Cabré, Morris, Chmielarz – największa promocja na ebooki wyd. Marginesy trwa!

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać?/Jak czytać?/Recenzje/TOP Książek by

W ciągu dziesięciu lat od założenia Marginesy stały się jednym z najciekawszych wydawnictw w Polsce, obecnie mającym w swojej ofercie powieści, reportaże, biografie i albumy. Wśród najciekawszych autorów wydających swoje książki z logiem Marginesów na okładce znajdują się między innymi kataloński mistrz pióra Jaume Cabré oraz polscy autorzy kryminałów – Wojciech Chmielarz i Marta Guzowska, polska biolożka Simona Kossak czy autorka bestsellerowej powieści „Tatuażysta z Auschwitz” – Heather Morris.

Tylko dziś, 14 marca, możecie kupić e-booki wydawnictwa Marginesy w promocji z rabatem nawet do 55%. Co zatem wybrać z obszernej oferty wydawnictwa? Oto mały przewodnik po najważniejszych książkach Marginesów.

Tylko dziś ebooki Marginesów do -55% na Woblink.com!

Góry

Literatura górska należy obecnie w Polsce do najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się gatunków. Biografie, albumy, dzienniki i wspomnienia podróżników, himalaistów i alpinistów nieustannie trafiają na listy bestsellerów. Powstały nawet nagrody dla najlepszych książek o tej tematyce, przyznawane podczas różnych górskich i wspinaczkowych festiwali.

Wśród najciekawszych książek górskich Marginesów warto wymienić biografię Wandy Rutkiewicz – „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt” autorstwa Elżbiety Sieradzińskiej. Jest to efekt kilkudziesięciu wywiadów oraz analizy materiałów i dokumentów poświęconych polskiej himalaistce. Druga to kultowa „Annapurna” Maurice’a Herzoga, jednego z najwybitniejszych alpinistów i himalaistów wszechczasów. „Annapurna” była pierwszą książką poświęconą opisowi zdobycia ośmiotysięcznika i do dziś sprzedała się w kilku milionach egzemplarzy na całym świecie.

30 stycznia ukazała się książka „Polscy himalaiści” Dariusza Jaronia przedstawiająca historię czterech polskich wspinaczy, którzy jako pierwsi podjęli się wejścia na Nanda Devi East. Wyprawa rozpoczęła się latem 1939 roku, na kilkadziesiąt dni przed wybuchem II wojny światowej. 27 marca ukaże się najnowsza książka Marginesów podejmująca tematykę górską, czyli „Pochowani w niebie” – opowieść o Szerpach towarzyszących wspinaczom chcącym zdobywać jeden z najtrudniejszych szczytów na świecie – K2.

Holocaust

Wśród książek Marginesów znajduje się kilka ciekawych pozycji poruszających temat Holocaustu, na dodatek są to książki zupełnie od siebie różne. Niewątpliwie najgłośniejszą z nich jest nieschodząca od kilku miesięcy z list bestsellerów powieść Heather Morris – „Tatuażysta z Auschwitz”. To historia oparta na faktach opowiadająca o miłości tytułowego tatuażysty Lale Sokołowa do Gity. Mężczyzna odpowiedzialny za tatuowanie numerów na przedramionach więźniów trafiających do obozu postanowił za wszelką cenę pomóc uratować Gitę. „Tatuażysta z Auschwitz” to historia przedstawiona z perspektywy Lalego, któremu udało się przeżyć Zagładę.

Kup ebooka na Woblink.com

Popularności przysporzyły książce także kontrowersje związane z zarzutami o nieścisłości historyczne. Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz opublikowała artykuł, w którym wypunktowuje błędy oraz wymienia opisy odbiegające znacznie od rzeczywistości obozowej. Witek-Malicka dodaje, że nie można książki uznawać za wiarygodne źródło historyczne.

Kolejną, aczkolwiek zupełnie inną pozycją podejmującą temat Holocaustu jest książka „Przemilczane” autorstwa Joanny Ostrowskiej, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Jest to książka poświęcona kobietom, które w obozach koncentracyjnych były zmuszane do pracy seksualnej. Ostrowska podejmuje temat, o którym do tej pory niewiele się mówiło, przełamując trwające latami tabu.

Kup ebooka na Woblink.com

Do tematu Holocaustu bezpośrednio odnosi się także wznowiona przez Marginesy książka Hansa-Joachima Langa o eksperymentach medycznych przeprowadzanych na kobietach – „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”.

Powieści

Pod skrzydłami Marginesów ukazało się także sporo powieści. Wśród nich można wymienić „Na pokuszenie” Thomasa Cullinana, na podstawie której powstał nominowany do Oscara film z Colinem Farrellem w roli głównej. Fabuła książki rozgrywa się w czasie wojny sececyjnej – ranny żołnierz Unii trafia do szkoły dla panien. Z czasem zaczyna wywierać silny wpływ na kobiety, które się nim zajmowały, wzbudzając w nich lęk, pożądanie, zazdrość i gniew.

Kup ebooka na Woblink.com

Do najciekawszych publikacji Marginesów należy także „Shantaram” – monumentalna, oparta na faktach powieść Gregory’ego Davida Robertsa. Ta przeszło 800-stronicowa powieść jest napisana w formie pamiętnika. Roberts opisał swoje uzależnienie od narkotyków, ucieczkę z australijskiego więzienia i duchową podróż przez Indie, w których pobyt miał być tylko przystankiem w drodze do Europy.

Kup ebooka na Woblink.com

Szczególne miejsce wśród pisarzy Marginesów zajmuje kataloński pisarz Jaume Cabré. Jego bestsellerowa powieść „Wyznaję” należy do najważniejszych książek XXI wieku. Wydanie każdego jego dzieła jest swego rodzaju wydarzeniem literackim. Cabré był jednym z głównych gości Festiwalu Conrada w 2014 roku.

Kup ebooka na Woblink.com

 

Biografie

Fani biografii szczególną uwagę powinni zwrócić na książki poświęcone polskim artystom – Jerzemu Treli, Januszowi Gajosowi, Wiesławowi Gołasowi czy Annie Dymnej. To właśnie w tej dziedzinie Marginesy znalazły swoją niszę. Oprócz biografii polskich artystów Marginesy oferują książki poświęcone legendzie mody Coco Chanel, Leonardowi Cohenowi, Brigitte Bardot czy Winstonowi Churchillowi. Ostatnia z tych książek była inspiracją dla filmu „Czas mroku”, nominowanego do Oscara w kilku w kategoriach, w tym za najlepszy film. Ostatecznie statuetkę zdobył Gary Oldman za rolę Churchilla.

Kup ebooka na Woblink.com

Kryminały

W „stajni” Marginesów od niedawna znajdują się też cenieni polscy autorzy kryminałów. Po kilku książkach wydanych pod szyldem wydawnictwa W.A.B. w Marginesach swoje powieści zaczęła publikować autorka kryminałów archeologicznych, laureatka nagrody Wielkiego Kalibru Marta Guzowska.

Kup ebooka na Woblink.com

Kolejnym bestsellerowym autorem, który zmienił wydawnictwo, jest Wojciech Chmielarz. Najgłośniejszą jego powieścią wydaną przez Marginesy jest „Żmijowisko”. Na jej podstawie powstaje właśnie serial Canal+, którego premiera zapowiedziana jest jeszcze na ten rok. W „Żmijowisku” Chmielarz opisuje historię grupy znajomych, którzy wyjechali na wakacje do małej wioski nad jeziorem – tytułowego Żmijowiska. W trakcie wypoczynku dochodzi do zaginięcia – znika córka jednej z par. Po dziewczynce nie ma żadnych śladów. Policyjne śledztwo nie doprowadza do żadnego rozwiązania. Po roku ojciec dziewczyny postanawia na własną rękę zająć się sprawą i ostatecznie podejmuje się odkrycia tajemnicy zaginięcia.

Marta Guzowska łączy w swoich książkach dwie pasje – pisanie kryminałów i archeologię. W jej powieściach do zbrodni dochodzi podczas wykopalisk, prac konserwatorskich, bądź przyczyną zbrodni jest kradzież cennych dzieł sztuki.

Kup ebooka na Woblink.com

Zawody

Na rynku literackim pojawia się coraz więcej książek poświęconych różnym zawodom, w których odkrywane są kulisy, tajemnice, pozytywne i negatywne (przeważnie) strony pracy. Jedną z najświeższych premier Marginesów jest książka „Pięlęgniarki”, autorstwa Christie Watson. Jest to opowieść brytyjskiej pielęgniarki, pracującej głównie na oddziałach intensywnej terapii dla dzieci. Jej książka przedstawia wszechstronności i trud zawodu pielęgniarki. Fragment książki możecie przeczytać tutaj. Ponadto polecamy nasz artykuł, w którym zestawiliśmy kilka książek poświęconych ciekawym zawodom.

Kup ebooka na Woblink.com

Jedną z najciekawszych zeszłorocznych premier Marginesów jest książka „Służące do wszystkiego”, podejmująca temat tabu – tzw. „białego niewolnictwa”, które miało miejsce w całej Europie. Niewolnictwo w pierwszej kolejności przywodzi na myśl dramatyczny los czarnoskórych niewolników pracujących w fabrykach, na plantacjach czy jako służba domowa. Autorka książki, Joanna Kuciel-Frydryszak, opisała nie tylko dramat zawodu służących, ale także skomplikowane relacje klasowe w społeczeństwie dumnie twierdzącym, że takich podziałów w ogóle w nim nie ma. Bohaterkami książki są kobiety pracujące w Polskich domach czasu międzywojnia. Bez prawa do urlopów, wypoczynku, zmuszane do wielogodzinnej, ciężkiej pracy bez przerwy i możliwości odespania. To trudna, ale bardzo ważna książka.

Kup ebooka na Woblink.com

W ofercie Marginesów znajduje się przeszło 200 ebooków, dlatego nie sposób wszystkich wymienić. Tylko dziś możecie każdy z nich kupić w promocji nawet do -55% na Woblink.com

Tylko dziś ebooki Marginesów do -55% na Woblink.com!