16 lipca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Poznaliśmy półfinalistów 14 Literackiej Nagrody Angelus. Dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądał tegoroczny Zakopiański Festiwal Literacki i jakie są plany wobec Kawiarni Literackiej na OFF Festiwalu. Znamy także datę polskiej premiery najnowszej powieści Stephena Kinga „Instytut”. O tym, i nie tylko, możecie przeczytać w najświeższym przeglądzie ksiażkoholicznego internetu.


Bookworm Cabin, czyli chatka do czytania książek

Onet Kultura informuje o powstaniu w Polsce Bookworm Cabin. To projekt stworzony przez Bartłomieja Kraciuka i Martę Puchalską-Kraciuk. W pobliżu Warszawy postawili domek będący istnym rajem dla wielbicieli książek. Bookworm Cabin gwarantuje odpoczynek od zgiełku miasta i wiele wspaniałych książek. Chatka jest w założeniu miejscem do czytania stworzonym przy jak najmniejszej ingerencji w otaczające ją środowisko. Domek służy wyciszeniu – nie znajdziemy tam WiFi, a telefon można zostawić w specjalnie do tego przygotowanym pudełku.

Zakopiański Festiwal Literacki

Między 9 a 11 sierpnia tego roku odbędzie się kolejna, czwarta już edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Hasłem festiwalu jest „Zaczytane Zakopane”, a całej imprezie będą towarzyszyć targi książki „Pod Tatry tylko z książką”. Celem festiwalu jest podtrzymywanie pamięci o tradycji kulturalnej oraz literackiej Zakopanego, tworzonej przez takie osobistości jak na przykład Witkacy, Szymanowski, Makuszyński czy Kasprowicz. W ramach wydarzenia odbędzie się szereg spotkań autorskich, a także promocje książek, słuchowiska, warsztaty, wernisaże oraz koncerty. Więcej o imprezie przeczytacie na oficjalnej stronie Zakopiańskiego Festiwalu Literatury.

Znamy półfinalistów 14 Literackiej Nagrody Angelus

Jak donosi Booklips, znani są już półfinaliści 14 Literackiej Nagrody Angelus. Niestety w tym roku żaden z piszących po polsku twórców nie znalazł się na długiej liście nominowanych. W 2018 roku Nagroda Angelus trafiła po raz pierwszy do Polaka, Macieja Płazy, za książkę „Robinson w Bolechowie”. Poniżej znajdziecie tegoroczną listę książek rywalizujących o wyróżnienie:

– Bianca Bellová, „Jezioro”, tłum. Anna Radwan-Żbikowska, Wydawnictwo Afera (Czechy),
– Ołeksandr Bojczenko, „Wasi, nasi oraz inni”, tłum. Natalia Bryżko-Zapór, Warsztaty Kultury w Lublinie (Ukraina),
– Karl-Markus Gauß, „Dwadzieścia lewów albo śmierć. Cztery podróże”, tłum. Sława Lisiecka, Wydawnictwo Czarne (Austria),
– Włodek Goldkorn, „Dziecko w śniegu”, tłum. Joanna Malawska, Wydawnictwo Czarne (Włochy, ur. Polska),
– Georgi Gospodinow, „Fizyka smutku”, tłum. Magdalena Pytlak, Wydawnictwo Literackie (Bułgaria),
– Viktor Horváth, „Mój czołg”, tłum. Anna Butrym, Wydawnictwo Książkowe Klimaty (Węgry),
– Nora Iuga, „Dama z młodzieńcem”, tłum. Kazimierz Jurczak, Wydawnictwo Universitas (Rumunia),
– Siergiej Lebiediew, „Granica zapomnienia”, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja),
– Andrij Lubka, „Pokój do smutku”, tłum. Bohdan Zadura, Warsztaty Kultury w Lublinie (Ukraina),
– Blaže Minevski, „Celownik”, tłum. Elżbieta Ćirlić, Wydawnictwo Biblioteka Słów (Macedonia),
– Christoph Ransmayr, „Cesarski zegarmistrz”, tłum. Jacek St. Buras, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (Austria),
– Sasha Marianna Salzmann, „Poza siebie”, tłum. Agnieszka Walczy, Prószyński i S-ka (Niemcy, ur. Rosja),
– Jurij Wynnyczuk, „Tango śmierci”, tłum. Bohdan Zadura, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego (Ukraina),
– Polina Żerebcowa, „Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004”, tłum. Agnieszka Knyt, Michał B. Jagiełło, Fundacja Ośrodka KARTA (Rosja).

Listy Rafała Wojaczka trafiły do Ossolineum

Na stronie Instytutu Książki czytamy, że prawie 60 listów Rafała Wojaczka zostało przekazanych do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. W ubiegłym tygodniu prezydent Wrocławia i dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich podpisali akt notarialny – właśnie na jego mocy miasto przekazało listy artysty do Ossolineum. Rafał Wojaczek to postać tragiczna. Poeta żył zaledwie 26 lat, zmarł śmiercią samobójczą.

Niezidentyfikowany sprawca niszczy nocą książki

Od jakiegoś czasu w Herne Bay w hrabstwie Kent w Anglii grasuje niszczyciel książek. Tajemniczego sprawcę okrzyknięto mianem „książkowego rozpruwacza”. Osoba ta najczęściej odwiedza charytatywną księgarnię Demelza i tam dokonuje zniszczeń. Wyrywa kartki, przedziera je na pół, a zniszczone egzemplarze pozostawia na miejscu zbrodni. Łącznie znaleziono dotychczas 180 zniszczonych książek. Więcej informacji o „książkowym rozpruwaczu” znajdziecie TUTAJ.

Pisarz David Baldacci wspiera Dom i Muzeum Marka Twaina

Booklips informuje o niezwykle szczodrym datku, jakim pisarz David Baldacci wraz z żoną wsparli Dom i Muzeum Marka Twaina. Przekazana darowizna wynosi milion dolarów. Pisarz jest kojarzony przede wszystkim z powieściami sensacyjnymi, ale jak sam twierdzi, przeczytał wszystko, co wyszło spod pióra Marka Twaina. Utwory zrobiły na nim duże wrażenie. Rzecznik placówki powiedział, że darowizna małżeństwa to największy datek, jaki otrzymali w ciągu ostatnich 20 lat.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Kawiarnia Literacka zadaje pytania na OFF Festival

Kawiarnia Literacka jest od kilku lat stałym punktem katowickiego OFF Festiwalu. Podczas tegorocznej edycji kuratorem programu literackiego będzie ponownie Sylwia Chutnik. W prowadzeniu paneli będzie wspierała ją Karolina Sulej. Więcej informacji o Kawiarni Literackiej na OFF Festiwalu znajdziecie w naszym tekście.

Kawiarnia Literacka zadaje pytania na OFF Festival

Jeśli natomiast ciekawi was postać Sylwii Chutnik, odsyłamy do zebranych przez nas ciekawostek o autorce „Smutku cinkciarza”.

Sylwia Chutnik – ciekawostki o autorce „Smutku cinkciarza”

„Instytut” Stephena Kinga zapowiedziany!

Niestatystyczny prezentuje zapowiedź najnowszej powieści mistrza grozy Stephena Kinga. Książka nosi tytuł „Instytut” i ukaże się u nas 11 września tego roku. Polscy czytelnicy będą mieli możliwość przeczytania jej dzięki wydawnictwu Albatros. Fabuła skupia się wokół tytułowego tajemniczego Instytutu, w którym gromadzone są nastolatki obdarzone nadnaturalnymi zdolnościami – telepatią bądź telekinezą. Opiekunowie poddają dzieci szeregom testów – za dobre zachowania są one nagradzane, za złe surowo karane. Kolejne dzieci zaczynają znikać, a główny bohater Luke musi uciec i wezwać pomoc. Problem polega jednak na tym, że dotychczas nikomu nie udało się wydostać z Instytutu.

Biblioteki w Ameryce pomagają bezdomnym

Publiczne biblioteki w Stanach Zjednoczonych otwarte są właściwie codziennie. Oferują miejsce do czytania, dostęp do książek i komputerów połączonych z internetem oraz darmowych toalet. Z tego względu są miejscami często odwiedzanymi przez bezdomnych. Według danych przedstawionych na portalu Niestatystyczny do Biblioteki Publicznej w San Francisco przychodzi codziennie ok. 5 tysięcy ludzi. 15% z nich to osoby bezdomne. Z tego względu Biblioteka zdecydowała się zaoferować im pomoc. W 2009 roku zatrudniono pracownika społecznego, który miał za zadanie dotarcie do bezdomnych odwiedzających bibliotekę i podejmować próby pomocy (wraz z miejskim ośrodkiem pomagającym bezdomnym). Więcej o tej wspaniałej inicjatywie przeczytacie TUTAJ.

I to już koniec książkoholicznych newsów. Na kolejny przegląd literackiej części internetu zapraszamy w przyszłym tygodniu.