Czytaj PL – najpopularniejsze artykuły 2019 roku

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Jak czytać?/Kolejność książek/Recenzje/TOP Książek by

Kolejny rok intensywnej działalności za nami. W minionych miesiącach odbyła się kolejna edycja największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo, a obecnie trwa jej specjalna świąteczna odsłona. W 2019 roku opublikowaliśmy również wiele tekstów o najważniejszych literackich premierach i wydarzeniach związanych ze światem książki. Spośród nich wybraliśmy 10 artykułów, które czytaliście najchętniej.


1. Najlepsze kryminały – TOP 10 współczesnych pisarzy

W minionym roku najchętniej czytanym przez was tekstem był artykuł o najlepszych współczesnych kryminałach. Wśród nich znalazły się między innymi książki Camilli Läckberg, Marka Krajewskiego, Jo Nesbø, Harlana Cobena czy Katarzyny Puzyńskiej.

Najlepsze kryminały – TOP 10 współczesnych pisarzy

2. Czytaj PL 2019 – książki, które znalazły się w akcji

Tegoroczna edycja akcji Czytaj PL cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, tak samo, jak poświęcone jej teksty. Nie dziwi więc, że na drugim miejscu zestawienia znalazł się artykuł z krótkimi opisami książek dostępnych w akcji Czytaj PL. W tym roku jej uczestnicy mogli przez ponad miesiąc, zupełnie za darmo, wypożyczać tytuły z listy 12 bestsellerów, na której znalazły się takie książki jak „Chrobot” Tomasza Michniewicza, „Pianie kogutów, płacz psów” Wojciecha Tochmana czy „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego.

Czytaj PL 2019 – książki, które znalazły się w akcji

3. Najbardziej wyczekiwane książki 2019

Kolejny na liście jest artykuł, w którym zebraliśmy najbardziej wyczekiwane książki 2019 roku. Wśród zapowiedzi znalazły się takie tytuły jak „Pokuta” Anny Kańtoch, „Gomułka” Piotra Lipińskiego, „Ta, która musi umrzeć” Davida Lagercrantza, „Zimowla” Dominiki Słowik czy „Frankenstein w Bagdadzie” Ahmeda Saadawiego.

Najbardziej wyczekiwane książki 2019 roku

4. Jak prawidłowo czytać powieści Marka Krajewskiego?

W minionym roku Marek Krajewski pozytywnie zaskoczył swoich czytelników wydając aż dwie powieści – „Dziewczynę o czterech palcach” z Edwardem Popielskim i kolejną część serii kryminalnej o Eberhardzie Mocku „Mock. Golem”. W tekście, który znalazł się na 4 miejscu najpopularniejszych artykułów podpowiadamy w jakiej kolejności najlepiej czytać powieści Krajewskiego.

Jak prawidłowo czytać powieści Marka Krajewskiego?

5. „Czarnobyl” – co dalej po obejrzeniu serialu?

„Czarnobyl” wyprodukowany przez HBO i telewizję Sky, przez wielu widzów, został okrzyknięty najlepszym serialem 2019 roku. Zebraliśmy propozycje książek, które mogą uzupełnić wiedzę o katastrofie i odkryją nieznane oraz skrywane w archiwach fakty, a także ukażą to zdarzenie z perspektywy zwykłych ludzi. Owy tekst, tak jak i oczywiście sama produkcja, cieszył się wśród was dużym zainteresowaniem.

„Czarnobyl” – co dalej po obejrzeniu serialu?

6. Czytaj PL – książki, które znalazły się w świątecznej edycji

W 2019 roku postanowiliśmy was zaskoczyć i zorganizowaliśmy jeszcze jedną, świąteczną edycję akcji Czytaj PL. Mimo, iż akcja ruszyła niedawno, tekst o książkach, które się w niej znalazły trafił na tegoroczne zestawienie. W świątecznej edycji akcji Czytaj PL znajdziecie takie tytuły jak „Psy ras drobnych” Olgi Hund, „Jaremiankę” Agnieszki Daukszy czy „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki. Przypominamy, że akcja wciąż trwa i nadal można za darmo czytać i słuchać aż 10 ebooków i 5 audiobooków. Więcej o akcji przeczytacie TUTAJ.

Czytaj PL – książki, które znalazły się w świątecznej edycji

7. J.R.R. Tolkien – ciekawostki o autorze „Władcy Pierścieni”

Na 7 miejscu znalazł się tekst poświęcony autorowi „Władcy Pierścieni”, J.R.R. Tolkienowi. Dowiecie się z niego między innymi jak wyglądała jego przyjaźń z C.S. Lewisem, a także poznacie teorie związane ze śmiercią pisarza.

J.R.R. Tolkien – ciekawostki o autorze „Władcy Pierścieni”

8. True Crime Stories – książki o seryjnych mordercach

Zainteresowanie książkami o tematyce prawdziwych zbrodni wciąż nie słabnie, a tytuły odsłaniające kulisy pracy nad największymi sprawami kryminalnymi takie jak „Mindhunter” czy „Profil mordercy” nie tracą na popularności. Oprócz powyższych tytułów, w naszym tekście znalazły się takie pozycje jak „Bestia” Magdy Omilianowicz czy „Wampir z Zagłębia” Przemysława Semczuka.

True Crime Stories – książki o seryjnych mordercach

9. Stanisław Wyspiański – ciekawostki o autorze „Wesela”

Przedostanie miejsce na liście najchętniej czytanych tekstów zajął artykuł poświęcony ciekawostkom o Stanisławie Wyspiańskim, autorze „Wesela”. Przeczytacie w nim między innymi o jego znanym potomku, Pawilonie Wyspiańskiego, a także o samym „Weselu”.

Stanisław Wyspiański – ciekawostki o autorze „Wesela”

10. Najlepsze książki dla dzieci

Ostatnie miejsce przypada tekstowi o najlepszych książkach dla dzieci. Ten typ literatury, mimo iż kierowany do młodego czytelnika, często zachwyci również dorosłego odbiorcę skłaniając go do refleksji, a także powrotu do własnego dzieciństwa. Na naszej liście znalazły się zarówno klasyczne tytuły, jak „Matylda” Roalda Dahla czy seria „Mikołajek” René Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempégo, jak i nowe tytuły – „Dziewczynka, która wypiła księżyc” Kelly Barnhill i „Jaki znak twój?” Michała Rusinka.

Najlepsze książki dla dzieci

Honorowa wzmianka

Jednym z najpopularniejszych tekstów 2019 roku był artykuł „Książki Olgi Tokarczuk – jak zacząć czytać?” opublikowany w zeszłym roku, dlatego nie został zawarty w powyższym zestawieniu. Jego ciągła popularność nie dziwi, w końcu ostatnie miesiące upłynęły nam przede wszystkim pod znakiem Olgi Tokarczuk i przyznanej jej Nagrodzie Nobla w dziedzinie literatury.

Książki Olgi Tokarczuk – jak zacząć czytać?

Dziękujemy wam bardzo za cały 2019 rok. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nasze teksty wciąż będą ciekawić, intrygować oraz zaskakiwać. Życzymy wam wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku!