9 lipca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Ostatnie dni obfitowały w wiele ciekawych newsów z literackiej części internetu. Magazyn „Mad” kończy swoją działalność, a sprzedaż książek drukowanych w Wielkiej Brytanii spada. Poznaliśmy programy Festiwalu Stolica Języka Polskiego i Festiwalu Góry Literatury oraz biografie nominowane do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Dodatkowo wystartował konkurs, w którym za recenzję możecie zgarnąć czytnik Pocketbooka. A to tylko część z informacji jakie dla was zebraliśmy!

Znamy program Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Kolejna edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego zbliża się wielkimi krokami. Spotkania z najważniejszymi pisarzami, aktorami, muzykami, a także pasjonatami książek będą miały miejsce w dniach 5-11 sierpnia w Roztoczu, Szczebrzeszynie i Zamościu. Sam Festiwal został powołany cztery lata temu z pasji do języka i słowa, zarówno pisanego, czytanego, jak i mówionego. Patronatami tegorocznej edycji są Anna Świrszczyńska oraz Jan Brzechwa. Więcej o wydarzeniu dowiecie się z portalu Lubimy Czytać oraz z oficjalnej strony wydarzenia.

Pokaz mody w bibliotece…

…a dokładniej we wnętrzu stylizowanym na bibliotekę. Jak informuje Booklips, w hołdzie dla Karla Lagerfelda i Coco Chanel, francuski dom mody Chanel zaprezentował pierwszą samodzielną kolekcję nowej dyrektor artystycznej, Virginie Viard, we wnętrzu wystylizowanym na pokaźną bibliotekę. Był to swego rodzaju hołd dla zmarłego w lutym tego roku mentora i założycielki firmy. Lagerfeld był znany nie tylko jako ikona świata mody, ale także zapalony bibliofil. Pokaz możecie obejrzeć poniżej:

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Kolejna, piętnasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, będzie odbędzie się w dniach 4-6 października we Wrocławiu. W programie przewidywane są odczyty w językach oryginalnych, dyskusje oraz pokazy filmowe. Organizatorzy ogłosili konkurs na najlepsze opowiadanie. Opowiadania nieustannie cieszą się popularnością, o czym może świadczyć chociażby niedawno wydany zbiór opowiadań Jaume Cabrégo „Kiedy zapada zmrok”. Jest to też forma literacka, od której część pisarzy zaczyna swoją przygodę z pisaniem. Więcej informacji o wydarzeniu oraz o konkursie znajdziecie na oficjalnej stronie Międzynarodowego Festiwalu opowiadania.

Magazyn „Mad” kończy działalność

Jak czytamy na portalu Booklips, kultowy komiksowy satyryczny magazyn „Mad” przestanie się ukazywać. Nie oznacza to zniknięcia tytuły z rynku – wciąż będą wydawane specjalne oraz tematyczne numery z przedrukami starych historii. Jednakże wydawnictwo DC Comics ogłosiło, że numer z przyszłego miesiąca będzie ostatnim, w którym pokaże się nowy materiał. „Mad” obrażał i drwił ze wszystkiego i wszystkich, nawet z szefa FBI J. Edgara Hoovera. Magazynem zaczytywały się takie postacie, jak Patti Smith, Stephen King, George R.R. Martin, Robert De Niri, Jimi Hendrix czy Alan Moore.

Napisz recenzję i wygraj czytnik

Woblink zorganizował bardzo ciekawy konkurs, w którym za napisanie recenzji można wygrać czytnik Pocketbook i kody na ebooki – jest o co walczyć! Zasady konkursu są bardzo proste. Należy napisać recenzję wybranej przez siebie książki oraz umieścić ją na karcie produktowej danego ebooka na Woblinku. Potem wystarczy udostępnić treść recenzji w mediach społecznościowych i opatrzyć wpis hasztagiem #konkursrecenzenckiwoblinka. Więcej informacji o konkursie oraz jego regulamin znajdziecie TUTAJ.

Powrót „Stranger Things”

4 lipca swoją premierę miał 3 sezon serialu „Stranger Things”, stworzonego przez Matta i Rossa Dufferów. Twórcy, po słabszym 2 sezonie, powrócili do klimatów lat 80. i czerpania garściami z twórczości Stephena Kinga, Stevena Spielberga, Stephena Kinga, Johna Carpentera, Ridleya Scotta czy George’a Lucasa. To naprawdę udany sezon. Jeśli, tak jak my, jesteście już po seansie, ale nie chcecie jeszcze opuszczać tego uniwersum, podrzucamy wam nasz tekst o książkach rozwijających znane z serialu wątki, lub takie, które klimatem przypominają „Stranger Things”.

„Stranger Things” – co czytać po obejrzeniu serialu

„Malowany ptak” – pierwszy zwiastun filmu na podstawie książki Kosińskiego dostępny w sieci

Od niedawna w internecie możemy zobaczyć zwiastun filmu Václava Marhoula „Malowany ptak”. Ekranizacja kontrowersyjnej książki Jerzego Kosińskiego jest naprawdę długo wyczekiwaną produkcją – powstaje już około 10 lat. Premiera filmu jest zaplanowana na wrzesień (w Czechach). Więcej informacji o samej książce i jej powstającej ekranizacji najdziecie na stronie Onetu. Poniżej zwiastun:

Spadek sprzedaży drukowanych książek w Wielkiej Brytanii

Jak informuje Niestatystyczny, w Wielkiej Brytanii został zanotowany spadek sprzedaży książek drukowanych o 5,4% w stosunku do roku poprzedzającego. Częściowo za owe spadki odpowiada rosnąca popularność ebooków oraz audiobooków. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Festiwal Góry Literatury

W tym roku rusza piąta edycja Festiwalu Góry Literatury. Festiwal odbędzie sięw dniach 13 do 20 lipca w Nowej Rudzie, Ścinawce Górnej i Wałbrzychu. W programie znalazły się, między innymi, spotkania autorskie i warsztaty, które będą miały miejsce zarówno w plenerze, jak i we wnętrzach Zamku Książ. Kuratorką Festiwalu jest Olga Tokarczuk, laureatka The Man Booker International Prize i dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike”.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie na facebookowym fanpage’u Festiwalu Góry Literatury

Biografie nominowane do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Znamy biografie nominowane do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. W tym roku nominowanych zostało pięć wydanych w zeszłym roku biografii (spośród ok. 40 zgłoszonych). Nagroda została zainicjowana przez samorząd Rybnika. Jej laureata bądź laureatkę poznamy 19 października w czasie dorocznych Rybnickich Dni Literatury. Nominowane zostały następujące tytuły:

„Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej,
„Sen Kolumba” Emila Marata,
„Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” Marka Górlikowskiego,
„Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego,
„Kronika życia Michała Bułgakowa” Krzysztofa Tura.
Więcej informacji o Górnośląskiej Nagrodzie Literackiej „Juliusz” znajdziecie na stronie Instytutu Książki.

I to już wszystkie literackie newsy tego tygodnia. Po kolejną porcję książkoholicznych wiadomości z internetu zapraszamy już niebawem.