Czytaj PL 2018 – książki, które znalazły się w akcji

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum by

2 listopada w całej Polsce wystartowała kolejna edycja Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji mających na celu promocję czytelnictwa. Przez miesiąc na terenie przeszło 500 miast i mniejszych miejscowości, zarówno w Polsce, jak i za granicą, wisieć będzie kilka tysięcy plakatów – darmowych wypożyczalni książek elektronicznych. W tym roku w akcji znalazło się 12 bestsellerowych książek – sześć polskich i sześć zagranicznych. Do wyboru jest sześć powieści, cztery książki non-fiction, zbiór opowiadań oraz biografia. Dziesięć z nich dostępnych będzie zarówno w formie ebooka, jak i audiobooka.

1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”

Na pierwszy ogień idzie jedno z najgłośniejszych nazwisk współczesnej literatury europejskiej – nagrodzona Nagrodą Bookera, dwukrotnie uhonorowana Nike, nominowana do National Book Award Olga Tokarczuk i jej najnowsza książka „Opowiadania bizarne”. Jest to zbiór dziesięciu opowiadań dziwnych, pełnych absurdu i dozy niesamowitości. Słowo „bizarne” pochodzi z języka francuskiego i oznacza coś, no właśnie… dziwnego, śmiesznego, groteskowego i nieuchwytnego. Takie są właśnie teksty Tokarczuk, w których autorka przenosi czytelników w czasie i przestrzeni – między innymi do XVII-wiecznej Rzeczpospolitej szlacheckiej, współczesnej Szwajcarii i Azji czy dalekiej przyszłości.

2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”

W zeszłym roku jedną z najchętniej wybieranych książek była biografia Wandy Rutkiewicz autorstwa Anny Kamińskiej. W tym roku bohaterem biografii, która znalazła się w akcji, jest Krzysztof Komeda Trzciński, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków XX wieku. Magdalena Grzebałkowska opisuje nie tylko życiorys wielkiego pianisty, autora muzyki do „Dziecka Rosemary” i „Noża w wodzie”, ale także historię rodzącego się w Polsce jazzu.

Polecamy artykuły, które ukazały się na naszej stronie:
Ciekawostki o Krzysztofie Komedzie

Recenzja (Przy muzyce o książkach)

3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”

Kolejna pozycja przeznaczona jest dla czytelników i słuchaczy głodnych wiedzy. „Wszechświat w twojej dłoni” to światowy bestseller o historii i tajemnicach kosmosu. Często bywa tak, że książki o kosmosie napisane są niezrozumiałym językiem – Christophe Galfard wychodzi naprzeciw potencjalnym czytelnikom i serwuje kompendium wiedzy, które przypadnie do gustu zarówno miłośnikom kosmosu, jak i ludziom, którzy nie mają zielonego pojęcia o tym, co dzieje się poza granicami naszej planety. Autor książki, który był uczniem samego Stephena Hawkinga, zabiera czytelników w najdalsze odmęty naszego wszechświata, przystępnym językiem tłumacząc fenomeny, jakie rządzą kosmosem.

4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”

„Córki Wawelu” to najdłuższa pozycja w tegorocznej akcji Czytaj PL. Anna Brzezińska w przeszło 800-stronicowej powieści przedstawia losy kobiet na dworze ostatnich Jagiellonów. Bohaterkami książki są nie tylko królewskie córki z prawego łoża, ale również bękarty, mieszczki i służące, które pracowały na królewskim zamku na Wawelu. Powieść Brzezińskiej pełna jest historycznych detali i wspaniałych opisów renesansowego życia.

5. Wojciech Chmielarz „Cienie”

Wśród naszych propozycji nie mogło zabraknąć kryminału! I to nie byle jakiego, kolejna książka, która znalazła się w akcji, napisana została przez laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, Wojciecha Chmielarza. „Cienie” to piąta odsłona przygód kryminalnych Jakuba Mortki. Tym razem Mortka i aspirantka Sucha pomagają sobie w rozwiązaniu zagadek dwóch poważnych przestępstw popełnionych w niewielkim odstępie czasu. Czy podwójne morderstwo i samobójstwo zgwałconego chłopaka w jakiś sposób łączą się ze sobą?

6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”

„Okruch” to wzruszająca historia o potędze dobra, miłości i wierności. Nasycona emocjami powieść Ficner-Ogonowskiej to historia dwójki ludzi, których uczucie dopadło znienacka, pozwalając im odkryć skrywane pokłady miłości. Do ich połączenia wystarczyła iskra, jednak czeka ich długa i ciężka droga w celu podsycania i utrzymania ognia emocji. „Okruch” jest idealnym tytułem dla ludzi lubujących się w powieściach obyczajowych i romansach.

7. Remigiusz Mróz „Hashtag”

„Hashtag” to trzymający w napięciu thriller bestsellerowego autora Remigiusza Mroza. Główna bohaterka książki, Tesa, otrzymuje niespodziewaną wiadomość o tym, że w jednym z paczkomatów czeka na nią przesyłka. Kobieta postanawia ją odebrać. Nie była jednak świadoma, że ta decyzja rozpocznie spiralę zdarzeń, które na zawsze odmienią jej życie. Odebranie paczki zbiega się w czasie z tajemniczymi postami, które zamieszczane są w mediach społecznościowych przez… osoby od dawna uznane za zaginione.

8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”

Książka Marka Bowdena to historia narodzin potęgi i głośnego upadku najbardziej znanego narkotykowego barona. Pablo Escobar był jednym z najpotężniejszych ludzi na świecie, który w swoich rękach miał nie tylko władzę nad rynkiem kokainy, ale potrafił również wpływać na decyzje władz w swojej ojczyźnie, Kolumbii, i za granicą. Wokół jego osoby narosło wiele legend, niestety duża część tych opowieści nie mija się z prawdą. „Polowanie na Escobara” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów serialu „Narcos” oraz miłośników trzymających w napięciu historii z życia wziętych.

9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”

„Zemsta i przebaczenie” to pierwszy tom cyklu autorstwa Joanny Jax. Autorka przedstawiła w nim historię dwóch spokrewnionych ze sobą mężczyzn oraz ich potomków. Mimo posiadania wspólnego ojca dzieli ich bardzo wiele – życie w różnych częściach świata, poziom zamożności, status społeczny i zainteresowania. Długo nie wiedzą o swoim istnieniu, jednak moment, w którym dowiadują się o sobie, całkowicie zmienia ich stosunek do otaczającej rzeczywistości. Odszukanie się i pojednanie nie będzie jednak łatwe, na drodze do zjednoczenia stanie wiele przeciwności losu.

10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”

„Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry” to najpoważniejsza pozycja w tegorocznej akcji. Książka jest pokłosiem wpisu, jaki zamieściła na swoim profilu na Facebooku Reni Eddo-Lodge, autorka książki, dziennikarka i blogerka. Pisała w nim, że nie będzie z ludźmi o białej skórze rozmawiać o rasizmie ani różnicach między kolorowymi a białymi. Wpis był wynikiem frustracji wywołanej ciągłym odpowiadaniem na pytania o to, jak czują się osoby o innym kolorze skóry. Jej publikacja wzbudziła ogromne poruszenie – znalazło się zarówno wielu entuzjastów, jak i przeciwników jej stanowiska. Eddo-Lodge pisze o historii rasizmu, feminizmie, historii kolonializmu i własnych doświadczeniach związanych z nierównością.

11. Dan Ariely „Potęga irracjonalności”

Obok „Wszechświata w twojej dłoni” kolejną popularnonaukową książką jest „Potęga irracjonalności”, w której Dan Ariely zgłębia tajemnicę podejmowania przez ludzi absurdalnych decyzji. Autor tłumaczy, czemu postępujemy tak, a nie inaczej, czemu wybieramy te, a nie inne produkty, czemu wysilamy się, by oszczędzić niewiele pieniędzy, gdy chwilę potem przepłacamy za inne towary. Z dużą dawką humoru, ale także zawodowej wiedzy Dan stara się dostrzec zalety i potęgę irracjonalności.

O „Potędze irracjonalności” według Opętanych Czytaniem możecie przeczytać tutaj.

12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

Przy okazji Czytaj PL nie można zapomnieć o najmłodszych czytelnikach. Dla nich najlepszą propozycją mogą okazać się „Ruiny Gorlanu” Johna Flanagana – pierwszy tom cyklu „Zwiadowcy”, który osiągnął na świecie oszałamiającą popularność. Flanagan umieścił fabułę swoich książek w fikcyjnym świecie stylizowanym na średniowiecze. Głównym bohaterem serii jest Will, sierota, który trafia pod skrzydła tajemniczego i ponurego zwiadowcy Halta. Pod jego czujnym okiem uczy się fachu zwiadowcy, którego celem jest utrzymywanie porządku w królestwie.

Gorąco zachęcamy do brania udziału w naszej akcji. Jeżeli niedostatecznie przekonały cię nasze krótkie opisy, to zapraszamy do artykułów poświęconych wyżej wymienionym pozycjom, które zostały opublikowane lub niebawem pojawią się na naszej stronie internetowej.

Jeśli bierzecie udział w akcji, pochwalcie się tym w mediach społecznościowych. Oznaczajcie swoje posty hasztagiem #czytajpl albo #czytajpl2018 i zachęcajcie znajomych do czytania i słuchania darmowych e-booków i audiobooków.