Barłóg Literacki Blogiem Miesiąca!

w dziale Archiwum by

Ostatnio często-gęsto blogerzy i vlogerzy zostają pisarzami. Ruch w drugą stronę jest znacznie rzadszy, ale kiedy się odbywa – robi wrażenie. Barłóg Literacki to vlog prowadzony przez trzy niezwykle profesjonalne i jednocześnie bajecznie wyluzowane osoby: pisarkę i dziennikarę Sylwię Chutnik oraz dziennikarkę i pisarkę Karolinę Sulej (+ do niedawna ich koty, które w uroczy sposób przeszkadzały w nagrywaniu odcinków), a także Mateusza Kubika, którego niesprawiedliwie pominęliśmy w pierwszej wersji tego artykułu.

Sylwia Chutnik i Karolina Sulej przez rok „rozmawiały” o książkach na łamach Wysokich Obcasów. Niestety zostały (jak same to określają) „brutalnie rozdzielone”, co nie zakończyło współpracy, a zaskutkowało  przeniesieniem jej na YouTube’a. Przeniesieniem dość oryginalnym, bo obie panie wylądowały w łóżku, przed którym ustawiono kamerę i… zaczęły opowiadać o książkach w charakterystyczny dla siebie dowcipny sposób. Pierwszy odcinek ukazał się 10 kwietnia zeszłego roku.

Jak wiele legendarnych kanałów YouTube’owych, początkowo vlog powstawał w mocno partyzancki sposób. Problemy sprzętowe było widać i słychać. By pokonać przeciwności natury technicznej, uruchomiono zbiórkę na nowy sprzęt. Potrzebne minimum wyniosło 6 900 zł, ale panie Chutnik i Sulej oraz pan Kubik uzbierali aż 15 208 zł!

W większości odcinków poznajemy tzw. „Książki osobliwe” (bardzo ciekawe i, najczęściej niezamierzenie, przezabawne; egzemplarze są przekazywane przez antykwariat Kwadryga). W „Czytaj, bo umrzesz” poznajemy aktualnie dostępne tytuły, które szczególnie zachwyciły recenzentki. Do programu zapraszani są też ciekawi goście (m.in. Mariusz Szczygieł, Karolina Korwin-Piotrowska, Kuba Wojtaszczyk).

Barłóg Literacki jest subskrybowany przez ok. 2 200 osób, a na FB obserwuje go ok. 6 200. Obecnie nagrywany jest w przytulnej Księgarni Autorskiej w warszawskich Złotych Tarasach. Oczywiście dalej w łóżku 🙂

Więcej takich vlogów prosimy!

Gratulujemy! Za czytelniczą energię, pomysły i pasję przekazujemy Barłogowi Literackiemu bon o wartości 100 złotych na zakup e-booków w księgarni internetowej Woblink.com.

Bloger Miesiąca – o co chodzi?

Redakcja Czytaj PL postanowiła wyróżniać i nagradzać osoby, które najciekawiej w polskim Internecie promują czytelnictwo. Co miesiąc wybieramy BLOGERA MIESIĄCA, przy czym prosimy słowo „bloger” traktować umownie. Na ten tytuł mogą zasłużyć zarówno osoby prowadzące bloga, jak i udzielające się na BookTubie, nagrywające podcasty, piszące interesujące teksty na łamach portali lub e-zinów, a nawet prowadzące ciekawą stronę na którymkolwiek z social mediów (Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram… nawet na Naszej Klasie ;)). By otrzymać tytuł, możesz zgłosić swoją kandydaturę, ale nie musisz. Jeśli masz potencjał, i tak prędzej czy później Cię znajdziemy.