Sylwia Chutnik – ciekawostki o autorce „Smutku cinkciarza”

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

12 lipca urodziny obchodzi Sylwia Chutnik, pisarka, felietonistka, charyzmatyczna działaczka społeczna i laureatka Paszportu „Polityki”. Z tej okazji zebraliśmy dla was kilka ciekawostek o tej nieszablonowej postaci współczesnej polskiej literatury.

Mocny debiut

Sylwia Chutnik
Kup ebooka na Woblink.com

Debiutancką książką autorki był „Kieszonkowy atlas kobiet” z 2008 roku, za który pisarka rok później otrzymała Paszport „Polityki”. Na kartach książki przedstawiono swoistą typologię kobiet, w ramach której pojawiają się Królowe, Kury, Polskie Matki, Bazarówy, Matki Gastronomiczne czy Gospodynie Domowe. Sylwia Chutnik w „Kieszonkowym atlasie kobiet” skupiła się przede wszystkim na ważnych współcześnie kwestiach, takich jak kobiecość, role społeczne i tożsamość. Podejmuje też rozważania nad płcią kulturową i teorią feministyczną.

Barłóg Literacki

Sylwia Chutnik jest osobą niezwykle aktywną w mediach społecznościowych. Regularnie aktualizuje swój profil na Facebooku, często wrzuca na niego nowe treści. Autorka żywo komentuje bieżące sprawy kulturalne, społeczne i polityczne. Razem z Karoliną Sulej i Mateuszem Kubikiem stworzyła kanał na YouTubie o nazwie Barłóg Literacki. Wcześniej Karolina Sulej i Sylwia Chutnik prowadziły literackie dyskusje na łamach „Wysokich Obcasów”, ale po pewnym czasie przesniosły się do internetu i zmieniły medium na wideo. Tam na nowo zaczęły rozmawiać o książkach – na całkowitym luzie. W ostatnim filmiku na kanale, z 31 marca tego roku, cała trójka opowiada o trzyletniej współpracy i planach na przyszłość. Film jest także podsumowaniem działalności Barłogu Literackiego.

Blog Miesiąca Czytaj PL

Barłóg Literacki okazał się być bardzo ciekawym i wartym uwagi blogiem w formie wideo – szczególnie ze względu na niezwykle kreatywny sposób promocji czytelnictwa w Polsce. Z tego względu w czerwcu 2017 roku wybraliśmy go na Blog Miesiąca. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć TUTAJ.

Barłóg Literacki Blogiem Miesiąca!

Zespół PMS

PMS to zespół muzyczny i ciekawa krakowska inicjatywa. Rozwinięcie skrótu to kiedyś „Pograjmy Może Sobie”, a obecnie „Projekt Muzyczno-Słowny”. Swój wkład w zespół, oprócz Sylwii Chutnik, mają także Awa Drozd, Zaofka, Anna Żukowska i Mirka. Muzyka grana przez PMS to ostre, punkrockowe brzmienie.

OFF Festival

Dzięki swojej niezwykłej aktywności w polskim światku literackim i muzycznym, Sylwia Chutnik od kilku lat zajmuje się przygotowywaniem programu Kawiarni Literackiej, która towarzyszy jednemu z najciekawszych festiwalu muzycznych w Europie. Mowa rzecz jasna o katowickim OFF Festivalu. Jako kuratorka, Sylwia Chutnik stawia na różnorodność, dzięki czemu w Kawiarni Literackiej odbywają się nie tylko spotkania autorskie, ale również koncerty, słuchowiska, improwizacja i performance’y. Cały tegoroczny program znajdziecie na naszej stronie. A kluczowym hasłem tegorocznej Kawiarni, będzie pytanie „dlaczego?”.

Smutek cinkciarza

Znajdź Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

Pisarka wzięła udział w projekcie „Na f/aktach”, zainicjowanym przez Tomasza Sekielskiego w wydawnictwie Od Deski Do Deski. Ów literacki eksperyment polega na tym, że znani i cenieni autorzy wybierają z puli prawdziwych zbrodni jedną historię, którą zbeletryzują. W serii „Na f/aktach” ukazały się takie tytuły jak „Czarna” Wojciecha Kuczoka czy „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego. „Smutek cinkciarza” to historia morderstwa sopockiego cinkciarza – w sprawie głównym podejrzanym był syn zamordowanego mężczyzny. Sylwia Chutnik przeniosła akcję z Sopotu do Warszawy i napisała własną wersję wydarzeń.

#KIMONO_GRILS

Autorka „Kieszonkowego Atlasu Kobiet” jest kobietą wszechstronnie uzdolnioną – angażuje się w akcje społeczne, pisze, kształci się, jest mamą i trenuje boks. Została również ambasadorką bardzo ciekawego projektu #KIMONO_GIRLS przygotowanego przez projektantkę Joannę Hawrot. Myślą przewodnią projektu są słowa Virginii Woolf:
„Może się wydawać, że ubrania to jedynie pusta błahostka, ale mają one dużo ważniejszy cel niż tylko sprawianie, żeby było nam ciepło. One zmieniają to, jak postrzegamy świat i w jaki sposób świat postrzega nas”.
#KIMONO_GIRLS to platforma do rozpoczęcia dyskusji o kobiecości i wolności. Piękne kimona zostały zaprojektowane przez Maurycego Gomulickiego w ramach kolekcji Psycho Pussy.
Więcej informacji o projekcie możecie znaleźć TUTAJ.

Paszport „Polityki”

Autorka otrzymała w 2009 roku Paszport „Polityki” w kategorii Literatura za debiutancki „Kieszonkowy atlas kobiet”. Książka była nazywana wydarzeniem roku. Została doceniona za świetne nakreślenie portretów ludzi, dużą wrażliwość i umiejętność zręcznego zaglądania „za kulisy”.

Sylwia Chutnik
Kup książkę na Woblink.com

Nagroda Literacka Nike

Sylwia Chutnik była trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Pierwszy raz w 2009 roku za swoją debiutancką książkę, w 2013 roku za „Cwaniary” i dwa lata później za „W krainie czarów”. „Cwaniary” to ważny głos w dyskusji o polskości i kobiecości, a „W krainie czarów” autorka odkrywa przed czytelnikami zaskakujący obraz codzienności.

MaMa

MaMa to fundacja założona w 2006 roku przez Sylwię Chutnik, Julię Kubisę i Annę Pietruszkę-Dróżdż. To feministyczna organizacja pozarządowa, której działania skupione są na prawach matek w Polsce. Celem fundacji jest walka z dyskryminacją matek w życiu publicznym i społecznym, a także na rynku pracy. Fundacja MaMa otrzymała w 2009 roku status organizacji pożytku publicznego.

Społeczny Nobel Ashoki

Sylwia Chutnik, jako prezeska Fundacji MaMa, została w 2009 roku laureatką Społecznego Nobla Ashoki. Misją Ashoki jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja została doceniona między innymi ze względu na szereg podejmowanych przez nią akcji, takich jak na przykład „O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę”. Ashoka działa już od 1980 roku – szuka i zrzesza wyjątkowych ludzi pracujących nad wprowadzeniem innowacyjnych i systemowych rozwiązań problemów społecznych.

Sylwii Chutnik życzymy wszystkiego najlepszego, a tym, którzy nie czytali żadnej z książek pisarki, gorąco polecamy sięgnąć po któryś z wymienionych tytułów.