Akcja Czytaj PL oficjalnie dotarła na wszystkie kontynenty! W tym roku udało nam się zdobyć Afrykę oraz Antarktydę! W poprzednich latach charakterystyczne żółte plakaty z kodem QR dotarły do Azji, Australii, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Dzięki wam zdobyliśmy cały świat!
Międzynarodowy charakter Czytaj PL
Często dostajemy pytania, jaki sens ma akcja Czytaj PL poza granicami kraju. Często też pytacie, na czym polega międzynarodowy charakter akcji. Już spieszymy z tłumaczeniem. Otóż książki, które znalazły się w akcji można za darmo czytać nie tylko w Polsce, aplikację Woblink można pobrać w każdym miejscu na świecie. Charakterystyczne żółte plakaty z kodem QR znalazły się m.in. w Miastach Literatury UNESCO m.in. Obidos, Dublinie, Iowa City, Seattle oraz polskich placówkach na Litwie i na Białorusi. Są to miejsca, w których Polacy za granicą mogą skorzystać z akcji.
Ponadto, co roku, uczestnicy akcji mogą na własną rękę pobierać, drukować i wieszać nasze plakaty – niezależnie od tego gdzie przebywają. W tym roku w ramach akcji „Zostań Emisariuszem Superksiążek”, plakaty zostały powieszone w polskich szkołach, placówkach dyplomatycznych oraz sklepach w Budapeszcie, w Wiedniu, Bratysławie oraz Kilbrogan.
CHCESZ DODAĆ SWÓJ PUNKT NA MAPĘ? KONIECZNIE WYPEŁNIJ FORMULARZ NA STRONIE KONKURSOWEJ.
Antarktyda i Afryka zdobyte!
W tym roku Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego, powszechnie znana jako „Arctowski”, dołączyła do Czytaj PL. Badacze, oddaleni od Polski o ponad 14 tys. kilometrów, będą mogli przeczytać oraz podzielić się 12 bestsellerami. W Afryce natomiast plakat z kodem QR znalazł się w Marrakeszu w prowadzonym przez Polaków sklepie Marokańskie Cuda. Tym samym akcja w ciągu 5 edycji podbiła cały świat!
2017: Australia i Oceania oraz Azja
W 2017 roku rozpoczęliśmy ekspansję poza Europę. Okazało się, że pomysł udało się zrealizować i tak dotarliśmy do szkolnej biblioteki Delhi Public School w Gurgaon w Indiach. Ponadto jeden z naszych fanów powiesił plakat na osiedlu w Edogawadai, które znajduje się na przedmieściach Tokio, w prefekturze Chiba-ken. Dzięki naszym czytelnikom udało się też dotrzeć do Sydney. Podsumowanie akcji z 2017 roku znajdziecie tutaj.
Poniżej zdjęcia z Indii, Australii i Japonii:
2018: Ameryka Północna i Południowa
Rok po zdobyciu Azji i Australii postanowiliśmy spojrzeć szerzej na naszą mapę. Luana podesłała nam zdjęcie z plaży z Rio de Janerio, a jeden z czytelników powiesił plakat w Tuscon w Arizonie. Podsumowanie akcji z 2018 roku znajdziecie tutaj.
Cel Czytaj PL
Czytaj PL ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa nie tylko w Polsce, ale też na świecie. W myśl idei „Bądź pod wpływem czytania!” każda z 12 książek biorących udział w Czytaj PL została zilustrowana postacią superbohatera lub superbohaterki, którzy odzwierciedlają wpływ danego bestsellera na czytelnika. Ich autorem jest tworzący charakterystyczne ilustracje, doceniany na całym świecie grafik Jan Kallwejt.
Swoją premierę ma właśnie spot, w którym można zobaczyć 12 superbohaterów i superbohaterki: https://www.facebook.com/czytajpl/videos/2544652072421988/. Wśród postaci pojawiających się w animacji można odnaleźć np. Człowieka-Serce zwiększającego empatię czy Człowieka-Żarówkę wpływającego na pomysłowość. Wspólnie walczą z niskim poziomem czytelnictwa w Polsce oraz zachęcają do czytania. Postaci można też znaleźć m.in. na plakatach z kodami QR w 21 partnerskich miastach, a także wszędzie tam, gdzie sami czytelnicy będą chcieli powiesić plakat kampanii.
Konkursy
Dla czytelników superksiążek przygotowano także nagrody. W konkursie „Zostań emisariuszem książek – dziel się z ludzkością supermocami” do zdobycia będą czytniki PocketBook, bony do Woblinka, koszulki oraz smartfony. Wystarczy jedynie wydrukować plakat akcji i powiesić go w swojej miejscowości w widocznym miejscu. Gadżety pod koniec listopada będzie można wygrać także u patrona Czytaj PL – Niestatystyczny.pl
Na mapie możecie znaleźć wszystkie punkty, w których powieszone zostały plakaty Czytaj PL!