Wielki Dzień Pszczół – książki o pszczołach

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/TOP Książek by

8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Święto ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o pszczołach i ich ochronę przed wyginięciem. Jest to jedno z ważniejszych świąt poświęconych ekologii, dlatego też z tej okazji zebraliśmy dla was najlepsze książki o pszczołach.

Zanim przejdziemy do listy, na której znalazły się warte uwagi książki o pszczołach, przedstawimy kilka informacji o Wielkim Dniu Pszczół. Pomysłodawcą akcji w Polsce była Akademia Przyjaciół Pszczół. Jej celem było zwrócenie uwagi na to, że zniknięcie tych owadów oznaczałoby wielką tragedię. Znaczna część roślin w naszym klimacie jest owadopylna – bez udziału pszczół większość z nich nie mogłaby się rozmnażać, co w końcu doprowadziłoby do ich zniknięcia. Wielki Dzień Pszczół jest idealną okazją, aby pokazać ludziom, jak mogą pomóc tym wyjątkowym owadom – na przykład przez sadzenie dostarczających im pokarm roślin lub zakładanie przyjaznych im miejsc.

Pszczoły, Piotr Socha, Wojciech Grajkowski

„Pszczoły”, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tych owadach, zaprezentowane w wielkoformatowym albumie adresowanym do dzieci, ale sprawiającym ogromną frajdę także dorosłym czytelnikom. Autorzy przybliżają historię pszczół, ich zwyczaje, relacje i codzienne zajęcia. Z książki można dowiedzieć się między innymi skąd wiadomo, że zagościły one na świecie wcześniej niż dinozaury oraz czemu znalazły się na płaszczu Napoleona. Dodatkowo, jak właściwie każdy tytuł wydawnictwa Dwie Siostry, „Pszczoły” są po prostu przepiękne. Pełne szczegółów, kolorowe ilustracje uzupełnia przystępny tekst, który oprócz objaśniania treści rysunków zawiera wiele dodatkowych ciekawostek.

książki o pszczołach
Kup książkę na Woblink.com

Sekretne życie pszczół, Sue Monk Kidd

Piękna, pełna emocji i wzruszeń historia konfliktów rasowych, a także przyjaźni, której nie powstrzymają narzucone odgórnie podziały, takie jak kolor skóry czy pochodzenie. W „Sekretnym życiu pszczół” Sue Monk Kidd kreśli obraz amerykańskiego Południa lat 60. ubiegłego wieku. Czarnoskórzy mieszkańcy nie są już niewolnikami, jednak wolność odzyskali wyłącznie na papierze. Biała nastolatka Lily ucieka z domu i ruszając śladami zmarłej matki, trafia do pasieki Tiburon. To właśnie tam, wśród pracujących czarnoskórych kobiet, odnajdzie spokój ducha i kryjówkę przed wrogim zewnętrznym światem.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Strażniczka miodu i pszczół, Cristina Caboni

„Strażniczka miodu i pszczół” Cristiny Caboni to powieść pełna pozytywnych emocji i ciepła. Dotychczas Angelica nie zapuściła nigdzie korzeni. Nie zostawała na dłużej w żadnym miejscu ani nie wiązała się z nimi – przede wszystkim ze względu na to, czego doświadczyła w przeszłości. Angelica czuje się dobrze wyłącznie w towarzystwie pszczół. Jako wędrowna pszczelarka podróżuje z jednego miejsca do drugiego, odwiedza pasieki i usprawnia proces wytwarzania miodu. Kobieta otrzymuje szansę od losu – wraca na wyspę, na której kiedyś była szczęśliwa. Angelica ma szansę zacząć wszystko od nowa.

książki o pszczołach
Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Historia pszczół, Maja Lunde

Pierwsza część (drugą jest „Błękit„) bestsellerowego cyklu „Kwartet klimatyczny” Mai Lunde, w której autorka porusza palące zagadnienia ekologii i wpływu człowieka na planetę. Pokazuje, co może się wydarzyć, jeśli ludzie nie zmienią swojego postępowania i nie przestaną eksploatować i niszczyć otaczającej nas przyrody. Akcja powieści toczy się na trzech płaszczyznach czasowych – w 1857 roku w Anglii, w 2007 roku w USA i w 2098 roku w Chinach. W pierwszej odsłonie poznajemy Williama, który pod wpływem natchnienia buduje ul, w drugiej spotykamy George’a, właściciela licznych uli chcącego przekazać swoja pasiekę synowi. Ostatnia odsłona pokazuje zniszczony świat, w którym młoda kobieta Tao musi zapylać ręcznie drzewa owocowe stanowiące podstawę chińskiej gospodarki.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Pasieka dredziarza, Ewa Piątek, Paweł Piątek

„Pasieka dredziarza” Ewy i Pawła Piątków to niezwykła opowieść o realizacji marzeń, często tych bardzo odważnych. Piątkowie pokazują, jak można żyć zgodnie z filozofią slow life i w rytmie afrykańskiej muzyki. Opisują również ekomacierzyństwo, miłość do przyrody i świata, ucząc, że ludzie powinni być integralną jego częścią. Ponadto z „Pasieki dredziarza” dowiemy się również, jak złapać rójkę, który moment jest najbardziej odpowiedni na pierwsze miodobranie, a także czy możemy poczęstować pszczołę ciastem.

książki o pszczołach
Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Niezwykła planeta. Pszczoły, Andrea Quigley

Kolejna pozycja na liście adresowana do młodszego czytelnika. Książka „Niezwykła planeta. Pszczoły” łączy w sobie wiele różnych dziedzin, takich jak kultura, sztuka, historia, nauka czy rzemiosło, dzięki czemu pozwala dzieciom poznawać świat natury i zdobywać informacje poperzez aktywną twórczość i odkrywanie tajemnic otaczającego nas świata. Andrea Quigley pokazuje, jakie miejsce pszczoły zajmują w środowisku i opisuje ich rolę w ziemskim ekosystemie – uczy, bawiąc.

Kup książkę na Woblink.com

Rój, Laline Paull

Laline Paull napisała bardzo dobrą, misternie skonstruowaną historię kojarzącą się z Orwellowskim „Folwarkiem zwierzęcym”. „Rój” jest baśniową opowieścią z pszczołami w roli głównej, stawiającą przed czytelnikiem szereg nad wyraz aktualnych pytań dotyczących społeczeństwa i jego funkcjonowania. Flora 717 to pszczoła wywodząca się z najniższej warstwy ula. Dotychczas była ślepo wierna Królowej. Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się we Florze uczucia silniejszego niż oddanie czy posłuszeństwo – miłości do dziecka. To uczucie sprawia, że Flora postanawia złamać najważniejsze prawo rządzące ulem. Jakie będą konsekwencje, które przyjdzie jej ponieść?

książki o pszczołach
Znajdź ebooka lub audiobooka na Woblinku

Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie, Joachim Petterson

„Pszczoły” to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o życiu i zwyczajach tych fascynujących owadów. Biolodzy oraz ekolodzy biją na alarm – populacja pszczół kurczy się w zastraszającym tempie. Powagę tej sytuacji pomaga dostrzec Joachim Petterson, który przekwalifikował się z grafika na pszczelarza. W „Pszczołach” opisał swoje doświadczenia z tymi owadami, a także zawarł szereg często zabawnych anegdot i przemyśleń.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Wszystko o pszczołach, Jack Guichard, Carole Xenard

Pełen zaskakujących ciekawostek album edukacyjny, dzięki któremu czytelnik ma szansę poznać fakty z życia pszczół, o których dotychczas nie miał pojęcia. Czy wiecie, że pszczoły widzą świat na niebiesko, a ich królowa może mieć przeszło 2 miliony córek? Czy wiecie, że pszczoły porozumiewają się za pomocą tańca? Tych i wielu innych fascynujących ciekawostek o pszczołach dowiecie się z książki „Wszystko o pszczołach”.

książki o pszczołach
Kup książkę na Woblink.com

Miód na serce, Sarah-Kate Lynch

Błyskotliwa i pełna humoru opowieść o miłości z rojem pszczół w tle. Sarah-Kate Lynch w „Miodzie na serce” doskonale łączy dobrą powieść obyczajową z romansem. Sugar Wallace zjawia się nagle na Manhattanie. Towarzyszą jej pszczoły i owiana tajemnicą przeszłość. Jej obecność bezpowrotnie zmienia życie mieszkańców domu przy Flores Street. Kobieta od lat podróżuje po całym kraju, nie zagrzewając nigdzie miejsca na dłużej. Kiedy przychodzi właściwy czas, pakuje swoje pszczoły i rusza dalej, pozostawiając za sobą ludzi, których życie zmieniła na lepsze. Kto jednak odmieni życie Sugar?

Kup ebooka na Woblink.com

Pszczółka, Isabelle Arsenault, Kirsten Hall

„Pszczółka” to ostatnia propozycja kierowana do dzieci. Wspólna książka Isabelle Arsenault i Kirsten Hall jest przepiękną, mądrą i niezwykłą opowieścią o życiu pszczół, które zdaniem jednej z autorek są najcudowniejszymi istotami, jakie żyją na tym świecie. Autorki twierdzą, że owadom grozi współcześnie ogromne niebezpieczeństwo. Publikacja ma pomóc małym czytelnikom docenić pszczoły i sprawić, że zaczną myśleć o przyszłości tego gatunku.

książki o pszczołach
Kup książkę na Woblink.com

Życie pszczół, Maurice Maeterlinck

W „Życiu pszczół” Maurice Maeterlinck połączył pszczelarskie rzemiosło z poezją, nauką i filozofią. Książka ta sprawdza się zarówno jako podręcznik biologii pszczół, jak i literacka próba ujęcia „ducha ula”. Interdyscyplinarne podejście pozwala z satysfakcją czytać tę publikację tak specjalistom od pszczół, jak i laikom.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Nie ma lepszej okazji na zagłębienie się w lekturę, którejś z powyższych pozycji niż Wielki Dzień Pszczół. Pamiętajmy o tych owadach na co dzień i starajmy się im pomagać. Nie zabijajmy pszczół, które przypadkiem wlecą do naszych mieszkań, a pomóżmy odnaleźć im drogę na zewnątrz. W końcu mają one niebagatelny wpływ na zachowanie równowagi w środowisku, a wciąż postępująca depopulacja tego gatunku stanowi poważny problem.

Martyna Gancarczyk