Najbardziej wyczekiwane książki 2019 roku

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Jak czytać?/TOP Książek by

Nowy rok, nowe plany, nowe postanowienia, nowe wyzwania, no i nowe… książki. Jak co roku przedstawiamy wam najciekawsze zapowiedzi roku według redakcji Czytaj PL. Znajdzie się tutaj coś dla miłośników fantastyki, reportaży oraz literatury pięknej. Oto najbardziej wyczekiwane książki 2019 roku.

W pierwszej kolejności przedstawiamy najświeższe zapowiedzi – drugiej połowy 2019 roku. Poniżej znajdziecie wszystkie poprzednie, których premiery miały miejsce między styczniem, a czerwcem tego roku. Będziemy tę listę dla was uaktualniać.

„Madame Zero i inne opowiadania” – Sarah Hall, Wydawnictwo Pauza, 17 VII

„Madame Zero i inne opowiadania” to debiutancki zbiór docenianej brytyjskiej pisarki Sary Hall. Autorka osadza fabułę swoich opowiadań w prestrzeniach zawieszonych między miastem, a naturą, snem, a jawą, codziennością i surrealizmem.

Madame zero
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić” – Richard MacLean Smith, 29 VII

„Niewyjaśnione” to książka autora jednego z najstraszniejszych podcastów świata. Na swoim kanale opowiada prawdziwe historie, które nigdy nie doczekały się wyjaśnienia. Richard Maclean Smith pisze o krwawych zdarzeniach z hotelu Cecil, opętaniu Annaliese Michel i zbrodni popełnionej dla Slender Mana.

Niewyjaśnione
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła” – Nikki Meredith, Wydawnictwo Czarne, 31 VII

„Ludzkie potwory” to kolejna premiera podejmująca temat tzw. „rodziny” Mansona i przerażającej zbrodni, której dokonała grupa. Nikki Meredith, dziennikarka i autorka książki, skupiła się przede wszystkim na kobietach, które znajdowały się najbliżej Mansona. Meredith prowadziła rozmowy na przestrzeni dwudziestu lat, starając się zrozumieć, jak to możliwe, że stały się morderczyniami.

Ludzkie potwory
Kup ebooka na Woblink.com

„Pokuta” – Anna Kańtoch, Wydawnictwo Czarne, 31 VII

Nowy kryminał Anny Kańtoch, autorki nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru „Łaski”. Wrzesień 1986 rok. W małej nadmorskiej miejscowości dochodzi do brutalnej zbrodni. Na plaży zostaje odnalezione ciało młodej dziewczyny. Milicja jest przekonana, że złapała człowieka odpowiedzialnego za morderstwo. Tymczasem na komisariacie pojawia się mężczyzna, który przynaje się do popełnienia tej zbrodni. Dodaje, że jest też winny pięciu innych morderstw. Kto tak naprawdę jest mordercą?

Pokuta
Kup ebooka na Woblink.com

„Gomułka” – Piotr Lipiński, Wydawnictwo Czarne, 7 VIII

Po książkach o Bierucie i Cyrankiewiczu, Wydawnictwo Czarne planuje wydanie książki o kolejnym ważnym dygnitarzu partyjnym czasów PRLu. Mowa o Władysławie Gomułce, dwukrotnie piastującym stanowisko I Sekretarza KC PZPR. Gomułka był człowiekiem pełnym sprzeczności. Jednocześnie był niezwykle skąpy, zalecał rodakom oszczędne życie, sam jeździł drogimi samochodami i ubierał się u najlepszych krawców. Piotr Lipiński opisał człowieka, którego profil bardzo ciężko uchwycić.

Gomułka
Kup ebooka na Woblink.com

„Rana” – Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy, 14 VIII

Najnowsza książka laureata Nagrody Wielkiego Kalibru nie będzie ani kontynuacją cyklu, ani pierwszym tomem nowej sagi. Po śmierci jednej z uczennic, jej nauczycielka, Elżbieta, próbuje na własną rękę odkryć co tak naprawdę się stało. Niestety zaangażowanie się w tę sprawę kończy się tym, że sama ginie, a jej ciało znika w tajemniczych okolicznościach. Jedynie dwójka ludzi, Gniewomir i Klementyna, wie, co mogło się stać. Jednak żadne z nich nie chce zaangażować się w tę sprawę.

Rana
Kup ebooka na Woblink.com

„Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego” – Alisa Statman, Brie Tate, Wydawnictwo Znak

Niebawem do kin w Polsce trafi najnowszy film Quentina Taranitno „Pewnego razu… w Hollywood”. Jednym z wątków poruszonych w filmie jest tragiczna śmierć Sharon Tate, ówczesnej żony Romana Polańskiego. W tym samym czasie, nakładem Wydawnictwa Znak, ukaże się książka „Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego”.

Sharon Tate
Kup książkę na Woblink.com

„Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” – Filip Springer, Wydawnictwo Czarne, 14 VIII

Filip Springer po raz kolejny wykracza poza granice gatunków. Tym razem stara się znaleźć Jante – miasteczko, w którym panuje jedenaście zasad regulujących życie społeczne. Tylko gdzie ono jest? Czy istnieje naprawdę? A może jest gdzieś w głębi nas?

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz
Kup ebooka na Woblink.com

„Wojna jest zawsze przegrana” – Honorata Zapaśnik, Wydawnictwo Otwarte, 18 VIII

18 sierpnia Wydawnictwo Otwarte opublikuje książkę Honoraty Zapaśnik poświęconą polskim reporterom wojennym. W rozmowach z autorką książki, reporterzy opowiadają o osobistych tragediach i traumach, które wywołała skrajnie stresująca praca.

Wojna jest zawsze przegrana
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Babel” – Gaston Dorren, Wydawnictwo Karakter, 14 VIII

14 sierpnia nakładem Wydawnictwa Karakter ukaże się książka „Babel” poświęcona 20 najbardziej rozpowszechnionym językom świata. Autor snuje swoją powieść o językach europejskich, azjatyckich i afrykańskich, przeplatając informacje historyczne błyskotliwymi anegdotami i nieznanymi ciekawostkami.

Babel
Kup książkę na Woblink.com

„Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom” – Leander Kahney, Wydawnictwo SQN, 14 VIII

Na wiosnę, nakładem Kompanii Mediowej ukazała się książka „Nadgryzione jabłko” autorstwa Chrisann Brennan, pierwszej poważnej partnerki Steve’a Jobsa i matki ich dziecka. W książce Brennan pisała o pierwszych projektach Jobsa i początkach Apple’a. W sierpniu wydana zostanie książka o człowieku, który wiele lat współpracował z Jobsem –Timie Cooku. Mimo, iż ten nie był jednym z założycieli Apple’a, to miał niebagatelny wpływ na rozwój marki.

Tim Cook
Kup ebooka na Woblink.com

„Ta, która musi umrzeć” – David Lagercrantz, Wydawnictwo Czarna Owca, 22 VIII

Ostatni tom bestsellerowej serii Millennium, jednej z najpopularniejszych kryminalnych sag na świecie. W centrum Sztokholmu odkryte zostają zwłoki mężczyzny. Na początku wszystko wskazuje na to, że była to tragiczna śmierć bezdomnego. Problematyczne okazuje się jednak ustalenie jego tożsamości. Do śledztwa dołącza się znany dziennikarz Mikael Blomkvist. Ten pragnie skontaktować się ze swoją starą znajomą – Lisabeth Salander. Niestety ta jest nieosiągalna, wyjechała bowiem do Moskwy, by wyrównać rachunki ze swoją siostrą.

Ta, która musi umrzeć
Kup ebooka na Woblink.com

„Do granic. Opowieść o ludziach, w których jest wojna” – Angelika Kuźniak, Wydawnictwo Znak, 28 VIII

Najnowsza książka Angeliki Kuźniak to opowieść o ludziach, w których nadal drzemie wojna. Zarówno ta dosłowna, jak i ta metaforyczna. W historiach przedstawionych w książce tkwią problemy związane z życiem na pograniczu polsko-niemieckim, gdzie do dziś wiele kwestii pozostaje niewyjaśnionych.

„Zimowla” – Dominika Słowik, Wydawnictwo Znak, 4 IX

Nowa, druga powieść Dominiki Słowik. Jej debiut – „Atlas: Doppelganger” został bardzo dobrze przyjęty. „Zimowla” to powieść bardzo wyczekiwana, w której autorka zabiera czytelnika w świat niewyjaśnionych zjawisk i tajemniczych zjawisk, pozornie nieciekawej codzienności.

„Deutsch dla średnio zaawansowanych” – Maciej Hen, 4 IX

Nowa powieść Macieja Hena, laureata nagrody Gombrowicza za książkę „Solfatara”, ukaże się 4 września. „Deutsch dla średnio zaawansowanych” to powieść o podróży śladami swoich przodków. Głównego bohatera, Marka Deutscha, odwiedza dwóch tajemniczych prawników. Proponują mu odzyskanie kawałka ziemi, znajdującego się w Rumunii. Deutsch osobiście będzie musiał potwierdzić ciągłość swojego rodu.

„Frankenstein w Bagdadzie” – Ahmed Saadawi, Wydawnictwo Znak, 18 IX

Powieść, która znalazła się w finale International Man Booker Prize 2018. Bagdad. Hadi, sprzedawca staroci, przemierza ogarnięte wojną miasto i zbiera fragmenty ciał rozerwanych przez bomby. W zaciszu swojego domu zszywa je ze sobą. Gdy jego dzieło jest bliskie ukończeniu, nagle, w tajemniczych okolicznościach znika. Od tego momentu Bagdad spływa krwią – rozpoczyna się seria brutalnych morderstw.

„Spróchniały krzyż” – Joanna Podgórska, Wielka Litera, 4 IX

Joanna Podgórska w swojej książce brutalnie obala mit, o tym, że w Polsce istnieje rozdział kościoła od państwa. Pisze między innymi o finansowaniu kościoła, lekcjach religii, przymusowej komunii oraz mrocznych stronach kościołach – tuszowaniu molestowania i pedofilii.

„Instytut” – Stephen King, Wydawnictwo Albatros, 11 IX

W najnowszej książce Stephena Kinga, Luke Ellis budzi się w pokoju, który do złudzenia przypomina jego własny. Brakuje w nim jednak okien. Wkrótce okazuje się, że chłopak trafił do tajemniczego Instytutu. Na dodatek nie jest jedynym dzieckiem, który został uwięziony. Instytut jest miejscem, gdzie trafiają dzieci ze specjalnymi zdolnościami. Luke postanawia stamtąd uciec. Jest jeden problem – nikomu jeszcze nie udało się stamtąd wydostać.

Instytut
Kup ebooka w przedpremierze na Woblink.com

„Jak nakarmić dyktatora?” – Witold Szabłowski, W.A.B., 18 IX

Witold Szabłowski, jeden z najciekawszych polskich reporterów, podróżował po świecie w poszukiwaniu kucharzy słynnych dyktatorów. Udało mu się dotrzeć do szefów kuchni Saddama Husajna, Fidela Castro oraz innych przywódców. Jego celem było dowiedzenie się, co dyktatorzy jadali w kluczowych momentach swoich rządów. Z jednej strony pomysł na książkę wydaje się być zabawny i niezwykle szalony. Jednak rzeczywistość nie jest taka kolorowa, bowiem Szabłowski stara się dowiedzieć co Husajn czy Pol Pot spożywali, gdy wydawali rozkazy zabicia dziesiątek tysięcy ludzi. Jedna z najciekawszych zapowiedzi jesieni!

„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” – Miller Kelsey, SQN, 18 IX

Prawdziwa gratka dla fanów kultowego serialu „Przyjaciele”! W książce poświęconej serialowi, Kelsey Miller odsłania zakulisowe, nieznane dotąd fakty, o tym jak powstawała produkcja, skąd twórcy czerpali pomysły na kolejne odcinki i wreszcie, jaka atmosfera panowała na planie.

„Opowiem Ci o zbrodni 2. Historie prawdziwe” – Kompania Mediowa, 18 września

Druga część zbioru tekstów czołowych polskich autorów kryminałów. Publikacji książki towarzyszy program telewizyjny, w którym Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Marta Guzowska, Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Joanna Opiat-Bojarska, Katarzyna Puzyńska i Igor Brejdygant opowiadają o kulisach swojej pracy, o tym jak zbierają materiały do swoich książek i jak wyglądają prawdziwe zbrodnie.

„Rzeki” – Peter Goes, Wydawnictwo Dwie Siostry, wrzesień

We wrześniu, nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się kolejna wielkoformatowa książka Petera Goesa. Po książce „Rzeki czasu” poświęconej historii świata, przyszedł czas na „Rzeki”. Autor zabierze czytelników w podróż w rejs 36 najsłynniejszymi światowymi rzekami.

„Nieradość” – Paweł Sołtys, Wydawnictwo Czarne, 18 września

Po świetnie przyjętym debiucie „Mikrotyki”, Paweł Sołtys powraca z „Nieradością”! Od wydawcy: Wszystko się tu pomieszało i bardziej przypomina majaczenie chorego, pijacki sen niż pamięć. Ale jest pamięcią, jest przeszłością, jest tu i teraz. Jak gdyby patrzeć jednocześnie przez okulary do bliży i do dali. Śmierć i dzieciństwo idą ramię w ramię.

„Pamięć nieulotna”– Edward Snowden, Insignis, 18 IX

17 września, jednocześnie w kilkunastu krajach, ukaże się książka Edwarda Snowdena, byłego pracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Snowden ujawnił wiele kontrowersyjnych dokumentów, świadczących o masowej inwigilacji obywateli. W swojej książce pt. „Pamięć nieulotna”, opisuje swoją pracę w NSA oraz wyrzuty sumienia, które targały nim na tyle, że postanowił poświęcić swoje życie by ujawnić skalę inwigilacji.

„Horyzont” – Jakub Małecki, SQN, 18 IX

Nowa powieść Jakuba Małeckiego, autora „Dygotu” i „Nikt nie idzie”. Tym razem Małecki przedstawia losy dwóch bohaterów – Mańka i Zuzy. On był saperem w Afganistanie, ma nadzieje, że uda mu się uwolnić od wspomnień i traumy. Ona to typowa przedstawicielka pokolenia Y, która uczy się żyć samodzielnie. Szybko okaże się nie łączy ich tylko to, że mieszkają po sąsiedzku na Mokotowie.

 

„Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” – Serhii Plokhii, Znak, 2 X

Po ogromnym sukcesie serialu HBO „Czarnobyl” ogromną popularność zyskały książki poświęcone katastrofie. Kolejna ważna książka podejmująca ten temat ukaże się 2 października nakładem wydawnictwa Znak. Jak zapowiada Wydawnictwo, ma być to najpełniejsza relacja z tego, jak naprawdę wyglądał cały przebieg awarii. Czy tak jest naprawdę? Okaże się w październiku. Ale patrzcie na tę okładkę!

„Pokrzyk” – Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 15 X

Nowa książka Katarzyny Puzyńskiej to już 11 tom serii kryminalnej o Lipowie. We Wnykach krąży legenda, że ten kto odwiedzi stary dwór pod lasem, ten niechybnie umrze. Klątwa dotknie każdego, kto tylko przekroczy jego próg. Po tym jak dwór odwiedza Weronika, zaczynają dziać się tajemnicze rzeczy – w lesie słychać strzały, mroczne przedmioty pękają w szwach, znalezione zostają zwłoki powieszone na haku. Swoje śledztwo, na własną rękę, rozpoczyna aspirant Daniel Podgórski.

„Krótka historia jednego zdjęcia: kobiety” – Jakub Kuza, Paulina Tyczkowska, Znak, TBA

Po ogromnym sukcesie pierwszej części książki, przyszedł czas na kolejną dawkę unikalnych, hsistorycznych fotografii okraszonych krótkimi opowieściami. Tym razem to przeszło 130 znanych i nieznanych fotografii opowiadających najciekawsze momenty kobiecej historii.


Zapowiedzi z pierwszej połowy roku

1919. Pierwszy rok wolności” – Andrzej Chwalba, Wydawnictwo Czarne, 9 I

Andrzej Chwalba w swojej najnowszej książce opisuje rok, który nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 1919 jest zwykle pomijany w podręcznikowych opisach, a przecież to wtedy w naszym kraju zachodziły największe zmiany, będące następstwem połączenia w jeden kraj trzech części, które przez 123 lata znajdowały się pod różnymi zaborami. Pozycja obowiązkowa!

1919
Kup ebooka na Woblink.com

Piorun kulisty” – Cixin Liu, Rebis, 15 I

15 stycznia ukaże się nowa powieść autora bestsellerowego cyklu „Problem Trzech Ciał” chińskiego pisarza Cixin Liu. Autor powraca ze swoim ulubionym gatunkiem − science-fiction. Rodziców głównego bohatera śmiertelnie razi piorun. Od tamtej pory chłopak postanawia poświęcić swoje życie badaniu niecodziennych zjawisk atmosferycznych.

Piorun kulisty
Kup ebooka na Woblink.com

Czas przeszły” – Lee Child, Albatros, 16 I

„Czas przeszły” to 23 tom serii o Jacku Reacherze. Reacher przy okazji podróży do Kalifornii postanawia odwiedzić rodzinną miejscowość ojca, w której nigdy wcześniej nie był. Chce dowiedzieć się czegoś o przeszłości swojej rodziny, ale przy okazji pakuje się w tarapaty.

Czas przeszły
Kup ebooka na Woblink.com

Lekki bagaż” – Anna Cieplak, Znak, 28 I

Anna Cieplak wraca ze swoją czwartą książką. Laureatka nagrody im. Gombrowicza oraz Nagrody Conrada przedstawia bohaterów, którzy konfrontują swoją wizję życia z rzeczywistością.

Lekki bagaż
Kup ebooka na Woblink.com

Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2” – G.R.R. Martin, Zysk i S-ka, 28 I

Fani „Gry o tron” jeszcze długo nie doczekają się zakończenia książkowej sagi Martina. Wydawnictwo Zysk i S-ka stara się w jakiś sposób zrekompensować czytelnikom opieszałość autora. 28 stycznia ukaże się drugi tom ilustrowanej książki „Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia”. Martin przedstawia w niej historię rodu Targaryenów, na 300 lat przed wydarzeniami z „Gry o tron”.

Ogień i krew
Kup ebooka na Woblink.com

Pszczelarz z Sindżaru” – Dunya Mikhail, Otwarte, 30 I

„Pszczelarz z Sindżaru” to pierwsza książka non-fiction irakijskiej poetki i dziennikarki Dunyi Mikhail. Przedstawia w niej historię pszczelarza Abdullaha, który ryzykując życiem, pomaga kobietom porwanym przez ISIS, terroryzujące obszar Sindżaru.

Pszczelarz z Sindżaru
Kup ebooka na Woblink.com

Gdzie jest prezydent” – Bill Clinton, James Patterson, Znak, 30 I

O premierze tej książki pisaliśmy już rok temu. Niestety nie ukazała się u nas w 2018. Nic straconego. „Gdzie jest prezydent” Billa Clintona (w duecie z Jamesem Pattersonem) ukaże się nakładem wydawnictwa Znak 30 stycznia 2019 roku. Jest to powieść sensacyjna o najgroźniejszym w historii ataku terrorystycznym.

Luty

“Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi” – Agata Maksimowska, Wydawnictwo Czarne, 3 II

Agata Maksimowska opisała miasteczko znajdujące się w azjatyckiej części Rosji, konkretnie w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym. Birobidżan powstał z racji zasiedlenia na tamtejszych terenach ludności żydowskiej. Zsyłka rosyjskich Żydów na obrzeża Związku Radzieckiego były częścią polityki antysyjonistycznej kierowanej z samej góry przez Józefa Stalina.

Wnuki Jozuego” – Paweł Smoleński, Wydawnictwo Czarne, 13 II

Nowa książka Pawła Smoleńskiego poświęcona będzie sytuacji na Zachodnim Brzegu, czyli napiętej relacji między Arabami i Żydami. Zapowiada się mocny, wzruszający, a przede wszystkim bardzo aktualny reportaż.

Wnuki Jozuego
Kup ebooka na Woblink.com

W czepku urodzone” – Weronika Nawara, Otwarte, 13 II

Weronika Nawara przeprowadziła kilkadziesiąt rozmów z pracownikami służby zdrowia i placówek medycznych − głównie z pielęgniarkami, bo to im poświęcona jest książka, która ukaże się w lutym. Czy ujawni ona mroczne strony pracy pielęgniarek? Zobaczymy!

W czepku urodzone
Kup ebooka na Woblink.com

Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego” – Caleb Wilde, Znak, 13 II

Rodzina Caleba Wilde’a od ośmiu pokoleń zajmuje się usługami pogrzebowymi. Caleb, mimo szczerych chęci, nie przerwał rodzinnej tradycji. W swojej książce, która ukaże się w Polsce w lutym, opowiada o sekretach pracy grabarza.

Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego
Kup ebooka na Woblink.com

„Borussia Dortmund. Siła Żółtej Ściany” – Uli Hesse, SQN, 20 II

Zwykle nie polecamy książek sportowych. Dla tej pozycji możemy jednak zrobić wyjątek, bowiem „Borussia Dortmund. Siła Żółtej Ściany” może okazać się pozycją wyjątkową. Borussię znamy głównie dzięki występującym tam przed laty polskim trio – Robertowi Lewandowskiemu, Jakubowi Błaszczykowskiemu i Łukaszowi Piszczkowi (Piszczek nadal gra w Borussii). Borussia jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów w historii niemieckiej piłki. Co jednak najważniejsze, klub szczyci się jedną z najlepszych opraw meczowych na świecie i słynie z bardzo wiernych kibiców. Klub z Dortmundu wchodził w XXI wiek bardzo niepewnie – groziło mu bowiem bankructwo. W ciągu kilku lat losu klubu obróciły się jednak o 180 stopni.

Borussia Dortmund
Kup książkę na Woblink.com

Diabeł Urubu” – Marlon James, Wydawnictwo Literackie, 27 II

Marlona Jamesa znamy w Polsce dzięki „Krótkiej historii siedmiu zabójstw”, za którą jamajski pisarz otrzymał Nagrodę Bookera. Na początku 2019 roku Wydawnictwo Literackie szykuje premierę debiutanckiej powieści Jamesa, w której porusza on tematykę fanatyzmu religijnego i negatywnych konsekwencji zaślepienia fundamentalizmem.

Diabeł urubu
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Pierwsza osoba” – Richard Flanagan, Wydawnictwo Literackie, 27 II

Richard Flanagan jakiego nie znamy – laureat Bookera za „Ścieżki północy”, autor „Klaśnięcia jednej dłoni” i „Pragnienia” jako pisarz powieści sensacyjnej. Do młodego pisarza zwraca się jeden z największych krętaczy w historii i zleca mu napisanie jego autobiografii. Jedynym problemem jest czas – ghostwriter ma na to jedynie 6 tygodni. Jesteśmy ciekawi!

Pierwsza osoba
Kup ebooka na Woblink.com

Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman, Wydawnictwo Literackie, 27 II

Wojciech Tochman wraca z książką o Kambodży po rządach Pol Pota. Przedstawia kraj spustoszony przez terror Czerwonych Khmerów, który jednocześnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na ziemi. Tochman jak zwykle z gorzką refleksją.

Pianie kogutów, płacz psów
Kup audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Droga do niewolności” – Timothy Snyder, Znak, 27 II

Amerykański specjalista od historii Europy Środkowej po znakomitej książce „O tyranii. 20 lekcji z XX wieku” wraca z kolejną przestrogą. „Droga do niewolności” to dowód na to, że wolność nie jest wieczna, bo historia nie raz pokazała, że trzeba o nią walczyć cały czas. Zapowiada się kolejna pouczająca lektura.

Droga do niewolności
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Posełki. Osiem pierwszych kobiet” – Olga Wiechnik, Wydawnictwo Poznańskie, 27 II

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach. Był to także rok przyznania kobietom praw wyborczych oraz możliwości kandydowania do Sejmu Ustawodawczego. Jak się okazało, do parlamentu dostało się 442 mężczyzn oraz 8 kobiet. To właśnie tej garstce kobiet, pierwszym posłankom, poświęcona została książka Olgi Wiechnik. Kolejna ważna premiera!

Poesłki
Kup ebooka na Woblink.com

Rozmemuary” – Wojciech Kuczok, Wielka Litera, 27 II

Ostatnią książką Kuczoka była „Czarna”, eksperyment literacki wydawnictwa Tomasza Sekielskiego. Tym razem szykuje się książka dużo bardziej intymna, bowiem „Rozmemuary” to dziennik, zapiski, spostrzeżenia i dygresje autora „Gnoju”. Seks, piłka nożna, speleologia i cięty, ostry, momentami gorzki humor. Nie możemy się doczekać.

„Mademoiselle Oiseau w Argentynii” – Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt , Wydawnictwo Literackie, 27 II

Kolejna część przygód Mademoiselle Oiseau ukaże się w Polsce 27 lutego. Tym razem Isabella wraz z tytułową Mademoiselle wyrusza do Srebrnej Krainy – Argentynii, tajemniczej krainy znajdującej się zaraz ponad dachami Paryża.

Mademoiselle Oiseau w Argentynii
Kup książkę na Woblink.com

„Sprawa Hoffmanowej” – Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, Znak, 1 IV

Sierpień 1933 roku, w góry wyrusza prokurator Hoffman. Towarzyszą mu żona i dwunastoletni syn. Mira Hoffmanowa to była gwiazda warszawskich kabaretów, która budziła pożądanie u wielu mężczyzn. Do Zakopanego wraca tylko ona. Pod Lodową Przełęczą zostają znalezione zwłoki jej męża, pasierba i młodego mężyczny. Nikt nie wie co się stało, ale opinia publiczna jest zgodna – zbrodni dokonała Hoffmanowa. Jak było naprawdę? Na to pytanie, w swojej książce, odpowiedzi stara się znaleźć Katarzyna Zyskowska-Ignaciak. O książce przeczytacie w naszym artykule o kryminalnych sprawach sprzed lat!

Sprawa Hoffmanowej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower” – Christopher Skaife, Znak, 15 IV

W Wielkiej Brytanii krąży legenda, że królestwo przetrwa, dopóki w wierzy Towar mieszkać będą kruki. Wydawałoby się, że żyjemy w czasach, kiedy przesądy należą już do przeszłości. A jednak! W samym centrum Londynu pracuje strażnik kruków, którego zadaniem jest dbanie o to by czarne ptaki nie postanowiły wyprowadzić się stamtąd wyprowadzić. O tym właśnie jest książka Christophera Skaife, która w Wielkiej Brytanii stała się bestsellerem, polecanym przez samego G.R.R. Martina, twórcę „Gry o tron”.

Strażnik kruków
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Po piśmie” – Jacek Dukaj, Wydawnictwo Literackie, maj

W maju nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka Jacka Dukaja. Nie będzie to jednak kolejna powieść science-fiction, tylko „rozprawa o współczesnej cywilizacji, o kulturze pisma i przechodzeniu w nową epokę”. W swoim zbiorze esejów Dukaj podejmuje także temat sztucznej inteligencji, przyszłości literatury.

Oto najbardziej wyczekiwane książki tego roku. O kolejnych zapowiedziach będziemy pisać na bieżąco. Życzymy wam szczęśliwego nowego roku i samych udanych lektur.