Najlepsze książki dla dzieci

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Jak czytać?/Jak zacząć.../Recenzje/TOP Książek by

2 kwietnia co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto przypada w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, jednego z najważniejszych baśniopisarzy w historii. Ten wyjątkowy dzień ma na celu nie tylko promocję jego książek, ale w ogóle rozpowszechnienie czytania wśród najmłodszych. Święto ustanowiono w 1967 roku, a inicjatorem akcji była IBBY – Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi. Przy tej okazji dołączamy cegiełkę do promocji czytelnictwa i przedstawiamy kilka książek, które doskonale nadają się do czytania dzieciom i z dziećmi. Oto wybory naszej redakcji.

Damy, dziewuchy, dziewczyny – Anna Dziewitt-Meller

Seria „Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anny Dziewitt-Meller to doskonała propozycja dla dzieci, które chciałyby dowiedzieć się czegoś o najwybitniejszych kobietach w historii świata. W pierwszym tomie zatytułowanym „Historia w spódnicy” poznajemy losy mniej lub bardziej sławnych Polek, których wielkie dokonania nie zawsze są powszechnie znane. Obok takich postaci jak Maria Skłodowska-Curie opisane zostały też poetki (Elżbieta Drużbacka, Maria Komornicka) czy bohaterki wojenne (Irena Sendlerowa, Henryka Pustowójtówna, Stefania Wilczyńska).

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

W drugim tomie Dziewit-Meller przedstawia kobiety, których zasługi związane są z odkryciami geograficznymi, podróżami i przełamywaniem granic. Dlatego ta część została nazwana „Podróże w spódnicy”.

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Seria o misiu Paddingtonie

Miś Paddington to znany i kochany na całym świecie mały niedźwiadek stworzony przez Michaela Bonda, angielskiego pisarza. Pierwsza książeczka o przygodach uroczego misia ukazała się w 1958 roku. Paddington urodził się w Peru, ale dziwnym zbiegiem okoliczności trafia do Anglii. Na stacji Paddington w Londynie znajduje go, a następnie przyjmuje pod swój dach rodzina Brownów. W każdej z książek z serii Paddington, jego rodzina, sąsiedzi i przyjaciele przeżywają szereg zaskakujących przygód i wpadają w zabawne kłopoty. Miś Paddington podbija od lat serca nie tylko najmłodszych, ale także starszych czytelników, co świadczy o jego niesłabnącym fenomenie.

Znajdź książkę na Woblink.com

Lalkarz z Krakowa – R.M. Romero

„Lalkarz z Krakowa” to ponadczasowa i uniwersalna opowieść, w której historia miesza się z baśnią, a prawda z fikcją. Mamy 1939 rok w Krakowie. W magiczny sposób w sklepie z zabawkami Cyryla Brzezika ożywa lalka imieniem Karolina. Przyjaźń między Lalkarzem a lalką rozkwita i trwa mimo niezwykle trudnych czasów, w jakich przyszło im żyć. Niemiecka okupacja ogarnia całe miasto, a dzielni przyjaciele, nie zważając na ryzyko, chcą przy pomocy czarów ocalić przed niewyobrażalnym niebezpieczeństwem swoich żydowskich znajomych.
Romero w „Lalkarzu z Krakowa” przedstawiła bardzo trudny temat, jakim jest II wojna światowa, okupacja i obozy koncentracyjne w prosty, czytelny, a przy tym nieobezwładniający czytelnika sposób. Powieść daje nadzieję i pokazuje, jak wielka jest siła przyjaźni, miłości i dobra.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Książki Roalda Dahla

Roald Dahl to niekwestionowany mistrz ambitnych i zaangażowanych książek dla dzieci. Trudno dziś nie kojarzyć „Charliego i fabryki czekolady”, „BFO” czy „Matyldy”. Niemal wszystkie książki Dahla stały się bestsellerami, doczekały się ekranizacji i adaptacji teatralnych. W każdej z jego książek bohaterowie doświadczają przeciwności losu, ubóstwa, bywają sierotami. Na ratunek postaciom z jego opowieści przychodzi wyobraźnia, która pozwala odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości. Ważnym elementem jego książek są charakterystyczne ilustracje Quentina Blake’a.

 

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Mikołajek – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

„Mikołajek” to jedna z najpiękniejszych serii książek dla dzieci (i dorosłych) na całym świecie! Każda z książeczek została napisana przez René Goscinnego i zilustrowana przez Jean-Jacques’a Sempégo. Pierwsza historyjka o przygodach charyzmatycznego francuskiego chłopca została opublikowana w 1959 roku. Początkowo nie planowano kontynuacji przygód Mikołajka, jednak entuzjastyczny odzew ze strony czytelników sprawił, że twórcy zgodzili się na stworzenie całej serii fantastycznych książek. Na fali nieustannej popularności historii o bandzie chłopaków i ich przygodach powstał w 2009 roku film „Mikołajek” oparty na całej serii książek. Pięć lat później premierę miał drugi film oparty na tym samym materiale źródłowym zatytułowany „Wakacje Mikołajka”. W książce „Mikołajek” zebrane zostały w jednym miejscu liczne opowiadania o małym łobuziaku i jego towarzyszach, Joachimie, Euzebiuszu, Alceście czy Ananiaszu. Te chłopaki to najpopularniejsze urwisy w całej historii literatury dziecięcej!

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Nić Ariadny – Jan Bajtlik

„Nić Ariadny” wpisuje się w nurt charakterystycznych książek wydawanych przez Dwie Siostry – jest bogato ilustrowana, wielkoformatowa i atrakcyjna merytorycznie.

Pominięcie książek od Dwóch Sióstr milczeniem byłoby grzechem. „Nić Ariadny” jest kapitalnie wydana i pięknie ilustrowana. Autor i rysownik, Jan Bajtlik przedstawił w niej greckie mity za pomocą wielkoformatowych grafik. Na początku książki zaprasza czytelników do podróży przez mitologię, wręczając im tytułową nić Ariadny, która towarzyszy im podczas wypraw na Olimp, po Złote Runo, do Odysei, podczas wojny trojańskiej czy dwunastu prac Herkulesa. Oprócz tego przedstawia codzienne życie starożytnych Greków. Polecamy śledzić profil artysty na Facebooku, na którym publikuje rzeczy, które inspirowały go podczas drobiazgowego rysowania ilustracji do „Nici Ariadny”. Książka znalazła się w naszym zestawieniu najlepszych książek ubiegłego roku.

Znajdź książkę na Woblink.com

Jaki znak twój? – Michał Rusinek

„Jaki znak twój?” to jedna z najgłośniejszych książek dla dzieci ostatnich kilku miesięcy. Wszystko za sprawą środowisk konserwatywnych, które ostro skrytykowały Michała Rusinka za wariacje na temat wiersza Władysława Bełzy – „Katechizm polskiego dziecka”.

Znajdź książkę na Woblink.com

Zbiór „Jaki znak twój” został wyróżniony tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY 2018. Rusinek w swoim zbiorze proponuje nowoczesne podejście do patriotyzmu, odświeża rymowankę Bełzy, która powstała przeszło 100 lat temu (dokładnie w 1912 roku). W jego wierszykach podkreślane są obowiązki, jakie powinien spełniać Polak, a co za tym idzie, Europejczyk i Ziemianin. Poniżej możecie zobaczyć interpretację jednego z wierszy Rusinka, której podjęli się między innymi Krzysztof Globisz, Anna Polony i Anna Radwan.

Naciśnij mnie – Herve Tullet

Mniej treści nie oznacza, że książka jest mniej wartościowa. „Naciśnij mnie” to pozycja, która stała się hitem w kilkunastu krajach, trafiła też na prestiżową listę bestsellerów „New York Timesa”. Cała zabawa polega na interaktywności – Herve Tullet wpadł na pomysł, by zaangażować czytelników i wciągnąć ich w zabawę.

Znajdź książkę na Woblink.com

Na każdej stronie przedstawione zostały zadania, które trzeba wykonać, by móc przewrócić kolejną kartkę. Jak to działa? Możecie zobaczyć w filmiku poniżej.

http://youtube.com/watch?v=cS-nav2Iwdc//woblink.com/ksiazka/nacisnij-mnie-tullet-herve-123398

Teatr – Ricardo Henriques

Rodzicom, którzy chcą zaserwować swoim dzieciakom piękną książkę pełną wiedzy i dobrego humoru proponujemy leksykon „Teatr” od niszowego wydawnictwa Tako. Za pomocą krótko opisanych haseł zostały przedstawione najważniejsze postaci i elementy teatru. Ponadto autorzy proponują czytelnikom praktyczne zajęcia, które pozwolą lepiej przyswoić wiedzę o tej dziedzinie kultury. Wszystko zostało zamknięte w pięknie ilustrowanej, nowoczesnej formie graficznej. Majstersztyk!

Znajdź książkę na Woblink.com

Serafina i czarny płaszcz – Beatty Robert

Kolejną propozycją jest „Serafina i czarny płaszcz”, czyli hipnotyzująca opowieść z dreszczykiem. Piwnice rezydencji w Biltmore goszczą zaskakującego mieszkańca – niezwykłą dziewczynę o żółtych oczach i czterech palcach u rąk i nóg, którą ojciec chowa przed wzrokiem innych ludzi. Serafina jest przyzwyczajona do życia w cieniu i potrafi poruszać się po zakamarkach posiadłości zupełnie bezszelestnie. Ale gdy z Biltmore każdej nocy zaczynają znikać dzieci, Serafina będzie musiała wyjść z ukrycia – tajemniczy mężczyzna przemierza zaułki domu, a tylko żółtooka dziewczyna potrafi tak cicho poruszać się po posiadłości, by wyruszyć w ślad za nim.

Znajdź książkę na Woblink.com

Historia Mademoiselle Oiseau – Andrea de La Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt

Mała Isabelle jest osobą całkowicie niewyróżniającą się, zupełną szarą myszką. Z nikim nie rozmawia, nikogo nie interesuje. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia trafia do mieszkania ekscentrycznej, eleganckiej i tajemniczej Mademoiselle Oiseau. Uroku niebanalnej historii o marzeniach i przyjaźni, okraszonej sporą dawką paryskiej mody, dodają przepiękne ilustracje. Oprawa graficzna książki jest wyrafinowana i elegancka. Dużą zaletą jest to, jak bardzo rysunki pojawiające się w tej opowieści odbiegają od tych, które zazwyczaj pojawiają się w książkach dla dzieci i młodzieży. A sama historia? Pozornie zupełnie nieskomplikowana, jednak po zanurzeniu się w lekturze okazuje się pełną magii i ciepłych uczuć.

Znajdź książkę na Woblink.com

Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry – Renata Kijowska

„Kuba Niedźwiedź” Renaty Kijowskiej to pozycja łącząca cudowną historię rodziny niedźwiadków z reportażem na temat życia i zwyczajów tych wyjątkowych zwierząt. To mądra pozycja pełna ciekawych informacji i niesamowitych opowieści.
Niedźwiedzia mama ostrzegała małego Kubę, że ludzie potrafią być niebezpieczni, ale kierowany ciekawością maluch nie może powstrzymać się przed poszukiwaniem przygód i przekąsek. Kuba i jego brat Benio w towarzystwie wiewiórki Wióry i lisa Staszka odkrywają las, wpadają w tarapaty i spotykają ludzi. Do czego doprowadzi to spotkanie? Renata Kijowska w swojej książce zawarła całą gamę emocji – od radości, przez wzruszenie, aż do smutku. To doskonała historia, która zachwyci najmłodszych czytelników i ich rodziców.

Znajdź książkę na Woblink.com

Dziewczynka, która wypiła księżyc – Kelly Barnhill

„Dziewczynka, która wypiła księżyc” Kelly Barnhill to jeden z najgłośniejszych tytułów literatury dziecięcej 2018 roku. Powieść została bestsellerem „New York Timesa”. Uhonorowano ją również prestiżowym Medalem Johna Newbery’ego za wkład wniesiony w amerykańską literaturę dla dzieci. Na kartach powieści Barnhill opowiada historię ludzi zamieszkujących Protektorat i wierzących w to, że w pobliskim lesie żyje okrutna wiedźma. Jedynym sposobem na jej obłaskawienie jest złożenie ofiary z najmłodszego mieszkańca wioski – osadnicy co roku zanoszą do lasu niemowlaka, licząc na to, że ich ofiara powstrzyma gniew wiedźmy. Mieszkańcy Protektoratu nie wiedzą jednak, że wiedźma Xan tak naprawdę nie jest zła ani okrutna i ratuje porzucone w lesie dzieci. Wszystko zmienia się wraz z pojawieniem się pewnej dziewczynki, którą Xan omyłkowo poi blaskiem księżyca.

„Dziewczynka, która wypiła księżyc” jest świetną propozycją zarówno dla młodszych czytelników, jak i ich rodziców. To piękna współczesna baśń niosąca ze sobą celne przesłanie.

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

W naszym zestawieniu znalazły się zarówno książki dla młodszych, jak i starszych dzieci, dziewczynek i chłopców. Drodzy rodzice, pamiętajcie, że książki można czytać razem ze swoimi pociechami!

Jakub Krasny

Martyna Gancarczyk