6 sierpnia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Książka czy film/Recenzje by

Kolejny tydzień przyniósł nam wiele ciekawych informacji z literackiej części świata. Wróciliśmy z OFF Festivalu, poznaliśmy najlepszą ekonomiczną publikację roku, czekamy na książkę osadzoną w uniwersum „Black Mirror”. Pierwszy sierpniowy przegląd książkoholicznego internetu to garść doniesień dotyczących literackich festiwali, zapowiedzi wydawniczych i nagród literackich.

Najlepsze zapowiedzi drugiej połowy 2019 roku

Postanowiliśmy uzupełnić dla was artykuł poświęcony najbardziej wyczekiwanym książkom 2019 roku. W artykule zamieściliśmy kilkanaście najciekawszych zapowiedzi przełomu lata i jesieni. Polecamy raz na jakiś czas odświeżać ten tekst, ponieważ na bieżąco uaktualniamy go o kolejne zapowiedzi, które nie mogą ujść waszej uwadze.

Najbardziej wyczekiwane książki 2019 roku

Książka „Black Mirror”

Zazwyczaj dzielimy się z wami informacjami na temat ekranizacji książek. Rzadziej bywa, że książki powstają na podstawie filmów i seriali, bądź są nimi inspirowane. Tak jest w przypadku kultowego serialu Netflixa pt. „Black Mirror”. Na rynku ukaże się bowiem książka „Black Mirror. Czy to już się dzieje?” autorstwa Fabio Chiusiego. Jak zapowiadają wydawcy nie będzie to adaptacja serialu, a odpowiedź na niego. Chiusi w swojej książce pisze o wszechobecnej cyfryzacji, kamerach, algorytmach i powszechnej inwigilacji. Za polskie wydanie odpowiedzialne będzie Wydawnictwo Dolnośląskie. Więcej przeczytacie na portalu Granice.

Festiwal Literacki w Zakopanem

9 sierpnia rozpocznie się Zakopiański Festiwal Literacki. W ciągu czterech dni pod Tatrami odbędzie się szereg spotkań autorskich, prelekcji, warsztatów i projekcji filmowych. Wśród gości festiwalu znaleźli się między innymi Marek Bieńczyk, Sylwia Chutnik, Anna Kamińska i Magda Kicińska. 11 czerwca, podczas uroczystej gali, poznamy także laureata tegorocznej Nagrody Literackiej Zakopanego. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie festiwalu.

Niepublikowane opowiadania Prousta

Jak donosi portal Booklips, francuscy wydawcy szykują serię wznowień dzieł Marcela Prousta. W tym roku bowiem przypada 100 rocznica przyznania mu Nagrody Goncourtów za powieść „W cieniu zakwitających dziewcząt”, drugi tom cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu”. Oprócz reedycji jego dzieł ukaże się również zbiór, niepublikowanych do tej pory, wczesnych opowiadań pisarza. Francuska premiera „Le Mystérieux correspondant et autres nouvelles inédites” (z fr. „Tajemniczy korespondent i inne niepublikowane opowiadania”) odbędzie się w październiku. Będzie to zbiór dziewięciu tekstów, które Proust napisał wieku około dwudziestu lat. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Nowe zakończenie „Bastionu”

Stephen King zapowiedział, że jego najdłuższa powieść, „Bastion”, doczeka się nowego zakończenia. Amerykański pisarz wielokrotnie powtarzał, że nie jest zadowolony z tego, jak zakończył swoją książkę. W porozumieniu z twórcami serialowej adaptacji „Bastionu”, King napisał scenariusz ostatniego odcinka. Jego treść wykracza poza fabułę książki. Premiera serialu została zapowiedziana na rok 2020. Produkcja będzie składała się z dziewięciu lub dziesięciu odcinków. Więcej szczegółów znajdziecie na portalu Booklips.

Bastion
Znajdź książkę na Woblink.com

Zakończono zdjęcia do „Żmijowiska”

Zakończono zdjęcia do „Żmijowiska”, serialowej adaptacji bestsellerowej książki Wojciecha Chmielarza. Zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu. Najpierw nakręcono sceny w Warszawie, następnie plan przeniósł się do niewielkiej miejscowości Orżyny koło Mrągowa. Na potrzeby produkcji, na miejscu zbudowano wioskę agroturystyczną. Część scenografii stanowiły też odrestaurowane opuszczone domki letniskowe. W serialu występują m.in. Cezary Pazura, Tamara Arciuch, Paweł Domagała i Wojciech Zieliński. Za reżyserię odpowiedzialny jest Łukasz Palkowski, reżyser głośnego filmu „Bogowie”. Oficjalna data premiery nie jest znana. Wiadomo jednak, że serial ukaże się jeszcze w tym roku. Poniżej możecie zobaczyć kilka ujęć z planu.

Najlepsze książki ekonomiczne roku

Portal Forsal przedstawia nominacje do tegorocznej nagrody Economicus – najlepszej książki roku podejmującej temat ekonomii. Zwycięski tytuł poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 20 listopada w Krakowie w ramach konferencji Open Eyes Economy Summit.

Nominowane książki:

Heather Boushey, J. Bradford Delong, Marshall Steinbaum (Red.) „Piketty i co dalej? Plan dla ekonomii i nierówności”

Lilian Fischer, Joe Hasell (i inni) „Pomyśleć ekonomię od nowa. Przewodnik po głównych nurtach ekonomii heterodoksyjnej”

L. Randall Wray „Nowoczesna teoria monetarna (MMT). Wprowadzenie do makroekonomii suwerennych systemów monetarnych”

Klaus Schwab „Czwarta rewolucja przemysłowa”

Eric Siegel „Prognozuj, kto kliknie, kupi, skłamie lub umrze. Wprowadzenie do analityki predykcyjnej”

Chris Skinner „Cyfrowi ludzie. Nasza czwarta rewolucja”

Thomas Piketty „Do urn, obywatele!”

Barry Schwartz „Dlaczego pracujemy?”

Daniel H. Pink „Kiedy? Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu”

David Coulthard „Zwycięska formuła. Przywództwo, strategia i motywacja jak w Formule 1”

Koniecznie zajrzyjcie na naszego Instagrama. Publikujemy tam ciekawe zapowiedzi i doniesienia z literackiej części internetu. Do przeczytania w przyszłym tygodniu!