Zima – najlepsze książki z zimą w tle

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać?/TOP Książek by

Niestety w tym roku pogoda nas nie rozpieszcza, a deszcz i szarobury widok za oknami wskazują na to, że mimo rozpoczęcia kalendarzowej zimy na tę prawdziwą przyjdzie nam jeszcze poczekać. Aby mimo niesprzyjającej aury przywołać pełen mrozu, lodu i śniegu zebraliśmy dla was kilka tytułów, w których zima odgrywa ważną rolę. 

Dom sióstr, Charlotte Link

Wyjazd Ralpha i Barbary na Boże Narodzenie do Yorkshire miał być ich ostatnią szansą na uratowanie rozpadającego się małżeństwa. Jednak wyjazd od samego początku okazuje się pasmem porażek, a na dodatek wynajmowana przez nich posiadłość Westhill House zostaje całkowicie odcięta od reszty świata z powodu śnieżycy. Barbara przeszukując z nudów dom natrafia na dziennik byłej właścicielki posiadłości, Francis Gray. Historia kobiety wciąga ją całkowicie – śledzi z zapartym tchem jej losy pełne zawirowań losu, miłości, nienawiści i tęsknoty. Lektura dziennika Francis pomoże Barbarze przetrwać śnieżyce, a także podjąć najważniejszą decyzję w jej życiu. 

Dom sióstr zima
Znajdź na Woblink.com

Skaza, Robert Małecki

“Skaza” Roberta Małeckiego jest mrocznym kryminałem osadzonym na polskiej prowincji, który rozgrywa się w czasie wyjątkowo złowrogiej zimy. To za tę książkę Małecki został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru 2019. 

Zima, 2018 rok. Ze skutego lodem jeziora wyciągnięto zwłoki nastolatka. Patolog jest zdania, że śmierć chłopca jest wynikiem wypadku. Równie przypadkowy wydaje się być zgon bezdomnego, którego ciało odnaleziono niedługo później. Obie śmierci wydają się być przypadkowe – łączy je tylko mroźna, zimowa noc. To zdecydowanie za mało, aby otworzyć śledztwo, jednak komisarz Bernard Gross przeczuwa, że za tym wszystkim kryje się coś więcej. Gross zaczyna zadawać pytania, które zaprowadzą go do tajemniczego zaginięcia sprzed lat. 

Skaza
Kup ebooka lub książkę na Woblinku

Reportaże Ilony Wiśniewskiej

Osobą, której nie można pominąć pisząc o książkach z zimą w tle jest Ilona Wiśniewska. Ta reportażystka świetnie odnajduje się w pełnych śniegu lodu i mrozu klimatach. W książce “Białe” przedstawia historię Spitsbergenu, opisuje opuszczone osady, hotele i kopalnie węgla, a także Polską Stację Polarną w Hornsundzie. “Białe” Ilony Wiśniewskiej to kronika Północy i opis losów żyjących współcześnie osadników. W kolejnej książce “Hen” odwiedza Grenlandię i pisze przede wszystkim o ludziach tam żyjących – w otoczeniu surowego klimatu, reniferów, lodowatego morza i zimnego wichru. W reportażu “Lud” pisze o mieszkańcach małego miasta położonego na zachodnim brzegu Grenlandii – Uummannaq. Wiśniewska przedstawia warunki i specyfikę życia na wyspie.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Szczelina, Jozef Karika

“Szczelina” to przerażająca powieść, w której prawda miesza się z fikcją, a czytelnik do samego końca nie ma pewności czy wydarzenia przedstawione w książce wydarzyły się naprawdę czy może są częścią krążącej po słowacji mrocznej legendy. W “Szczelinie” Karika opisuje serię tajemniczych zdarzeń do jakich dochodzi na słowackim paśmie górskim. Część z zaginionych nigdy się nie odnajdują, po innych zostają po nich tylko zwłoki. Są jeszcze tacy, którzy odnaleźli się, jednak nigdy nie byli tymi samymi ludźmi co przed zaginięciem. Czy młodemu Igorowi, który przypadkiem wszedł w posiadanie nagrań człowieka tygodniami błąkającego się po Trybeczu uda się odkryć prawdę i nie popaść w szaleństwo? Zimowa wyprawa w góry stanie się dla Igora i jego znajomych momentem przełomowym, po którym już nic nie będzie takie samo.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Polecamy również powieść “Strach” tego samego autora, której akcja również toczy się podczas wyjątkowo mroźnej zimy. 

Zima Muminków, Tove Jansson

Zima jest obecna również w życiu Muminków. Jest to dla nich bardzo specyficzna pora, podczas której z konieczności zapadają w długi zimowy sen. Jednak tej zimy jeden z nich budzi się przedwcześnie i nie ma zamiaru wracać znów do spania. To Muminek, który będzie miał jedyną w swoim rodzaju szansę zobaczenia Doliny podczas zimy. W czasie swoich wyjątkowych przygód spotka Too-tiki oraz inne żyjątka, które właśnie o tej porze roku opuszczają swoje schronienia. W odkrywaniu zalet zimy Muminkowi pomaga Mała Mi.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Śnieg, Orhan Pamuk

Po latach spędzonych poza granicami kraju poeta Ka wraca do rodzimej Turcji. Wyrusza w podróż do położonego przy granicy miasta, aby napisać artykuł o serii niewyjaśnionych samobójstw młodych kobiet. Kiedy wreszcie tam dociera, zaczyna się wielka śnieżyca, która odcina Ka od całej reszty świata. “Śnieg” Pamuka jest powieścią trudną oraz angażującą. Autor pisze w niej o miłościm literaturze, polityce i religii, a także łączy postmodernizm z orientalizmem. 

Znajdź ebooka na Woblink.com

Książki o himalaistach 

Książkami, w który zima zdecydowanie gra pierwsze skrzypce są również wszystkie publikacje poświęcone himalaistom i alpinistom. Śnieg i mróz są wpisane w ich pasje, a szczyty, których zdobycia się podejmują są pokryte śniegiem bez względu na porę roku. Dodatkowo literatura górska święci ostatnio w Polsce triumfy – należy do najpoczytniejszych i najlepiej sprzedających się gatunków. Jeśli chcecie poczuć zimowy klimat i niesamowity dreszcze emocji sięgnijcie po “Himalaistki” Mariusza Sepioły. Pokazuje on, że światową legendę himalaizmu w dużej mierze budowały kobiety, a przede wszystkim Polki. Postacie takie jak Wanda Rutkiewicz czy Halina Kruger-Syrokomska dzięki swoim dokonaniom na stałe zapisały się na kartach światowego himalaizmu.

Więcej książek o himalaistach znajdziecie na na naszej stronie

TOP 10 książek o himalaistach, które koniecznie trzeba przeczytać
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Terror, Dan Simmons

“Terror” Dana Simmonsa to hipnotyzująca i przerażająca powieść, która rozpoczyna się od prawdziwej wyprawy Sir Johna Franklina i Terroru oraz Erebusa, jego dwóch statków. Franklin wyrusza na północ, na samo koło podbiegunowe, w celu odkrycia przesmyku na zachód. Niestety oba statki zniknęły i wszelki słuch po nich zaginął. Co się z nimi stało? Czy plotki o kanibalizmie, tajemniczych cieniach przemykajacych pośród śnieżnych zasp są prawdą? 

Kup książkę na Woblink.com

Lód, Jacek Dukaj

To wyjątkowa, bardzo obszerna, fantastyczna powieść pełna niespodziewanych zwrotów akcji, intryg kryminalnych, a także licznych wątków politycznych, miłosnych czy metafizycznych. Akcja “Lodu” Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w której I wojna światowa nigdy się nie wydarzyła, a Królestwo Polskie wciąż znajduje się pod władzą cara. Cała Warszawa jest skuta lodem, w środku lata drogi są doszczętnie zasypane śniegiem. Anioły mrozu chodzą ulicami i zarażają fałsz oraz prawdę. Zdolny matematyk uwielbiający hazard na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje oddelegowany do mroźnego Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwania swojego ojca mającego podobno zdolność porozumiewania się z aniołami mrozu. Owa podróż odmieni bezpowrotnie całe życie matematyka. 

Znajdź ebooka na Woblink.com

Lśnienie, Stephen King 

“Lśnienie” to jedna z najpopularniejszych powieści amerykańskiego mistrza grozy, Stephena Kinga. Jest to również książka, w której mroźna zima staje się punktem wyjścia dla wszystkich przedstawionych w niej zdarzeń. Akcja “Lśnienia” dzieje się w położonym wysoko w górach hotelu Panorama. Jack Torrance wraz z żoną i synkiem Dannym obejmuje w Panoramie posadę stróża i ma zostać w budynku na całą zimę. Jack jest pisarzem alkoholikiem ze skłonnością do agresji, a Danny okazuje się posiadać wyjątkowe zdolności parapsychiczne. Torrance powoli zatraca się w szaleństwie, a hotel okazuje się bardzo niebezpiecznym miejscem dla całej, odciętej przez zimę od świata, rodziny

Kup ebooka na Woblink.com

Mamy nadzieję, że powyższymi propozycjami chociaż na chwilę wprawiliśmy was w pełen śniegu i mrozu zimowy nastrój. W końcu zimę najlepiej przetrwać pod ciepłym kocem w towarzystwie dobrej lektury, nawet jeśli za oknem zamiast białego puchu czeka na nas tylko deszcz. 

Wybrali Jakub Krasny i Martyna Gancarczyk, opracowała Martyna Gancarczyk