Kawiarnia Literacka zadaje pytania na OFF Festival

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Kawiarnia Literacka, od kilku lat stały punkt OFF Festivalu w Katowicach, ponownie zadaje pytania. W tym roku po raz kolejny kuratorem programu literackiego jest Sylwia Chutnik, którą w prowadzeniu paneli wspierać będzie Karolina Sulej. Co przygotowały dla nas w tym roku? Zobaczcie koniecznie w programie!

Dlaczego?

W tym roku przewodnim hasłem Kawiarni Literackiej jest pytanie „dlaczego?”. Codziennie, naiwnie zadajemy sobie pytanie dlaczego coś robimy lub nie. Nasze dociekania dotyczą zarówno prozaicznego, codziennego życia, jak i kultury – muzyki, literatury oraz, coraz częściej, kondycji ludzkości, ekologii i naszej przyszłości.

Dzięki znakomitemu programowi, przygotowanemu przez Sylwię Chutnik, przez trzy dni festiwalu podyskutujemy na wiele różnych tematów. Tematami dyskusji będą przedmioty, historia (głównie jej trudna część) kobiet, hip-hop, punk, komiks oraz moralny niepokój. 

Nie tylko dyskusje

Kawiarnia Literacka to nie tylko spotkania i panele dyskusyjne. To również performance’y, koncerty i słuchowiska. W tym roku czeka na nas Klub Komediowy z gościnnym udziałem Radka Łukasiewicza, słuchowisko Grzegorza Uzdańskiego, Live Action Painting Jacka Świdzińskiego i wiele, wiele innych. Poniżej znajdziecie cały program Kawiarni.

Kawiarnia literacka – program:

Piątek, 2 sierpnia

17.20 -18.15

Na pytanie Dlaczego przedmioty są ważne? odpowiedzą:
Olga Drenda, autorka książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas
Agata Napiórska, naczelna magazynu „Zwykłe życie”
Marta Sapała, autorka książki „Na marne”

Prowadzenie: Karolina Sulej
Współpraca: Wydawnictwo Czarne

Wyroby
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

19.20- 20.20

Dlaczego historia kobiet?
Joanna Ostrowska, autorka „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej”, Joanna Kuciel Frydryszak, autorka książki „Służące do wszystkiego”

Prowadzenie: Karolina Sulej
Współpraca: Wydawnictwo Marginesy

Przemilczane
Kup ebooka na Woblink.com

21.30 – 22.30

Klub Komediowy i Radek Łukasiewicz

Klub Komediowy łączy literacką świadomość z umiejętnością mówienia na tematy aktualne, a bzdurę i absurd ze sznytem artystycznej niezależności. Z ducha tych ambicji zrodziła się i trwa kompozytorsko-autorska współpraca Radka Łukasiewicza i Michała Sufina. Jej ślad w repertuarze Klubu to póki co trzy produkcje teatralne, ponad trzydzieści razem skomponowanych piosenek i jeden teledysk. Koncert przygotowany na tegoroczną edycję OFF Festiwalu jest przeglądem tego, co najciekawsze w ich wspólnym dorobku. Muzyka twórcy Pustek i Bisz/Radex z tekstami piosenek Sufina rysują szeroką panoramę ich zainteresowań liryczno-społecznych z ostatnich lat.
Usłyszymy zarówno leśny protest song „Służba leśna”, społecznokorporacyjną balladę o „Szatynie z Szczuczyna”, jak i liryczne z ducha i ciała „Zaopiekuj się mną”. Piosenki wykonują aktorzy i improwizatorzy Klubu Komediowego:

Matylda Damięcka, Weronika Nockowska, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Mateusz Lewandowski, Bartłomiej Magdziarz, Maciej Nawrocki i Grzegorz Kwiecień. Utwory pochodzą ze spektakli: „Fabularny przewodnik po trzecim trymestrze”, „Hotel Asteroid czyli space opera w trzech scenach” i „Pod Sennym Szerszeniem – wegehorror muzyczny”.


Sobota, 3 sierpnia

16.00 – 16.50

Dlaczego głośno?

Performans poetycko-muzyczny. Poezja gadana, wykrzykiwana, mówiona, freestyle’owana, byle na głos, byle głośno. Trzy osoby, każda z nich swoje wiersze przeczyta/wykrzyczy/zaśpiewa do miksowanej na
żywo muzyki. Czy Psalmy znajdą harmonię z muzyką elektroniczną? Czy freestyle’owane słowo zabrzmi ze scratchem? Przyjdź i posłuchaj poezji. Przyjdź i krzycz.

Wydarzenie specjalne: Live Action Painting by Jacek Świdziński.
Najciekawszy polski komiksiarz (a wg. niektórych najciekawszy polski pisarz) na żywo, za pomocą farb, intelektu i talentu, skomentuje poetycką rzeczywistość naszej ojczyzny. Posłuży się najszlachetniejszym gatunkiem literackim, jakim jest pasek komiksowy.

Współpraca: Kraków Miasto Literatury UNESCO

17.20 – 18.20

Dlaczego hip hop?

Polski hip-hop dawno jest już pełnoletni – pierwsza Molesta wyszła 21 lat temu, od wydania debiutu Paktofoniki minęło ponad 18 lat. Obecne spory o nową i starą szkołę przypominają z jednej strony typowe w muzyce
ścieranie się pokoleń, z drugiej świadczą o odmiennych spojrzeniach na  współczesną muzykę i jej przekaz. W czasie rozmowy zastanowimy się, jak wygląda scena w Polsce i jaka przyszłość ją czeka. Pretekstem do
spotkania jest – między innymi – wystawa w Muzeum Śląskim, dotycząca historii śląskiego hip-hopu.

W panelu udział wezmą:
Jan-rapowanie, Bartek Chaciński, szef działu Kultura tygodnika „Polityka”, Szymon Kobylarz, kurator wystawy „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003” z Muzeum Śląskiego, Rafał Grobel, wydawca i promotor (S1 Warsaw, MOST, Boiler Room)

Prowadzenie: Bogna Świątkowska, dziennikarka i aktywistka

19.20 – 20.20

Słuchowisko

Grzegorz Uzdański (kwartalnik „Przekrój”) i „Nowe wiersze sławnych poetów” przy akompaniamencie muzyków. Współpraca: „Przekrój

21.30 – 22.30

Spektakl improwizowany Klubu Komediowego z letnim „Przekrojem”. Fragmenty, które posłużą jako inspiracja dla aktorów, czytają redaktorzy oraz publiczność. Współpraca: „Przekrój”.


Niedziela, 4 sierpnia

16.00 – 16.40

Dlaczego robi się pismo? Spotkanie z redakcją „Przekroju”.
Współpraca: „Przekrój”

17.20 – 18.15

Dlaczego komiksy?
Maria Lengren, Planeta Komiksów
Szymon Holcman, Kultura Gniewu
Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej

19.20 – 20.20

Dlaczego moralny niepokój?

Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka książki „Kieślowski. Biografia”
Jerzy Stuhr, aktor
Prowadzenie: Karolina Sulej

Kieślowski. Zbliżenie
Kup książkę na Woblink.com

21.30 – 22.30

Dlaczego punk rock w Nowym Jorku?

Jan Błaszczak, autor książki „The Dom”, Andrzej Wojtasik, tłumacz, między innymi książek „Please Kill Me.
Punkowa historia punka” oraz „Kim Gordon. Dziewczyna z zespołu”
Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

OFF Festival 

Najważniejszym punktem OFF Festivalu jest, rzecz jasna, muzyka. Oto artyści, którzy w tym roku wystąpią na scenach: Foals, Suede, Jarvis Cocker introducing JARV IS…, Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Superorganism, Hania Rani, Perfect Son, Electric Wizard, The Gaslamp Killer, The Comet is Coming, Juan Wauters, Daughters, Dr. Rubinstein, Lotic: Endless Power, The Body, Dezerter gra „Underground Out of Poland”, slowthai, Black Midi, VTSS, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, OM, SAMA‘, Jakuzi, Phum Viphurit, Tentent, Durand Jones & The Indications, Lebanon Hanover, Honey Dijon, Loyle Carner, Tęskno, Pablopavo i Ludziki z Naprawdę Dużym Zespołem, Dynasonic, Cudowne Lata, The Real Gone Tones, Emerald, Octavian, EABS feat. Tenderlonious, Tuzza, Babu Król i Smutne Piosenki, Kapela Maliszów, Ammar 808, Tirzah, Soccer
Mommy, Trupa Trupa, P.Unity, Veronica Vasicka, Polmuz, Santabarbara, Wczasy, Entropia, Boogarins, Jan-rapowanie, Bamba Pana & Makaveli, Niemoc, oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk“.