Najlepsze książki roku 2020 wg redakcji Czytaj PL

w dziale Akcja Czytaj PL/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Jak czytać?/TOP Książek by

Kolejny rok za nami! 2020 był dla nas szczególnie ważny i pełen wyzwań. Nie tylko ze względu na panującą na świecie pandemią, która wywróciła nasze życie o 180 stopni. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zorganizowaliśmy dla was aż 3 odsłony akcji Czytaj PL! Dzięki temu przez blisko 3 miesiące mogliście przeczytać lub przesłuchać całkowicie za darmo aż 48 książek! Ponadto nie próżnowaliśmy i staraliśmy się pisać dla was o nowościach wydawniczych i najciekawszych zapowiedziach. Teraz przyszedł czas na podsumowanie naszych lektur! Oto najlepsze książki roku 2020 wg redakcji Czytaj PL!

Najlepsze książki roku 2020 wg redakcji Czytaj PL

„Kajś” – Zbigniew Rokita, Wydawnictwo Czarne

Wybór: Kuba Krasny

Zbigniew Rokita podjął się niełatwego zadania – opisania Górnego Śląska w formie reportażu. To karkołomne zadanie zdał jednak na piątkę z plusem. Znakomicie bowiem oddał pewną niemożność w uchwyceniu atmosfery miejsca, które na przestrzeni ostatnich kilkuset lat znajdowało się na terenach różnych tworów państwowych. Gwałtownie zmieniające się granice przebiegające przez tereny Śląska, powodują, że nie brak zawirowań związanych z przynależnością narodową jego mieszkańców. 

Rokita idąc po nitce do kłębka odkrywa swoje śląskie korzenie. Opowieść o rodzinie przeplata opowieścią o regionie, zwyczajach Ślązaków, tych prawdziwych i tych urojonych, stereotypowych, funkcjonujących w kulturze np. dzięki filmom Kutza. Pisze także o ruchach autonomicznych, dyskusjach na temat odrębności narodowej Ślązaków, a przede wszystkim o historii regionu i losie jego mieszkańców.

Mówi się, że życie pisze najlepsze scenariusze, a książka Rokity jest tego najlepszym przykładem. Suspensowe zakończenie pokazuje, jak przewrotne może być życie, a fabularnie tylko dodaje tej książce wartości.. To zdecydowanie najciekawsza książka w kultowej serii „Sulina” Wydawnictwa Czarne, która ukazała się w tym roku. I być może jeden z najciekawszych reportaży tego roku. Polecam czytać w pakiecie z „Pokorą” Szczepana Twardocha.

kajś rokita książki roku 2020
Kup ebooka na Woblink.com!

„Ludowa historia Polski” – Adam Leszczyński, Wydawnictwo W.A.B.

Wybór: Kuba Krasny

Co stanowi o wyjątkowości książek? Wydaje mi się, że stopień oddziaływania na społeczeństwo, środowisko literackie, a co najważniejsze – pobudzenie do dyskusji. Na pewno ważną cechą „dobrej książki” jest też jej termin przydatności – czy będzie wspominana i komentowana po latach od wydania, czy umrze śmiercią naturalną chwilę po premierze. Wydaje mi się, że „Ludowa historia Polski” zostanie z nami na długo. To monumentalna (nie tylko pod względem ilości stron) odwrócona opowieść – historia przedstawiona nie z perspektywy elit, a z pozycji tych, którzy od wieków (w zasadzie po dziś dzień) mają najgorzej.

„Stambuł do zjedzenia” – Bartek Kieżun, Buchmann

Wybór: Kuba Krasny

„Stambuł do zjedzenia” to książka kompletna. Mimo że tytuł sugeruje kierunek kulinarny, to próżno ją zaklasyfikować. Jednocześnie jest to reportaż, album ze zdjęciami, esej o mieście i książka kucharska. I w każdej z tych przegródek znakomicie zdaje egzamin! Wraz z Bartkiem Kieżunem przemierzamy Stambuł, zarówno ten znany i popularny, jak i całkowicie ukryty, bądź niechybnie odchodzący w niepamięć. Bo, jak sam autor podkreśla, Stambuł dynamicznie się zmienia.

W trakcie „zwiedzania” miasta w poszukiwaniu przepisów, towarzyszymy autorowi podczas licznych podróży przez Bosfor, zakupów na ciągnących się kilometrami targach i rzecz jasna w trakcie wizyt w mniej lub bardziej kultowych knajpach. Niektóre przepisy znajdujące się w książce zostały zaczerpnięte od znajomych, niektóre znalezione w starych książkach kucharskich, niektóre zaś podstępem wyciągnięte od lokalnych sprzedawców i kucharzy.

Pięknie wydana, pięknie napisana i pięknie sprawdzająca się w praktyce!

„Bezmatek” – Mira Marcinów, Wydawnictwo Czarne

Wybór: Kuba Krasny

„Bezmatek” to niezwykle poruszająca opowieść o przeżywaniu śmierci matki i skrajnym emocjom towarzyszącym umieraniu bliskiej osoby – samotności, zagubieniu, złości i odczuwaniu miłości – momentami bezwarunkowej, momentami obsesyjnej. 

W „Bezmatku” ze śmiercią stykamy się zarówno na poziomie metafizycznym – emocji i więzi – jak i namacalnym, niemal naturalistycznym. Bohaterka przez rok towarzyszy umierającej na raka matce. Prowadzi nas przez świat szpitalnych łóżek, badań dotyczących umierania ciała, poszczególnych etapach choroby i nieprzyjemnościach towarzyszących opiekowaniu się chorym. Do tego tłumaczy, że nigdy nie jesteśmy gotowi na śmierć kogoś bliskiego, niezależnie, czy mamy do czynienia z nagłym zgonem czy długotrwałą chorobą. Narratorka wraca myślami do lat spędzonych z matką. Do trudnego dzieciństwa, naznaczonego problemem rodzica z alkoholem, które niechybnie wpędziło bohaterkę we współuzależnienie. A to nie dość, że nie odpuściło, to wręcz nasiliło się po jej śmierci matki.

Trzymam kciuki za Mirę Marcinów. Za „Bezmatek” została bowiem nominowana do (tegorocznego-przyszłorocznego) Paszportu Polityki. A czy otrzyma wyróżnienie? O tym dowiemy się już 20 stycznia.

Bezmatek książki roku 2020
Kup ebooka na Woblink.com!

„Dorośli” – Marie Aubert, Wydawnictwo Pauza

Wybór: Kuba Krasny

Zamknięta fabuła książki strukturalnie przywodzi na myśl „Boga rzezi” Yasminy Rezy, którą zekranizował Roman Polański („Rzeź”, 2011). Kilkuosobowa rodzina spotyka się w domku letniskowym nad fiordem. Na przestrzeni kilkunastu godzin i kilkudziesięciu metrów kwadratowych dochodzi do zderzenia różnych wizji życia. Do tego kilka kropel alkoholu da dużo, wyzwala w bohaterach drzemiące demony, o których „dzień po” woleliby zapomnieć.

„Dorośli” to piękna opowieść o kryzysie wieku średniego, samotności i konfrontacji marzeń z rzeczywistością i upływającym czasem. Mimo że książka jest bardzo krótka, to autorka zdołała w znakomity sposób pokazać całe spektrum emocji towarzyszących bohaterce zmagającej się z niezaspokojonym instynktem macierzyńskim.

dorośli książki roku 2020
Kup ebooka na Woblink.com!

„O czasie i wodzie” – Andri Snær Magnason, Wydawnictwo Karakter

Wybór: Kuba Krasny

„O czasie i wodzie” to połączenie eseju i reportażu. Autor książki – Andri Snær Magnason – to współczesny człowiek renesansu. Jest literaturoznawcą, pisarzem, poetą, twórcą filmowym, a co najistotniejsze z perspektywy wyróżnionej książki – działaczem na rzecz ochrony środowiska. Do tego startował w wyborach prezydenckich na Islandii.

Głównymi „bohaterami” jego książki są czas i woda. Czas symbolizuje nie tylko to co było, ale również to co nas czeka w przyszłości. Woda zaś, stanowi czynnik, bez którego nie możemy żyć. Stan wody – jej brak (susze), jej nadmiar (z topniejących lodowców), jej zanieczyszczenie (zdatność do picia) czy zakwaszenie (wpływ na ekosystemy) – ma ogromny wpływ na otaczający nas świat. Magnason przestrzega czytelników przed wpływem tego, co teraz robimy i czego nie robimy, na zmiany klimatyczne, a co za tym idzie – na naszą przyszłość. W eseistycznej formie, łącząc twarde fakty z mitami, legendami, własnymi przeżyciami i refleksjami, kreśli obraz współczesnego świata, problemów z jakimi musimy się zmierzyć, by uratować naszą planetę przed niechybną katastrofą.

Co warto przypomnieć, książkę mogliście za darmo czytać w ramach tegorocznej akcji Czytaj PL!

o czasie i wodzie książki roku 202o
Kup ebooka na Woblink.com!

„Poufne” – Mikołaj Grynberg, Wydawnictwo Czarne

Wybór: Kuba Krasny

Mikołaj Grynberg to po prostu Mikołaj Grynberg. Wyjątkowy, oryginalny, niepowtarzalny. Doświadczenie z rozmów przeprowadzonych przy pisaniu „Ocalonych z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz” i „Księgi wyjścia” przelał na papier w formie krótkich opowiadań, niektóre z nich to zaledwie krótkie sceny, wymiana kilku zdań między bohaterami. 

To opowieść o rodzinie naznaczonej historią – nie wiadomo jednak, kto jest kim i dla kogo. Zdarzenia z poszczególnych opowiadań w mniej lub bardziej luźny sposób się ze sobą zazębiają. Nie ma to jednak znaczenia. W „Poufnych” Grynberg w wysublimowany sposób, z dużą dawką czarnego humoru, pisze o starości, przemijaniu, pamięci i śmierci.

mikołaj grynberg pufne czarne nowość ebook
Kup ebooka na Woblink.com!

„Moja mroczna Vanesso” – Kate Elizabeth Russell, Wydawnictwo Otwarte

Wybór: Martyna Gancarczyk

„Moja mroczna Vanesso” to opowieść o nastoletniej dziewczynie, która zakochuje się w czterdziestodwuletnim nauczycieli literatury. Vanessa błyskawicznie podporządkowuje cały swój świat intrygującemu mężczyźnie. Szybko okazuje się, że nie była jedyną dziewczyną w jego życiu. Inne, teraz jako dorosłe kobiety, walczą o sprawiedliwość – po latach zrozumiały, że zostały skrzywdzone. Chcą, żeby także dorosła już Vanessa była z nimi solidarna. Ona jednak nie może tego zrobić. Przecież on zawsze był dla niej dobry, a ona sama tego chciała. Była pewna, że to miłość. Ale jak było naprawdę? 

W swojej powieści Kate Elizabeth Russell zestawia przeżycia i emocje nastolatki z pamięcią i traumą dorosłej już kobiety. Prowokuje, zmusza do myślenia, wywołuje w czytelniku szereg skrajnych emocji, budzi poczucie dyskomfortu. Książka od pierwszych stron przywołuje na myśl „Lolitę” Vladimira Nabokova, która w samej powieści jest przytaczana. „Moja mroczna Vanesso” jest jedna tytułem zupełnie innym, skupiającym się na emocjach, doświadczeniach i myślach nastolatki, a nie jej “partnera”. To książka trudna, wstrząsająca i skłaniająca do zastanowienia się ile takich historii rozegrało się w naszym otoczeniu.

książki woblink bestsellery 2020 moja mroczna vanesso
Kup książkę na Woblink.com

„Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” – Alice Lugen, Wydawnictwo Czarne

Wybór: Martyna Gancarczyk

Reportaż Alice Lungen przedstawia historię owianej tajemnicą śmierci dziewięciorga turystów. W 1959 roku grupa studentów wyruszyła w podróż, której celem było zdobycie góry Otorten położonej w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragedią. Wszyscy jej uczestnicy zginęli. Większość zmarła z powodu hipotermii, jednak ciała niektórych studentów zostały znalezione z zagadkowymi urazami, widocznymi krwotokami i siniakami. Tragedia, do jakiej doszło, najprawdopodobniej, na wschodnim stoku góry Chołatczachl stała się dla Alice Lungen punktem wyjścia do opisania biurokratycznego chaosu, licznych absurdów, niedociągnięć jakie towarzyszyły pracy nad sprawą oraz mrocznej legendy, jaka przez lata narosła wokół śmierci dziewięciorga. 

Lekturze książki towarzyszy nieustające napięcie i nie sposób się od niej oderwać. Co ważne, autorka dokładnie przedstawia uczestników wyprawy, pokazuje ich wzajemne relacje, przybliża ich zainteresowania czy charaktery. Dzięki temu ofiary tragedii stają się w oczach czytelników rzeczywistymi ludźmi, nie zaś wyłącznie bohaterami niewyjaśnionej zagadki. 

Kup ebooka na Woblink.com

„Wierzyliśmy jak nikt” – Rebecca Makkai, Wydawnictwo Poznańskie 

Wybór: Martyna Gancarczyk

Poruszająca i zapadająca w pamięć współczesna amerykańska literatura piękna. „Wierzyliśmy jak nikt” to opowieść o śmierci, ale i miłości, budzącej lęk epidemii i próbie ocalenia bliskich, których ocalić się już nie da. 

Lata 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Młody dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki pracuje nad wprowadzeniem na wystawę zbioru wyjątkowych obrazów z lat 20. Jego życie zawodowe wydaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zaczyna zbierać okrutne żniwo. Przyjaciele mężczyzny zaczynają umierać, jeden po drugim, aż w końcu Yale zostaje niemal całkiem sam. Trzydzieści lat później Fiona, dawna przyjaciółka Yale’a wyrusza do Paryża. Chce odnaleźć swoją zaginioną córkę. We Francji odnawia kontakt ze znanym fotografem i swoim starym przyjacielem, który uwiecznił tragiczną epidemię lat 80. Kobieta wraca myślami do tamtych czasów i osób, które musiała wtedy pożegnać.  

Powieść „Wierzyliśmy jak nikt” znalazła się w finałach nagrody Pulitzera i National Book Award. Została wyróżniona przez redakcje „The Washington Post”, „New York Times” oraz „Entertainment Weekly”, a redakcja naszego rodzimego Magazynu „Książki” wybrała ją najciekawszą książką roku.

Wierzyliśmy jak nikt woblink bestsellery 2020
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com