30 lipca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Dla zabieganych/Książka czy film by

Warner Bros. zrealizuje ekranizację powieści Masłowskiej! Znamy nominacje do Nagrody Bookera, ogłoszono laureatów Nagród Eisnera, a film Polańskiego, ekranizacja książki „Oficer i szpieg” Roberta Harrisa, powalczy o Złotego Lwa w Wenecji. A to nie wszystko! Zapraszamy zatem na ostatni lipcowy przegląd książkoholicznego internetu.

„Oficer i szpieg” powalczy o Złotego Lwa w Wenecji

Jak donosi portal Booklips.pl, „Oficer i szpieg” – nowy film Romana Polańskiego, oparty na powieści Roberta Harrisa, znajdzie się w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Wenecji. Festiwal odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 7 września. W ostatni dzień poznamy zwycięski film. Najnowsza produkcja polskiego reżysera przedstawiać będzie głośną sprawę Dreyfusa – oficera francuskiego wywiadu, oskarżonego o szpiegowanie na rzecz Niemiec. Podobnie, jak w książce Harrisa, głównym bohaterem filmu jest Georges Picquart – najmłodszy pułkownik w historii Francji – przekonany o niewinności Dreyfusa. O Robercie Harrisie, jego książkach i przyjaźni z Romanem Polańskim pisaliśmy tutaj.

Kup audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Warner Bros. zekranizuje powieść Masłowskiej

Warner Bros. Pictures, jeden z największych producentów filmowych na świecie, wyprodukuje ekranizację powieści Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”. Jak donosi portal Filmweb, będzie to pełnometrażowy debiut reżyserski Aleksandry Terpińskiej, znanej z reżyserii krótkometrażowego filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever”). Premierę filmu zapowiedziano na 2020 rok. Więcej o ekipie producenckiej przeczytacie tutaj.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Znamy nominacje do Nagrody Bookera 2019

Kapituła Nagrody Bookera, pod przewodnictwem Petera Florence’a, spośród 151 książek wybrała 13, które zostały nominowane do tegorocznej edycji Nagrody. Wśród nominowanych znalazły się książki Margaret Atwood, Salmana Rushdiego, Elif Shafak i Deborah Levy. Nominowane mogły zostać tytuły wydane w Wielkiej Brytanii od października 2018 roku do 30 września 2019. Dlatego część z nominowanych pozycji nie jest jeszcze dostępna, jak chociażby „The Testaments” Margaret Atwood.

Oto pełna lista nominowanych książek:

„The Testaments” – Margaret Atwood
„Night Boat to Tangier” – Kevin Barry
„My Sister, The Serial Killer” – Oyinkan Braithwaite
„Ducks, Newburyport” – Lucy Ellmann
„Girl, Woman, Other” – Bernardine Evaristo
„The Wall” – John Lanchester
„The Man Who Saw Everything” – Deborah Levy
„Lost Children Archive” – Valeria Luiselli
„An Orchestra of Minorities” – Chigozie Obioma
„Lanny” – Max Porter
„Quichotte” – Salman Rushdie
„10 Minutes 38 Seconds in This Strange World” – Elif Shafak
„Frankissstein” – Jeanette Winterson

Laureatkę bądź laureata poznamy 14 października. Wcześniej, 3 września, zostanie ogłoszona tzw. shortlista nominowanych. Każdy z nich otrzyma po 2,5 tysiąca funtów. Zwycięzca natomiast otrzyma 50 tysięcy funtów.

100 najlepszych książek na wakacje wg Guardiana

Jeśli nadal zastanawiacie się jakie książki warto przeczytać w wakacje, to (aż!) sto propozycji wysunął dziennik The Guardian. Podzielono je na kilka kategorii – m.in. książki laureatów prestiżowych nagród, dla dzieci, komedie, historie alternatywne czy biografie. Wśród propozycji znalazła się powieść „Milkman”, laureatki Bookera Anny Burns. Część z rekomendacji jest już dostępna w wersji polskiej językowej. The Guardian proponuje nową książkę o Trumpie Michaela Wolffa, „Becoming” Michele Obamy oraz zapowiadaną na wrzesień powieść Liane Moriarty, „Dziewięcioro nieznajomych”. Pełną listę znajdziecie tutaj.

Nasze propozycje na wakacje

Jeśli jednak szukacie książek wydanych po polsku, już spieszymy z pomocą. Na naszej stronie internetowej znajdziecie artykuły z czytelniczymi propozycjami na wakacje! Nie przegapcie tekstu Najlepsze książkowe premiery lata – wakacje 2019 oraz Lato 2019 – najlepsze książki na wakacje.

Lato 2019 – najlepsze książki na wakacje

Pięć książek dla dzieci, które musi przeczytać każdy dorosły

The Guardian prezentuje pięć książek dla dzieci, które musi przeczytać każdy dorosły. Wśród lektur obowiązkowych redakcja wymieniła serięo Misiu Paddingtonie Michaela Bonda, cykl „Mroczne materie” Philipa Pullmana, „Tam gdzie żyją dzikie stwory” Maurice Sednaka „Piotrusia Pana” J.M. Barriego oraz „Pies i jego chłopiec” Evy Ibbotson. Wyboru dokonała uznana autorka książek dla dzieci Katherine Rundell. Pełny artykuł znajdziecie tutaj.

Markus Zusak odwiedzi Polskę

Jak donosi portal Booklips.pl, autor bestsellerowej „Złodziejki książek” odwiedzi Polskę! Powodem wizyty będzie promocja jego najnowszej książki „Gliniany most”. Książka ukazała się w naszym kraju w maju tego roku, nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to powieść o pięciu braciach Dunbar, który dzielą ze sobą dom. Panuje w nim totalny chaos, bowiem nie sprawuje nad nim opieki żaden dorosły. Pewnego dnia odwiedza ich ojciec, który kilka lat wcześniej porzucił ich, gdy zmarła matka chłopców. Najście ojca rozpoczyna serię tajemniczych zdarzeń.

Niestety, podczas wizyty w Polsce Markus Zusak spotka się z czytelnikami tylko raz. Spotkanie autorskie odbędzie się 2 października o godz. 18:00 w Centrum Premier w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Dobra wiadomość jest taka, że na wydarzenie można zdobyć bezpłatną wejściówkę. Wszystkie szczegóły, jak ją zdobyć, znajdziecie tutaj.

Przyznano komiksowe Oscary

Tradycyjnie, podczas corocznego konwentu Comic-Con w San Diego przyznano Nagrody Eisnera, nazywane komiksowymi Oscarami. W tym roku najwięcej statuetek zdobył Tom King, który otrzymał cztery nagrody (nominowany był w pięciu kategoriach). Łącznie nagrody przyznano w 31 kategoriach. Pełną listę zwycięzców znajdziecie na portalu Booklips.pl.

Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu

Tymczasem pakujemy się i powoli zmierzamy na OFF Festival, podczas którego w Kawiarni Literackiej odbędzie się kilka arcyciekawych spotkań autorskich i dyskusji. Kuratorka Kawiarni, Sylwia Chutnik, przygotowała program, którego hasłem przewodnim jest pytanie “dlaczego?”. Pełny program znajdziecie na naszej stronie internetowej – tutaj.

Kawiarnia Literacka zadaje pytania na OFF Festival

Wrócimy do was już w przyszłym tygodniu, z kolejnym przeglądem książkoholicznego internetu.