Czytaj PL – książki, które znalazły się w świątecznej edycji

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki by

Z okazji 5 urodzin Czytaj PL, wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem projektu Miasto Literatury UNESCO i firmą Samsung, przygotowaliśmy dla was świąteczną edycję akcji Czytaj PL. A w niej aż 10 ebooków i 5 audiobooków, które możecie przez miesiąc czytać i słuchać całkowicie za darmo. Zobacz jakie książki znalazły się w tej odsłonie akcji.

5 urodziny Czytaj PL – o akcji

Z okazji 5 urodzin Czytaj PL, postanowiliśmy zorganizować dla was specjalną edycję świąteczną akcji! We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO, oraz Samsungiem przygotowaliśmy dla was 10 bestsellerowych ebooków i 5 audiobooków, które możecie czytać i słuchać za darmo aż do 15 stycznia! Szczegóły znajdziecie tutaj.

5 urodziny Czytaj PL – oto lista tytułów:

Jędrzej Pasierski „Dom bez klamek” 
(Wydawnictwo Czarne)
ebook i audiobook

„Dom bez klamek” to pierwszy tom cyklu kryminalnego Jędrzeja Pasierskiego. Akcja powieści Jędrzeja Pasierskiego rozpoczyna się 12 grudnia z samego rana. W szpitalu psychiatrycznym w Weseliskach, jedna z pielęgniarek dokonuje makabrycznego odkrycia. Znajduje zwłoki jednego z pacjentów, który został brutalnie zamordowany. Oddział C8, na którym doszło do zbrodni, zostaje zamknięty – policja podejrzewa kogoś z pacjentów lub personelu medycznego. Sprawę próbuje rozwikłać młoda podkomisarz Nina Warwiłow.

W świątecznej odsłonie Czytaj PL dostępny jest w formie ebooka i audiobooka.

Remigiusz Mróz „Parabellum. Prędkość ucieczki”
(Wydawnictwo Czwarta Strona) 

To pierwszy tom kultowej sagi historycznej autorstwa Remigiusza Mroza. Saga Parabellum to misternie skonstruowana opowieść o polskiej historii, a także okazja do ujrzenia konfliktu oczami oficera Wermachtu. Sierpień 1939 rok. Nieuchronne widmo wojny jest coraz bliżej Polski. Życie dwóch braci zmienia się o 180 stopni, a świat jaki dotąd znali zmierza ku upadkowi. Starszy sierżant Bronek Zaniewski musi zmierzyć się z wrogiem na linii frontu. Młodszy z braci chce zrobić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej ukochanej, która jest Żydówką. 

Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”
(Wydawnictwo Znak) 

“Magiczne drzewo” to pierwszy tom bestsellerowej serii powieści dla dzieci i młodzieży, która jest utrzymana w konwencji magiczno-realistycznej. Historia napisana przez Andrzeja Maleszkę była kilkakrotnie ekranizowana, a o prawa do scenariusza ubiegał się między innymi Disney. Serial zrealizowany na podstawie “Magicznego drzewa” został uhonorowany Emmy Award. W “Czerwonym krześle” Kuki wyławia z rzeki obdarzone potężną mocą czerwone krzesło spełniające życzenia – zarówno te dobre, jak i złe. Kuki wraz z rodzeństwem będą musieli odszukać rodziców, których zmienili groźnym zaklęciem. 

Max Czornyj „Ślepiec”
(Wydawnictwo Filia) 

“Ślepiec” to elektryzujący kryminał, który pokazuje, że Czornyj nie znalazł się na listach najpoczytniejszych bestsellerów przez przypadek. W opuszczonym mieszkaniu jednego z gdańskich bloków zostają znalezione makabrycznie okaleczone zwłoki mężczyzny. Sprawa zostanie przydzielona Lizie Langer, komisarz zmagającej się z demonami z przeszłości. Do zespołu dołącza młody profiler, Orest Rembert. Duet ten będzie musiał ująć seryjnego mordercę zanim będzie za późno.

Anna Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny” 
(Wydawnictwo Znak)
ebook i audiobook

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy” to druga odsłona opowieści o niesamowitych kobietach, które przeszły do historii. Tym razem Anna Dziewit-Meller przedstawia losy takich kobiet, jak Nellie Bly, Maria Czaplicka czy Walentyna Tierieszkowa. W tej odsłonie „magazynu”, przedstawione zostały kobiety, których losy silnie związane są z podróżami, przełamywaniem barier i ważnymi odkryciami.

W świątecznej odsłonie Czytaj PL dostępny jest w formie ebooka i audiobooka.

Olga Hund „Psy ras drobnych” 
(Korporacja Ha!art)
ebook

Za swoją debiutancką książkę Olga Hund otrzymała Nagrodę Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada. Bohaterką powieści jest 28-letnia kobieta, pacjentka szpitala psychiatrycznego w krakowskim Kobierzynie. Olga Hund opisuje miejsce, do którego trafili ludzie odrzuceni – pełni zaburzeń, pogrążeni w depresji, apatyczni, ogłupieni przez leki. Autorka oprowadza czytelników po ośrodku będącym jednocześnie prawdziwym, wstrząsającym obrazem rzeczywistości oraz metaforą systemu, w którym żyją ludzie spoza ośrodka. Oba światy są niebezpiecznie do siebie podobne i rządzą się podobnymi prawami. Książka „Psy ras drobnych” to debiut literacki Olgi Hund, jej powieść zdobyła wcześniej Nagrodę Gombrowicza oraz była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.

Urszula Zajączkowska „Patyki, badyle”
(Wydawnictwo Marginesy)
ebook

Urszula Zajączkowska to poetka, botaniczka, artystka i muzyk, pracuje jako adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Jej książka „Patyki, badyle” to opowieść, w której opisuje swoją miłość do roślin. W książce konfrontuje podejście człowieka do roślin, z tym jak faktycznie funkcjonują – opisuje ich życie, zdolność do przekształcania i język, którym się komunikują.

Za tę książkę Urszula Zajączkowska została nominowana do Paszportów Polityki w kategorii Literatura. „Patyki, badyle”. 

Evžen Boček „Ostatnia arystokratka”
(Wydawnictwo Stara Szkoła)
ebook

“Ostatnia Arystokratka” to utrzymana w konwencji lekkiej komedii powieść z dużą dawką charakterystycznego czeskiego humoru. Mieszkająca w Stanach Zjednoczonych rodzina Kostków niespodziewanie dowiaduje się, że są spadkobiercami jednego z czeskich rodów. Dodatkowo odziedziczyli rodzinną posiadłość, zamek w Kostce. Postanawiają opuścić USA i przenieść się do Czech by rozpocząć nowe życie – jako arystokracja. Jednakże okazuje się, że ich wyobrażenia na temat życia na zamku bardzo różnią się od rzeczywistości. 

Anna Przybyłek „Bądź moim światłem”
(Wydawnictwo Czwarta Strona)
ebook 

Poruszająca opowieść o tym, że jeden spacer może zmienić całe dotychczasowe życie. Pewnego listopadowego wieczoru Magda wraca do mieszkania po wyjątkowo pechowym dniu. Dodatkowo w całej dzielnicy nie ma prądu, a talefon kobiety jest rozładowany. Na szczęście przechodzący nieopodal mężczyzna oferuje jej pomoc. Między tym dwojgiem nawiązuje się nić porozumienia. W domu czeka na Magdę mąż, jednak ich uczucie zdaje się wygasać. Ale czy aby na pewno? Ponowne spotkanie z mężczyzną poznanym owego feralnego wieczoru sprawi, że Magda stanie przed ważnym i trudnym wyborem.

Agnieszka Dauksza „Jeremianka”
(Wydawnictwo Znak)
ebook

„Jaremianka” to druga książka Agnieszki Daukszy, laureatki nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za znakomitą książkę „Klub Auschwitz”. Tym razem Dauksza opisała życie Marii Jaremy. „Jaremianka” to portret jednej z najzdolniejszych polskich artystek XX wieku. Maria Jarema była malarką, rzeźbiarką, graficzką, choreografką, projektantką. W życiu obcowała z wielkimi ludźmi – studiowała u Xawerego Dunikowskiego, współpracowała z Tadeuszem Kantorem –współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, była żoną Kornela Filipowicza.

Książka ukazała się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.