13 marca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Dla zabieganych by

W kolejnym tygodniu wracamy ze świeżym przeglądem książkoholicznego internetu. Tym razem piszemy o kilku ważnych premierach, Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu oraz smutnych doniesieniach z Wydawnictwa Komiksowego.

Olga Tokarczuk z szansą na kolejną Nagrodę Bookera

Dziś rano, 13 marca 2019 roku, kapituła Międzynarodowej Nagrody Bookera opublikowała listę 13 książek, które znalazły się na tzw. „longliście” tegorocznego rozdania nagrody, która przyznawana jest co roku najlepszej przetłumaczonej na język angielski książce wydanej w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. W zeszłym roku to prestiżowe wyróżnienie otrzymała Olga Tokarczuk oraz tłumaczka Antonia Lloyd-Jones za książkę „Flights” („Bieguni”). Wśród tegorocznych kandydatów znalazła się kolejna powieść polskiej pisarki. Tym razem o Nagrodę Bookera powalczy „Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead” („Prowadź swój pług przez kości umarłych”). Więcej informacji oraz pełną listę nominowanych znajdziecie na oficjalnej stronie nagrody.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu

W piątek 15 marca w centrum wystawienniczym przy Porte de Versailles w Paryżu rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki. Paryskie targi to jedno z największych w Europie wydarzeń mających na celu promocję współczesnej literatury. Gościem honorowym będzie Bratysława, w związku z obchodami setnej rocznicy ustanowienia miasta stolicą Słowacji. Na targach znajdzie się także polskie stanowisko, które będzie można znaleźć pod numerem H116. Więcej przeczytacie na portalu Ifrancja.

Możesz wybrać laureata Europejskiej Nagrody Literackiej

Jak donosi Polska Izba Książki, w tym roku odbędzie się kolejna edycja Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadami w trzyletnich cyklach wyróżniane są książki autorów pochodzących z 37 krajów członkowskich. Wśród 12 tegorocznych wyróżnień znajdzie się pisarz z Polski. Ostatnią nagrodzoną polską pisarką była w 2015 roku Magdalena Parys za książkę „Magik”. Wcześniej, w 2012 roku, Europejską Nagrodę Literacką otrzymał Piotr Paziński za „Pensjonat”, a w 2009 doceniono „Lód” Jacka Dukaja.

Nad wyborem polskich kandydatów czuwać będzie jury pod przewodnictwem prof. Anny Nasiłowskiej. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze przez dwa dni – do 15 marca na adres [email protected]. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 22 maja.

Nowy zwiastun „Dobrego omenu”

Niestatystyczny donosi – Amazon opublikował nowy zwiastun serialu, którego fabuła oparta będzie o książkę Terry’ego Pratchetta i Neila Gaimana „Dobry omen”. W serialu wystąpią między innymi Michael Sheen, David Tennant, Brian Cox, Benedict Cumberbatch, Michael McKean i Adria Arjona.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Akcja „Dobrego omenu” rozpoczyna się dzień przed końcem świata. Do wielkiej wojny szykują się siły Dobra i Zła, a w drodze są już Czterej Jeźdźcy Apokalipsy. Niezadowoleni z obrotu spraw anioł Azirafal i demon Crowley postanawiają sprzeciwić się boskiemu planowi. Żeby nie było jednak tak prosto, z rąk wymyka im się Antychryst, 11-letni chłopiec, który miał być gwarantem końca świata.

Oficjalna premiera „Dobrego omenu” zaplanowana została na 31 maja na platformie Amazon Prime Video. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun produkcji, a na portalu niestatystyczny.pl znajdziecie więcej informacji.

https://www.youtube.com/watch?v=hUJoR4vlIIs

Znamy datę premiery ostatniego tomu „Millenium”

Jak donosi portal Booklips.pl, w sierpniu tego roku ukaże się trzecia, a zarazem ostatnia napisana przez Davida Lagercrantza część bestsellerowego cyklu „Millennium”. Książka będzie nosić tytuł „Ta, która musi umrzeć”.

Fabuła powieści skupiać się będzie wokół politycznych skandali, fake-newsów, organizacji zawiązujących się w internecie oraz tajnych rządowych badań dotyczących DNA. Wszystko zaczyna się od znalezienia w Sztokholmie zwłok bezdomnego, któremu odcięto palce u rąk i nóg. Doktor Nyman nie wierzy, że to zwykła sprawa, dlatego zwraca się z prośbą o pomoc do Mikaela Blomkvista. Ten, niezbyt zainteresowany śledztwem, próbuje skontaktować się z Lisbeth Salander.

Światowa premiera została zaplanowana na 22 sierpnia. W Polsce książka ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Poniżej możecie zobaczyć okładkę powieści, a więcej informacji znajdziecie tutaj.

Wydawnictwo Komiksowe kończy działalność

Po sześciu latach istnienia Wydawnictwo Komiksowe ogłosiło, że kończy swoją działalność. Wieczorem 7 marca na oficjalnym profilu na Facebooku kierujący wydawnictwem Wojciech Szot zamieścił komunikat z informacją o ostatnich publikacjach WK, podziękowania dla twórców oraz krótkie podsumowanie działalności.

Wśród tytułów, które ukazały się pod szyldem Wydawnictwa Komiksowego znalazły się między innymi tłumaczenia „Mausa”, „Kota rabina”, serii „Wieże Bois-Maury” czy polskie „Totalnie nie nostalgia” i „Ja, Nina Szibur”. Więcej przeczytacie na stronie zagrano.pl.

Nie żyje wybitny afrykański pisarz

10 marca na portalu TVN24.pl pojawiła się informacja o śmierci Bernarda Dadié, uznawanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy z Wybrzeża Kości Słoniowej. W latach 1977–1983 pełnił tam funkcję ministra kultury. Dadié był bardzo wszechstronnym artystą – zajmował się poezją, prozą i dramatem. Pisarz dożył sędziwego wieku – w chwili śmierci miał 103 lata.

Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta dla izraelskiej poetki

Jak donosi portal Rynek Książki, jury składające się z wybitnych twórców i znawców literatury ogłosiło, że izraelska poetka Agi Miszol została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Werdykt został ogłoszony w Teatrze Polskim w Warszawie. Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta jest wyróżnieniem w dziedzinie literatury światowej, skupionym głównie na poezji. Nagroda przyznawana jest od 2013 roku za wyjątkowy wkład w kulturę nawiązujący do idei, które w swojej twórczości pielęgnował Zbigniew Herbert. Więcej o nagrodzie przeczytacie tutaj.

To by było na tyle – wrócimy do was za tydzień z kolejną dawką ciekawych i intrygujących doniesień z książkoholicznego internetu.