Najbardziej wyczekiwane książki 2019 roku

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Jak czytać?/TOP Książek by

Nowy rok, nowe plany, nowe postanowienia, nowe wyzwania, no i nowe… książki. Jak co roku przedstawiamy wam najciekawsze zapowiedzi roku według redakcji Czytaj PL. Znajdzie się tutaj coś dla miłośników fantastyki, reportaży oraz literatury pięknej. Oto najbardziej wyczekiwane książki 2019 roku.

1919. Pierwszy rok wolności” – Andrzej Chwalba, Wydawnictwo Czarne, 9 I

Andrzej Chwalba w swojej najnowszej książce opisuje rok, który nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 1919 jest zwykle pomijany w podręcznikowych opisach, a przecież to wtedy w naszym kraju zachodziły największe zmiany, będące następstwem połączenia w jeden kraj trzech części, które przez 123 lata znajdowały się pod różnymi zaborami. Pozycja obowiązkowa!

1919
Kup ebooka na Woblink.com

Piorun kulisty” – Cixin Liu, Rebis, 15 I

15 stycznia ukaże się nowa powieść autora bestsellerowego cyklu „Problem Trzech Ciał” chińskiego pisarza Cixin Liu. Autor powraca ze swoim ulubionym gatunkiem − science-fiction. Rodziców głównego bohatera śmiertelnie razi piorun. Od tamtej pory chłopak postanawia poświęcić swoje życie badaniu niecodziennych zjawisk atmosferycznych.

Piorun kulisty
Kup ebooka na Woblink.com

Czas przeszły” – Lee Child, Albatros, 16 I

„Czas przeszły” to 23 tom serii o Jacku Reacherze. Reacher przy okazji podróży do Kalifornii postanawia odwiedzić rodzinną miejscowość ojca, w której nigdy wcześniej nie był. Chce dowiedzieć się czegoś o przeszłości swojej rodziny, ale przy okazji pakuje się w tarapaty.

Czas przeszły
Kup ebooka na Woblink.com

Lekki bagaż” – Anna Cieplak, Znak, 28 I

Anna Cieplak wraca ze swoją czwartą książką. Laureatka nagrody im. Gombrowicza oraz Nagrody Conrada przedstawia bohaterów, którzy konfrontują swoją wizję życia z rzeczywistością.

Lekki bagaż
Kup ebooka na Woblink.com

Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2” – G.R.R. Martin, Zysk i S-ka, 28 I

Fani „Gry o tron” jeszcze długo nie doczekają się zakończenia książkowej sagi Martina. Wydawnictwo Zysk i S-ka stara się w jakiś sposób zrekompensować czytelnikom opieszałość autora. 28 stycznia ukaże się drugi tom ilustrowanej książki „Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia”. Martin przedstawia w niej historię rodu Targaryenów, na 300 lat przed wydarzeniami z „Gry o tron”.

Ogień i krew
Kup ebooka na Woblink.com

Pszczelarz z Sindżaru” – Dunya Mikhail, Otwarte, 30 I

„Pszczelarz z Sindżaru” to pierwsza książka non-fiction irakijskiej poetki i dziennikarki Dunyi Mikhail. Przedstawia w niej historię pszczelarza Abdullaha, który ryzykując życiem, pomaga kobietom porwanym przez ISIS, terroryzujące obszar Sindżaru.

Pszczelarz z Sindżaru
Kup ebooka na Woblink.com

Gdzie jest prezydent” – Bill Clinton, James Patterson, Znak, 30 I

O premierze tej książki pisaliśmy już rok temu. Niestety nie ukazała się u nas w 2018. Nic straconego. „Gdzie jest prezydent” Billa Clintona (w duecie z Jamesem Pattersonem) ukaże się nakładem wydawnictwa Znak 30 stycznia 2019 roku. Jest to powieść sensacyjna o najgroźniejszym w historii ataku terrorystycznym.

Luty

“Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi” – Agata Maksimowska, Wydawnictwo Czarne, 3 II

Agata Maksimowska opisała miasteczko znajdujące się w azjatyckiej części Rosji, konkretnie w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym. Birobidżan powstał z racji zasiedlenia na tamtejszych terenach ludności żydowskiej. Zsyłka rosyjskich Żydów na obrzeża Związku Radzieckiego były częścią polityki antysyjonistycznej kierowanej z samej góry przez Józefa Stalina.

Wnuki Jozuego” – Paweł Smoleński, Wydawnictwo Czarne, 13 II

Nowa książka Pawła Smoleńskiego poświęcona będzie sytuacji na Zachodnim Brzegu, czyli napiętej relacji między Arabami i Żydami. Zapowiada się mocny, wzruszający, a przede wszystkim bardzo aktualny reportaż.

Wnuki Jozuego
Kup ebooka na Woblink.com

W czepku urodzone” – Weronika Nawara, Otwarte, 13 II

Weronika Nawara przeprowadziła kilkadziesiąt rozmów z pracownikami służby zdrowia i placówek medycznych − głównie z pielęgniarkami, bo to im poświęcona jest książka, która ukaże się w lutym. Czy ujawni ona mroczne strony pracy pielęgniarek? Zobaczymy!

W czepku urodzone
Kup ebooka na Woblink.com

Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego” – Caleb Wilde, Znak, 13 II

Rodzina Caleba Wilde’a od ośmiu pokoleń zajmuje się usługami pogrzebowymi. Caleb, mimo szczerych chęci, nie przerwał rodzinnej tradycji. W swojej książce, która ukaże się w Polsce w lutym, opowiada o sekretach pracy grabarza.

Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego
Kup ebooka na Woblink.com

„Borussia Dortmund. Siła Żółtej Ściany” – Uli Hesse, SQN, 20 II

Zwykle nie polecamy książek sportowych. Dla tej pozycji możemy jednak zrobić wyjątek, bowiem „Borussia Dortmund. Siła Żółtej Ściany” może okazać się pozycją wyjątkową. Borussię znamy głównie dzięki występującym tam przed laty polskim trio – Robertowi Lewandowskiemu, Jakubowi Błaszczykowskiemu i Łukaszowi Piszczkowi (Piszczek nadal gra w Borussii). Borussia jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów w historii niemieckiej piłki. Co jednak najważniejsze, klub szczyci się jedną z najlepszych opraw meczowych na świecie i słynie z bardzo wiernych kibiców. Klub z Dortmundu wchodził w XXI wiek bardzo niepewnie – groziło mu bowiem bankructwo. W ciągu kilku lat losu klubu obróciły się jednak o 180 stopni.

Borussia Dortmund
Kup książkę na Woblink.com

Diabeł Urubu” – Marlon James, Wydawnictwo Literackie, 27 II

Marlona Jamesa znamy w Polsce dzięki „Krótkiej historii siedmiu zabójstw”, za którą jamajski pisarz otrzymał Nagrodę Bookera. Na początku 2019 roku Wydawnictwo Literackie szykuje premierę debiutanckiej powieści Jamesa, w której porusza on tematykę fanatyzmu religijnego i negatywnych konsekwencji zaślepienia fundamentalizmem.

Diabeł urubu
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Pierwsza osoba” – Richard Flanagan, Wydawnictwo Literackie, 27 II

Richard Flanagan jakiego nie znamy – laureat Bookera za „Ścieżki północy”, autor „Klaśnięcia jednej dłoni” i „Pragnienia” jako pisarz powieści sensacyjnej. Do młodego pisarza zwraca się jeden z największych krętaczy w historii i zleca mu napisanie jego autobiografii. Jedynym problemem jest czas – ghostwriter ma na to jedynie 6 tygodni. Jesteśmy ciekawi!

Pierwsza osoba
Kup ebooka na Woblink.com

Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman, Wydawnictwo Literackie, 27 II

Wojciech Tochman wraca z książką o Kambodży po rządach Pol Pota. Przedstawia kraj spustoszony przez terror Czerwonych Khmerów, który jednocześnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na ziemi. Tochman jak zwykle z gorzką refleksją.

Pianie kogutów, płacz psów
Kup audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Droga do niewolności” – Timothy Snyder, Znak, 27 II

Amerykański specjalista od historii Europy Środkowej po znakomitej książce „O tyranii. 20 lekcji z XX wieku” wraca z kolejną przestrogą. „Droga do niewolności” to dowód na to, że wolność nie jest wieczna, bo historia nie raz pokazała, że trzeba o nią walczyć cały czas. Zapowiada się kolejna pouczająca lektura.

Droga do niewolności
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Posełki. Osiem pierwszych kobiet” – Olga Wiechnik, Wydawnictwo Poznańskie, 27 II

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach. Był to także rok przyznania kobietom praw wyborczych oraz możliwości kandydowania do Sejmu Ustawodawczego. Jak się okazało, do parlamentu dostało się 442 mężczyzn oraz 8 kobiet. To właśnie tej garstce kobiet, pierwszym posłankom, poświęcona została książka Olgi Wiechnik. Kolejna ważna premiera!

Poesłki
Kup ebooka na Woblink.com

Rozmemuary” – Wojciech Kuczok, Wielka Litera, 27 II

Ostatnią książką Kuczoka była „Czarna”, eksperyment literacki wydawnictwa Tomasza Sekielskiego. Tym razem szykuje się książka dużo bardziej intymna, bowiem „Rozmemuary” to dziennik, zapiski, spostrzeżenia i dygresje autora „Gnoju”. Seks, piłka nożna, speleologia i cięty, ostry, momentami gorzki humor. Nie możemy się doczekać.

„Mademoiselle Oiseau w Argentynii” – Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt , Wydawnictwo Literackie, 27 II

Kolejna część przygód Mademoiselle Oiseau ukaże się w Polsce 27 lutego. Tym razem Isabella wraz z tytułową Mademoiselle wyrusza do Srebrnej Krainy – Argentynii, tajemniczej krainy znajdującej się zaraz ponad dachami Paryża.

Mademoiselle Oiseau w Argentynii
Kup książkę na Woblink.com

„Sprawa Hoffmanowej” – Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, Znak, 1 IV

Sierpień 1933 roku, w góry wyrusza prokurator Hoffman. Towarzyszą mu żona i dwunastoletni syn. Mira Hoffmanowa to była gwiazda warszawskich kabaretów, która budziła pożądanie u wielu mężczyzn. Do Zakopanego wraca tylko ona. Pod Lodową Przełęczą zostają znalezione zwłoki jej męża, pasierba i młodego mężyczny. Nikt nie wie co się stało, ale opinia publiczna jest zgodna – zbrodni dokonała Hoffmanowa. Jak było naprawdę? Na to pytanie, w swojej książce, odpowiedzi stara się znaleźć Katarzyna Zyskowska-Ignaciak. O książce przeczytacie w naszym artykule o kryminalnych sprawach sprzed lat!

Sprawa Hoffmanowej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower” – Christopher Skaife, Znak, 15 IV

W Wielkiej Brytanii krąży legenda, że królestwo przetrwa, dopóki w wierzy Towar mieszkać będą kruki. Wydawałoby się, że żyjemy w czasach, kiedy przesądy należą już do przeszłości. A jednak! W samym centrum Londynu pracuje strażnik kruków, którego zadaniem jest dbanie o to by czarne ptaki nie postanowiły wyprowadzić się stamtąd wyprowadzić. O tym właśnie jest książka Christophera Skaife, która w Wielkiej Brytanii stała się bestsellerem, polecanym przez samego G.R.R. Martina, twórcę „Gry o tron”.

Strażnik kruków
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„Po piśmie” – Jacek Dukaj, Wydawnictwo Literackie, maj

W maju nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka Jacka Dukaja. Nie będzie to jednak kolejna powieść science-fiction, tylko „rozprawa o współczesnej cywilizacji, o kulturze pisma i przechodzeniu w nową epokę”. W swoim zbiorze esejów Dukaj podejmuje także temat sztucznej inteligencji, przyszłości literatury.

Nowa książka Remigiusza Mroza

„Najbardziej wyczekiwane książki roku” muszą zawierać doniesienia o kolejnych powieściach Remigiusza Mroza! W programie „Kulisy sławy” w telewizji TVN Remigiusz Mróz zapowiedział, że trwają prace redakcyjne nad jego kolejną powieścią. Kiedy możemy spodziewać się premiery? Jeszcze nie wiadomo. Jedno jest pewne. Na początku stycznia pojawi się wznowienie książki „Zaginięcie” w serialowej obwolucie.

Oto najbardziej wyczekiwane książki tego roku. O kolejnych zapowiedziach będziemy pisać na bieżąco. Życzymy wam szczęśliwego nowego roku i samych udanych lektur.