Najlepsze książkowe premiery lata – wakacje 2019

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Okres wakacyjny na książkowym rynku wydawniczym często określany jest mianem sezonu ogórkowego. Lato sprzyja nadrabianiu czytelniczych zaległości, co nie znaczy jednak, że wydawcy nie zaskakują nas gorącymi premierami! W tym roku dobrych, interesujących tytułów zebrało się naprawdę sporo. Wstrząsający reportaż o Czarnobylu, nowy kryminał Wojciecha Chmielarza i aż trzy tytuły opisujące zbrodnię popełnioną przez „rodzinę” Mansona. Oto najlepsze książkowe premiery lata.


Labirynt fauna, Cornelia Funke, Guillermo del Toro
Data premiery: 16.07.2019

Magiczna i niezwykle nastrojowa baśń oparta na filmie Guillermo del Toro nagrodzonym trzema Oscarami. Baśniowa historia przenosi czytelnika do pełnego magii, ale i niebezpieczeństw świata rozdartego wojną. Bohaterka na swojej drodze spotka takie postacie jak nieuczciwe fauny, zjadające dzieci potwory, zawzięci żołnierze i dzielni buntownicy.

książkowe premiery lata
Znajdź ebooka na Woblink.com

Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii, Paweł Pieniążek
Data premiery: 17.07.2019

Autor, korespondent wojenny i doświadczony dziennikarz, w swojej książce pokazuje w rzetelny sposób „syryjską wiosnę” i rozczarowanie nią. Opisuje, jak szybko można zniszczyć stabilność dnia codziennego i jak trudno jest przezwyciężyć lata prześladowań i wojny.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Czarnobyl. Spowiedź reportera, Igor Kostin
Data premiery: 17.07.2019

Rewelacyjny serial HBO „Czarnobyl” spowodował wzrost zainteresowania katastrofą, której skutki odczuwalne są do dzisiaj. Igor Kostin, autor książki „Czarnobyl. Spowiedź reportera”, 26 kwietnia 1986 roku przeleciał nad elektrownią. Jedyne zrobione przez niego zdjęcie obiegło cały świat. Reporter pozostał na miejscu tragedii ¬‒ obserwował ewakuację i rozmawiał z ludźmi mającymi kontakt z odpadami radioaktywnymi. To świadectwo katastrofy opisane i sfotografowane przez jej świadka i uczestnika.

książkowe premiery lata

Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood, Thomas O’Neill, Dan Piepenbring
Data premiery: 17.07.2019

Reportaż jest nowym obrazem morderstwa dokonanego przez „rodzinę” Mansona, które wstrząsnęło całym światem. Znajdziemy w nim wiele niepublikowanych wywiadów, nieznane opinii publicznej dokumenty pochodzące z archiwów FBI i CIA. Thomas O’Neill stara się zgłębić tajemnicę makabrycznej zbrodni, podąża śladem sekretów Hollywood i tajemniczych zagadek, próbując przedstawić nowe spojrzenie na sprawę sprzed pięćdziesięciu lat.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Adwokat diabła, Andrew Neiderman
Data premiery: 17.07.2019

Kevin Taylor dołącza do znakomitej firmy prawniczej na Manhattanie i wreszcie może zacząć cieszyć się życiem w luksusach. Mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że związał swój los z podejrzanym, mrocznym stowarzyszeniem. Nie wie, że stał się tytułowym adwokatem diabła, a z tego stanowiska nie można zrezygnować.

książkowe premiery lata

Madame Zero i inne opowiadania, Sarah Hall
Data premiery: 17.07.2019

Premierowy zbiór opowiadań nagradzanej, brytyjskiej pisarki Sarah Hall. Każde z nich cechuje się zmysłowością, czasem także mrokiem, a akacja rozgrywa się w krajobrazach rezonujących tajemniczym niepokojem. Autorka osadza swoje opowiadania między naturą i miastem, codziennością i surrealizmem, zwierzętami i ludźmi.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy, Aksel Sandemose
Data premiery: 24.07.2019

To jedna z najważniejszych powieści skandynawskich pozwalająca bliżej poznać złożoną tożsamość człowieka Północy. Espen Arnakke jako siedemnastoletni chłopak zamordował Johna Wakefielda. Następne siedemnaście lat poświęcił na rozmyślanie o popełnionej zbrodni. Stopniowo osuwając się w szaleństwo, chce dociec, co skłoniło go do popełnienia morderstwa.

książkowe premiery lata
Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić, Richard MacLean Smith
Data premiery: 29.07.2019

Autor książki „Niewyjaśnione” tworzy jeden z najstraszniejszych podcastów świata – opowiada prawdziwe historie, które nigdy nie zostały wyjaśnione. Stawiane przez niego pytania o postrzeganie świata i granice wiedzy fascynują i przerażają. W „Niewyjaśnionych” przeczytamy o krwawych zdarzeniach z hotelu Cecil, opętaniu Annaliese Michel i zbrodni popełnionej dla Slender Mana.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego, Matt Richards, Mark Langthorne
Data premiery: 30.07.2019

Pełna emocji biografia jednej z czołowych legend historii muzyki. Autorzy rzucają nowe światło na ostatnie lata oraz śmierć wybitnego muzyka, a także na historię AIDS. Ukazują nieznane fakty z biografii Mercury’ego, niepublikowane dotąd wypowiedzi jego przyjaciół i współpracowników.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Pokuta, Anna Kańtoch
Data premiery: 31.07.2019

Nowa powieść kryminalna Anny Kańtoch, autorki „Łaski”. Wrzesień 1986 rok. Małą nadmorską miejscowością wstrząsa morderstwo. Na plaży odnalezione zostają zwłoki dziewiętnastolatki. Milicja sądzi, że złapała winnego. Tymczasem na komisariat zgłasza się mężczyzna, który twierdzi, że to on zabił dziewczynę i pięć innych kobiet. Kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za te zbrodnie?

Znajdź ebooka na Woblink.com

Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła, Nikki Meredith
Data premiery: 31.07.2019

To kolejna premiera oscylująca wokół tematu „rodziny” Mansona i wstrząsającej zbrodni, jaką popełnili. Nikki Meredith, dziennikarka i autorka książki, skupiła się na kobietach z kręgu Mansona. Przez dwadzieścia lat odwiedzała je w więzieniu i próbowała zrozumieć, co zmieniło je w morderczynie.

książkowe premiery lata
Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Rana, Wojciech Chmielarz
Data premiery: 14.08.2019

Wojciech Chmielarz wraca z nową powieścią kryminalną będącą studium zła czającego się w zaciszu domowego ogniska. Pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica elitarnej warszawskiej szkoły. Nauczycielka dziewczyny chce dowiedzieć się, co tak naprawdę stało się z jej uczennicą. Śledztwo prowadzi do śmierci kobiety, której ciało znika w tajemniczych okolicznościach.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Do granic. Opowieść o ludziach, w których jest wojna, Angelika Kuźniak
Data premiery: 12.08.2019

Reporterka przedstawiła historie ludzi, w których wojna, zarówno ta dosłowna, jak i metaforyczna, nadal jest obecna. Jedną z historii opowiada dziewczyna odebrana matce w ramach akcji „cywilizowania koczowników”. Inną ‒ kobieta, która przeżyła samobójczą śmierć matki dokonaną w obawie przed Armią Czerwoną. „Do granic” jest też relacją o trudnych stosunkach polsko-niemieckich.

książkowe premiery lata

Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego, Alisa Statman, Brie Tate
Data premiery: 12.08.2019

Autorka wraz z siostrzenicą Sharon Tate, Brie, sięga do rodzinnego archiwum i stara się na nowo prześledzić makabryczną historię. Ukazuje też walkę rodziny o skazanie Mansona. Czy po pięćdziesięciu latach uda im się dotrzeć do prawdy?

Farma, Joanne Ramos
Data premiery: 14.08.2019

Luksusowy ośrodek umiejscowiony w leśnym zaciszu oferuje szereg udogodnień – trenerzy personalni, organiczne jedzenie i codzienne masaże. Dodatkowo za cały pobyt otrzymuje się hojne wynagrodzenie. Jednak wszystko ma swoją cenę. Przez cały czas nie wolno opuszczać ośrodka, a „wyprodukowane” tu idealne dziecko po narodzinach nie będzie należało do matki.

Ta, która musi umrzeć, David Lagercrantz
Data premiery: 22.08.2019

To ostatni tom bestsellerowej serii Millennium, która cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. W samym centrum Sztokholmu znalezione zostają zwłoki mężczyzny. Pozornie wydaje się, że to tragiczna śmierć bezdomnego, jednak tożsamości martwego człowieka nie udaje się ustalić. Do sprawy dołącza dziennikarz Mikael Blomkvist. Bezskutecznie próbuje skontaktować się z Lisbeth Salander, jednak nie wie, że kobieta trafiła do Moskwy, aby raz na zawsze wyrównać rachunki ze swoją siostrą.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Będziesz moja, Diana Brzezińska
Data premiery: 18.09.2019

Szczecin, seria makabrycznych morderstw wstrząsa miastem. Sprawca poluje na młode kobiety o płomiennorudych włosach. Śmierć każdej z nich poprzedza przerażająca uroczystość przygotowana dla ofiary przez mordercę. Do rozwiązania sprawy i powstrzymania okrutnego zbrodniarza zostaje powołany zespół śledczy. W jego skład wchodzą Ada i Krystian, których znajomość szybko się zacieśnia. Tylko jakie będą tego konsekwencje?
Data premiery tego tytułu nie wypada co prawda w wakacje, ale znalazła się w zapowiedziach. Dlaczego? Bo już od 16 lipca książka jest dostępna w księgarni Woblink. Znajdziecie ją TUTAJ.

książkowe premiery lata
Znajdź ebooka na Woblink.com

Zaprezentowane powyżej tytuły to tylko wycinek zapowiadanych premier. Wybraliśmy te, które zaciekawiły nas najbardziej. Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji znajdziecie lekturę dla siebie.

Martyna Gancarczyk