Za nami kolejny rok niezwykle intensywnej działalności, podczas którego odbyła się już szósta edycja największej (zarówno w Polsce, jak i na świecie) akcji promującej czytelnictwo. Przez cały ten rok publikowaliśmy wywiady z wieloma autorami, pisaliśmy o najważniejszych premierach i wydarzeniach literackich. Spośród ponad 250 artykułów wybraliśmy 10 najchętniej czytanych w 2018 roku.
1. Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku
Najchętniej czytanym przez was tekstem w 2018 roku był artykuł o najbardziej wyczekiwanych premierach roku. Wśród naszych zapowiedzi znalazły się takie tytuły jak „Outsider” Stephena Kinga, „4 3 2 1” Paula Austera czy „Na wschód od zachodu” Wojciecha Jagielskiego.
2. Czytaj PL 2018 – największa polska akcja czytelnicza wystartowała!
3. Czytaj PL 2018 – książki, które znalazły się w akcji
Artykuły o akcji Czytaj PL cieszyły się w 2018 roku dużą popularnością. Nie dziwi więc, że na drugim i trzecim miejscu znalazły się teksty poświęcone tegorocznej edycji akcji.
Czytaj PL 2018 – największa polska akcja czytelnicza wystartowała!
Jedna z największych na świecie akcji mających na celu promowanie czytelnictwa odbyła się w listopadzie. W Polsce można było odnaleźć kilka tysięcy darmowych wypożyczalni e-booków oraz audiobooków – na przystankach, w szkołach, restauracjach i wielu innych miejscach. Przez przeszło miesiąc uczestnicy akcji mogli uzyskać darmowy dostęp do dwunastu bestsellerowych tytułów. Do wyboru były powieści, książki non-fiction, zbiory opowiadań i biografia. W akcji znalazły się takie tytuły jak „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskie, „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk i „Córki Wawelu” Anny Brzezińskiej.
4. Lato 2018 – najlepsze książki na wakacje
Lato i wakacje to idealny czas na nadrabianie czytelniczych zaległości. W końcu o tej porze roku mamy więcej wolnego czasu, a literackich premier jest dużo mniej niż chociażby jesienią. Wśród naszych tegorocznych propozycji książek, które warto nadrobić, znalazły się zarówno powieści, jak i zbiory felietonów, reportaże czy książki popularnonaukowe. Każdy czytelnik mógł znaleźć tu idealną książkę na wakacje.
5. Edgar Allan Poe – jak zacząć czytać jego książki?
Na piątym miejscu znalazł się artykuł pomocny przy rozpoczęciu czytelniczej przygody z twórczością jednego z najwybitniejszych pisarzy XIX wieku, który inspiruje i inspirował artystów na całym świecie – Edgarem Allanem Poe. Jakub Krasny pisze zarówno o jego opowiadaniach, poezji, kryminałach, jak i tytułach należących do literatury grozy.
6. TOP 10 książek młodzieżowych na wakacje
Niesłabnącą popularnością cieszą się teksty o literaturze młodzieżowej. W 2018 roku zaktualizowaliśmy zeszłoroczną listę i skupiliśmy się na najnowszych tytułach pisanych z myślą o młodych dorosłych. A było w czym wybierać! Na liście znalazły się między innymi najnowsza książka kultowej pisarki Małgorzaty Musierowicz czy „Żółwie aż do końca” Johna Greena.
7. Stanisław Lem – jak zacząć czytać?
Siódme miejsce przypadło kolejnemu tekstowi skupionemu na wprowadzeniu w twórczość kultowego pisarza. Tym razem jest to Stanisław Lem. W artykule Jakub Krasny opisuje różne drogi, jakie można obrać przy poznawaniu książek Lema. Autor w swoim dorobku ma przeszło 60 tytułów! Przede wszystkim z gatunku sci-fi, i z tego powodu przewodnik po jego twórczości może być bardzo przydatny dla wszystkich, którzy chcieli zagłębić się w wykreowaną przez Lema rzeczywistość, ale nie wiedzieli, od czego zacząć.
8. Książki o kosmosie – najlepsza literatura astronomiczna
Na kolejnym miejscu znalazło się zestawienie najlepszych książek o kosmosie. Fascynacja kosmosem nie przemija od lat, a temat pochłania zarówno naukowców, jak i laików. W naszym tekście o literaturze astronomicznej nie zabrakło przystępnych pozycji popularnonaukowych jak „Wszechświat w twojej dłoni” czy niezwykle interesujących książek znanego i cenionego naukowca Stephena Hawkinga.
9. Najważniejsze polskie nagrody literackie 2017 roku – przegląd
Otrzymanie nagrody literackiej może być dla pisarza – zwłaszcza debiutującego – ogromną szansą. Spośród licznych polskich nagród literackich Jakub Krasny w artykule przedstawił te powszechnie uznawane za prestiżowe – Literacką Nagrodę Nike, Nagrodę Conrada, Nagrodę Literacką im. Gombrowicza, Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Kościelskich, Nagrodę Wielkiego Kalibru, Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej – oraz ich laureatów.
Najważniejsze polskie nagrody literackie 2017 roku – przegląd
10. 10 najciekawszych książek o ptakach
Birdwatching, czyli hobbistyczne obserwowanie ptaków, cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nasz kraj jest idealnym miejscem do realizowania tej pasji, gdyż dla wielu gatunków ptaków Polska jest przystankiem w czasie długich wędrówek. Nic więc dziwnego, że książki o ptakach zyskują coraz więcej czytelników, a wśród najpopularniejszych artykułów na Czytaj PL znalazł się tekst „10 najciekawszych książek o ptakach”.
Honorowa wzmianka
Najpopularniejszym tekstem 2018 roku był artykuł „Top 10 książek młodzieżowych” poświęcony literaturze młodzieżowej, jednak opublikowany on został w 2017 roku, stąd jego nieobecność w głównym zestawieniu. W tekście przedstawiliśmy ciekawe i wciągające tytuły pisane z myślą o dorastających czytelnikach.
Nasze podsumowanie nie powstałoby bez was – naszych czytelników. Dziękujemy wam bardzo za ten czas. Mamy nadzieję, że w nadchodzącym 2019 roku nasze teksty nadal będą was zaskakiwać, bawić, intrygować i ciekawić.