Krakowskie Księgarnie Roku 2020 – znamy laureatów

w dziale Ciekawostki/Co słychać? by

Znamy Krakowskie Księgarnie Roku 2020! Popularna księgarnia przy ulicy Tarłowskiej 12, rodzinny antykwariat przy ul. Krakusa 7 w Podgórzu, księgarnia Spółdzielni Ogniwo oraz księgarnio-kawiarnia na osiedlu Zgody 7 zdobyły nagrody w plebiscycie na najlepsze krakowskie księgarnie, organizowanym przez Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

Krakowskie Księgarnie Roku 2020 – oddano ponad 3 tys. głosów

Ponad 3 tys. głosów oddano w nietypowej, bo w całości wirtualnej, czwartej już edycji plebiscytu Wybieramy Księgarnie Roku, którego celem jest promowanie niezależnych księgarń jako miejsc kultury. Kampania zbiegła się w czasie z drugą falą pandemii koronawirusa, która postawiła wiele księgarń w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej.

Przy wsparciu wydawców, kibicujących akcji pisarek: Dominiki Słowik, Sylwii Chutnik i Olgi Drendy oraz Fundacji Przekrój organizatorzy zachęcali w tym roku nie tylko do oddawania głosów na ulubione księgarnie, ale przede wszystkim do lokalnych zakupów książkowych w przedświątecznym okresie.

Głosowanie odbyło się w czterech kategoriach odpowiadających temu, co czytelnicy i czytelniczki cenią w księgarniach najbardziej:

  • autorski wybór książek,
  • kompetentna obsługa,
  • niezapomniana atmosfera,
  • ciekawe wydarzenia kulturalne.

Zwycięskie księgarnie

Najlepsze książki – Księgarnia Karakter

Zwyciężczyni w kategorii „Najlepsze książki” – Księgarnia Karakter powstała w październiku 2018 roku z inicjatywy Wydawnictwa Karakter. Trzy minuty biegiem od rynku, w samym sercu Krakowa przy ulicy Tarłowskiej 12 mieści się niewielka, ale wypełniona dobrą literaturą księgarnia. Oprócz książek Karakteru, można tu znaleźć beletrystykę, reportaż, eseistykę, poezję, a także całkiem sporo niszowych wydawnictw i nieoczywistych, często trudno dostępnych pozycji.

 

Najlepsi księgarze – Szafa Pełna Książek

Rodzinna księgarnia i antykwariat Szafa Pełna Książek – laureatka kategorii dla najlepszych księgarzy – została otwarta w listopadzie 2015 roku i była spełnieniem marzeń historyka, który kocha książki ponad wszystko. Księgarnia mieści się w starym Podgórzu przy ulicy Krakusa 7, w miejskim lokalu, gdzie kiedyś swoją siedzibę miała fabryka czekolady. Szafa Pełna Książek to księgarnia o profilu historycznym, w której znaleźć można zarówno nowości wydawnicze, jak i wydane ponad sto lat temu rarytasy. To już trzecie z rzędu wyróżnienie dla tej księgarni.

Najlepszy klimat – Spółdzielnia Ogniwo

Wyróżniona w kategorii „Najlepszy klimat” Spółdzielnia Ogniwo to niezależna księgarnio-kawiarnia i centrum kultury, które po pięciu latach działania na Kazimierzu przeniosło się w połowie tego roku na drugi brzeg Wisły – na ulicę Smolki 11A. Ogniwo to pierwsza spółdzielnia pracy założona w Krakowie po 1989 roku. Organizuje spotkania autorskie, debaty na tematy społeczne i kulturalne, warsztaty i pokazy filmowe. W asortymencie księgarni na pierwszy plan wysuwa się zaangażowana publicystyka i reportaż.

Najlepsze wydarzenia – Cafe NOWA Księgarnia

Doceniona za program wydarzeń kulturalnych Cafe NOWA Księgarnia od dwóch lat mieści się wraz z miejskim punktem informacji turystycznej InfoKraków na osiedlu Zgody 7. To pierwsza od lat kameralna księgarnia w największej i najludniejszej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie. Można tu znaleźć szeroką ofertę książek dla dzieci, literaturę współczesną, komiksy, albumy, reportaże, kryminały i powieści obyczajowe. Regularnie organizowane są też warsztaty i spotkania autorskie – tylko w tym roku mimo niesprzyjających okoliczności księgarnia gościła m.in. Marcina Świetlickiego, Monikę Sznajderman czy związanych z Nową Hutą cenionych autorów – Katarzynę Kobylarczyk i Igora Jarka.