czytaj pl najpopularniejsze artykuły

Czytaj PL – najpopularniejsze artykuły 2020 roku

w dziale Akcja Czytaj PL/Ciekawostki/TOP Książek by

Zaskakujący  i nieprzewidywalny 2020 rok dobiega powoli końca. Mimo tego, że przez pandemię świat na chwilę stanął w miejscu, dla nas był to czas intensywnej działalności. W minionych miesiącach odbyły się aż trzy akcje Czytaj PL: specjalna świąteczna odsłona mająca miejsce na przełomie 2019 i 2020 roku, #PolećDalej, czyli Czytaj PL na czas kwarantanny oraz kolejna edycja największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo. Przez cały ten czas prezentowaliśmy najbardziej wyczekiwane książkowe premiery, zamieszczaliśmy przedpremierowe fragmenty najciekawszych tytułów, a także odświeżaliśmy nasze wcześniejsze publikacje. Spośród nich wybraliśmy 10 artykułów, które czytaliście najczęściej. 

Top 10 Czytaj PL – najpopularniejsze artykuły 2020 roku 

1. Najlepsze kryminały – TOP 10 współczesnych pisarzy

To nie jest żaden przypadek, w 2020 roku najchętniej czytaliście artykuł poświęcony współczesnym autorom kryminałów! Liczby całkowicie nas przerosły – artykuł czytaliście blisko 100 tysięcy razy! Bohaterami artykułu są zarówno polscy (Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz), jak i zagraniczni (Camilla Läckberg, Jo Nesbø) pisarze i pisarki. Zebraliśmy dla was 10 najciekawszych nazwisk współczesnego kryminału, jeśli jeszcze nie czytaliście tego zestawienia, to przyszedł najwyższy czas, by nadrobić zaległości!

Najlepsze kryminały – TOP 10 współczesnych pisarzy

2. TOP10 książek młodzieżowych

Na drugim miejscu znalazł się artykuł, który cieszy się powodzeniem nieprzerwanie od blisko trzech lat! To krótki przewodnik po najciekawszych współczesnych książkach dla młodzieży (zwanych często young adult). Znajdziecie w nim zarówno cykle powieściowe, jak i książki stanowiące osobne historie, książki fantasy, jak i powieści obyczajowe.

Najlepsze książki młodzieżowe – Top 10

3. Najbardziej wyczekiwane książki 2020 roku

Tradycyjnie, jak co roku, na początku stycznia przygotowaliśmy dla was zestawienie najciekawszych zapowiedzi 2020 roku. Pisaliśmy w nim o takich książkach, jak „Testamenty” Margaret Atwood, „Normalni ludzie” Sally Rooney oraz „Osobistym przewodniku po Pradze” Mariusza Szczygła.

Najbardziej wyczekiwane książki 2020 roku

4. Jak prawidłowo czytać powieści Marka Krajewskiego

W 2020 roku Marek Krajewski pozytywnie zaskoczył swoich czytelników wydając aż dwie książki. Pierwsza z nich to powieść„Pomocnik kata” z Edwardem Popielskim w roli głównej. Druga, „Moloch”, jest kolejną częścią cyklu kryminalnego o Eberhardzie Mocku. W tekście, zamykającym podium, podpowiadamy jak najlepiej czytać książki Krajewskiego.   

Jak prawidłowo czytać powieści Marka Krajewskiego?

5. Najbardziej wyczekiwane książki 2019 roku

Wyjątkowo wysoko, bo aż na 5 miejscu, znalazł się artykuł z najciekawszymi zapowiedziami 2019 roku. Artykuł odświeżaliśmy cały ubiegły rok, dlatego znajdowały się tam również tytuły, których premiery nie były dużo wcześniej zapowiadane.

Najbardziej wyczekiwane książki 2019 roku

6. Jak czytać książki Lovecrafta

H.P. Lovecraft to jeden z najważniejszych autorów horrorów, do którego nawiązywały kolejne pokolenia twórców, nie tylko pisarzy, ale również muzyków, autorów gier, malarzy a nawet słynnych okultystów. Lovecraft zasłynął jako twórca mitologii Cthulhu oraz kreator opowiadań, w których atmosfera gęstnieje ze strony na stronę. Po które utwory pisarza, którym inspirowali się Stephen King, Graham Masterton, Metallica czy Neil Gaiman, najlepiej sięgnąć? Tego dowiecie się z artykułu Mikołaja Kołyszko!

Książki Lovecrafta – jak zacząć czytać? Poradnik dla początkujących

7. Carlos Ruiz Zafón. Jak zacząć czytać jego książki

Rok 2020 był wyjątkowo wstrząsający dla miłośników literatury. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy zmarło wielu wybitnych pisarzy. Jednym z nich był Carlos Ruiz Zafón, autor bestsellerowego cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”. Śmierć Zafóna wstrząsnęła światem literackim, głównie ze względu na jego wiek – pisarz zmarł na raka jelita grubego w wieku zaledwie 56 lat. Nie dziwi nas zatem popularność artykułu o dorobku autora „Cienia wiatru”. Mimo że artykuł opublikowaliśmy w 2018 roku, to czytaliście go bardzo chętnie.

Carlos Ruiz Zafón – jak zacząć czytać jego książki?

8. Olga Tokarczuk – jak zacząć czytać?

Kolejny raz na liście najchętniej czytanych tekstów znalazł się artykuł o tym, jak zacząć czytać książki Olgi Tokarczuk. Jego nieustająca popularność nie dziwi, szczególnie do czasu przyznania autorce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Niedawno swoją premierę miała pierwsza książka napisana przez Tokarczuk już po otrzymaniu prestiżowego wyróżnienia. To „Czuły narrator” zawierający starannie wyselekcjonowane eseje i wykłady autorki. Jeśli lektura tej i innych książek noblistki jeszcze przed wami, w naszym tekście podpowiadamy, po którą powieść Tokarczuk polecamy sięgnąć w pierwszej kolejności. 

Książki Olgi Tokarczuk – jak zacząć czytać?

9. J. R. R. Tolkien – ciekawostki o autorze „Władcy Pierścieni”

Dziewiąte miejsce zajął tekst poświęcony J.R.R. Tolkienowi, autorowi kultowego „Władcy Pierścieni”. W artykule piszemy o tym, jak wyglądała jego przyjaźń z twórcą cyklu powieści „Opowieści z Narni”, C.S. Lewisem i przedstawiamy teorie związane ze śmiercią Tolkiena. 

J.R.R. Tolkien – ciekawostki o autorze „Władcy Pierścieni”

10. 10 najciekawszych książek o ptakach

Zestawienie zamyka artykuł, w którym przedstawiliśmy 10 najciekawszych książek o ptakach. Znajdziecie w nim między innymi nominowany do licznych nagród zbiór esejów, gawędziarską opowieść o życiu ptaków i ich zwyczajach, a także książkę pokazującą relację ludzi z tymi fascynującymi zwierzętami. 

10 najciekawszych książek o ptakach

Dziękujemy wam bardzo za cały miniony rok. Mamy nadzieję, że ten przyszły okaże się przede wszystkim spokojniejszy. Życzymy wam wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku!