Pielęgniarki, służące, policjanci – literackie kulisy trudnych zawodów

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/Jak czytać?/Jak zacząć.../Kolejność książek/Recenzje/TOP Książek by

Na polskim rynku wydawniczym ukazuje się coraz więcej książek poświęconych różnym zawodom, głównie tym niedocenianym, trudnym, intrygującym czy zapomnianym. W ciągu ostatnich miesięcy na księgarniane półki trafiły książki non-fiction o lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach górskich, policjantach, koronerach, a nawet pasterzach.

Na Woblink.com książki podejmujące temat pracy znajdziecie w promocji, dlatego warto przyjrzeć się najciekawszym z nich.

Kup w promocji na Woblink.com

Trupia farma

Trupia farma to nietypowy projekt Billa Bassa, amerykańskiego antropologa sądowego i badacza zajmującego się głównie układem kostnym. Najbardziej znany jest on jednak dzięki obserwacjom rozkładu ludzkich zwłok. Ośrodek naukowy Billa Bassa to specjalnie wydzielony teren, na którym ciała zmarłych ludzi poddawane są różnym eksperymentom, by ocenić wpływ różnych czynników, głównie naturalnych, na ich rozkład.

Zabójstwa, mordercy, zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę - TOP 10 najmroczniejszych książek
Znajdź na Woblinku

Bass w swojej książce opisuje między innymi, co dzieje się z ciałem po zakopaniu go w ziemi, pozostawieniu w samochodzie lub porzuceniu w lesie. Wzbudzający kontrowersje projekt w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju wiedzy o ludzkich szczątkach, a co za tym idzie, także medycyny sądowej i pomógł w rozwiązaniu wielu spraw kryminalnych.

Na polskim rynku ukazało się do tej pory pięć książek Bassa napisanych wspólnie z Jonem Jeffersonem, w których opisano sprawy rozwiązane dzięki istnieniu trupiej farmy.

Służące

Niewolnictwo zazwyczaj kojarzone jest z dramatycznym losem czarnoskórych pracujących w fabrykach, na plantacjach czy jako pomoc domowa. Warto jednak zwrócić uwagę na tzw. „białe niewolnictwo”, które jeszcze nie tak dawno temu funkcjonowało na co dzień także na ziemiach polskich. O tym jest książka „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak, jedna z najciekawszych pozycji non-fiction, które ukazały się na rynku w zeszłym roku. Autorka opisuje losy dziewcząt czasu międzywojnia, zatrudnianych w bardzo młodym wieku jako służba domowa. Bez prawa do urlopu, odpoczynku, zmuszone do pracy od rana do nocy, często bez możliwości wyspania się. Kuciel-Frydryszak opisuje nie tylko trud zawodu służących, ale także skomplikowane relacje klasowe w społeczeństwie, które chwaliło się, że takie podziały w ogóle w nim nie istnieją.

Kup ebooka na Woblink.com

Pielęgniarki

13 lutego w Polsce ukazały się aż trzy(!) książki o pielęgniarkach. „W czepku urodzone” i „Tajemnice pielęgniarek” to pozycje poświęcone polskim realiom. Weronika Nawara relacjonuje godziny rozmów z pracownikami różnych szpitali, zarówno z pielęgniarkami, jak i ich współpracownikami i pacjentami. Z kolei Marianna Fijewska w swojej książce opiera się na relacjach samych pielęgniarek, aby opisać, jak się je traktuje. Obie pozycje odkrywają trudną ścieżkę kariery pielęgniarek – od ukończenia niełatwych studiów, przez pierwsze upokorzenia w pracy „pomocnika lekarza” i niskie zarobki, po brak możliwości rozwoju lub… wyjazd za granicę.

Kup ebooka na Woblink.com

Trzecia wspomniana książka – „Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia” to opowieść, która pozwala zestawić polskie realia z zagranicznymi. Jej autorka, Christie Watson, to brytyjska pielęgniarka pracująca głównie na oddziałach intensywnej terapii dla dzieci. Jej książka skupia się przede wszystkim na wszechstronności i trudzie zawodu pielęgniarki.

Kup ebooka na Woblink.com

Policjanci

Fakt, że w ciągu ostatnich 25 lat na służbie zginęło dwa razy więcej polskich policjantów niż żołnierzy, nie jest powszechnie znany. Praca w policji należy do najniebezpieczniejszych zawodów i o tym właśnie jest książka Joanny i Rafała Pasztelańskich. Opisują kulisy spraw, w których funkcjonariusze wykazali się niebywałą odwagą i poświęceniem. Tematy poruszone w książce to codzienne interwencje, w których policjanci ryzykują swoim życiem i zdrowiem, by zapewnić bezpieczeństwo, a o których na co dzień się nie mówi.

Kup ebooka na Woblink.com

Druga książka, autorstwa bestsellerowej pisarki kryminałów Katarzyny Puzyńskiej, ukazuje pracę policjantów oddziałów patrolowo-interwencyjnych, policjantów drogówki i pracowników prewencji. W szczerych rozmowach z bohaterami książki Puzyńska przedstawia prawdziwe oblicze ludzi skazanych na ocenę z perspektywy przaśnych żartów i stereotypów. Czym tak naprawdę się zajmują? Jak wygląda ich codzienna praca i obowiązek szybkiego reagowania na wezwania? O tym dowiedzie się z książki „Policjanci. Ulica”.

Kup ebooka na Woblink.com

Profilerzy

Za sprawą seriali, reportaży i kryminałów bardzo popularny stał się temat pracy profilerów – specjalnych pracowników służb specjalnych i policji, którzy na podstawie szczegółów zbrodni są w stanie stworzyć profil psychologiczny mordercy. Ich skuteczność i metody pracy często są poddawane krytyce, a współpraca z policją utajniana. Jednak wkład profilerów w rozwiązywanie brutalnych zbrodni jest niepodważalny.

Jedną z najpopularniejszych książek podejmujących temat profilerów jest „Mindhunter”, na podstawie której powstał wysokobudżetowy serial wyprodukowany przez Netflixa. Jest to opowieść Johna Douglasa, jednego z najskuteczniejszych profilerów na świecie, wieloletniego współpracownika FBI. W „Mindhunterze” pisze między o analizowaniu zbrodni z perspektywy psychologicznej, o tym, jak na podstawie kilku śladów można stworzyć opis zbrodniarza, co w dużym stopniu przyczynia się do przewidywania jego kolejnych kroków. Douglas jest pierwowzorem kilku postaci, które zostały przedstawione w filmach i serialach. Oprócz wspomnianej Netflixowej ekranizacji życiorys Douglasa posłużył między innymi stworzeniu postaci Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Drugą wartą polecenia książką o profilerach jest „Profil mordercy” Paula Brittona, w której znany profiler opowiada nie tylko o kulisach swojej pracy, ale także stara się odnaleźć źródła zbrodni popełnianych przez psychopatów.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

To zaledwie garstka książek poświęconych zawodom, które ukazały się niedawno w Polsce. W Woblinkowej promocji znajdziecie też książki o pracownikach TOPR-u, przedsiębiorcach pogrzebowych, strażakach, rzeźnikach, pasterzach i wielu innych.