TOP 10 książek młodzieżowych na wakacje

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/TOP Książek by
Rok szkolny nareszcie dobiegł końca, co oznacza, że wakacje rozpoczęły się na całego. Dla wszystkich uczniów i studentów (oczywiście tych, którzy nie podjęli żadnej wakacyjnej pracy) oznacza to dwa, a (w przypadku tych drugich) nawet trzy miesiące słodkiego lenistwa. Również dla pracujących lato to sezon ogórkowy i mniejszy natłok codziennych obowiązków. Wszyscy planują już powoli wakacyjne wyjazdy nad morze, w góry czy za granicę. A jak wiadomo, nic tak dobrze nie umila wypoczynku jak dobra lektura!


Na początku lata, aby wprawić się w wakacyjny nastrój, proponujemy sięgnąć po książki młodzieżowe – idealne zarówno dla młodszych czytelników, którzy dopiero co zakończyli kolejny rok nauki, jak i dla tych nieco starszych. Aby ułatwić wam znalezienie idealnej młodzieżówki, wracamy z wyborem TOP 10 książek młodzieżowych na wakacje (zeszłoroczną topkę znajdziecie TUTAJ). Zaczynamy!

Żółwie aż do końca, John Green

„Żółwie aż do końca” to kolejna świetna pozycja w dorobku Johna Greena – autora, który zadebiutował głośną i poruszającą powieścią „Szukając Alaski”.
Główna bohaterka powieści, nastoletnia Aza Holmes nie ma najmniejszego zamiaru uczestniczyć w poszukiwaniach Russella Picketta, zaginionego miliardera. Dziewczyna ma wystarczająco dużo własnych zmartwień, żeby jeszcze przejmować się cudzymi. Jej podejście zmienia się jednak o 180 stopni, kiedy okazuje się, że stawką jest nagroda w wysokości stu tysięcy dolarów i przyjaźń Daisy. Aza musi odnowić znajomość z synem zaginionego bogacza, a także zmniejszyć przepaść dzielącą ją od całej reszty ludzkości. Sprawa jest dla nastolatki nie tylko przygodą, ale i ogromnym wyzwaniem, któremu musi sprostać. „Żółwie aż do końca” to jedna z najbardziej poruszających książek Greena, w której opisał historię nastolatki cierpiącej na chorobę psychiczną. Opowieść jest wzruszająca i bardzo ciepła, porusza tematy przyjaźni, rodziny i miłości.

Kup książkę na Woblink.com
Mój pierwszy bal, praca zbiorowa

Ta książka to zbiór kilkunastu opowiadań oscylujących wokół tematu pierwszego balu i towarzyszących mu nieraz bardzo skrajnych emocji. Opowiadania zostały napisane przez znanych oraz lubianych autorów literatury młodzieżowej takich jak między innymi John Green, Libba Bray, Holly Black, Billy Merrell czy Jacqueline Woodson. Każdy z tekstów niesie ze sobą silny ładunek emocjonalny – zarówno pozytywny, jak i negatywny. Przecież bal to nie tylko starannie dobrana kreacja, nadzieje i cudowne przeżycia, ale także wielkie rozczarowanie czy nawet katastrofa. Opowiadania są nieco nierówne, część jest rewelacyjna, część troszkę gorsza, jednak każde z nich pokazuje bal z innej perspektywy. To niewątpliwa zaleta książki „Mój pierwszy bal”.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Zapadła dziura. Bone Gap, Laura Ruby

„Bone Gap” Laury Ruby to świetna, niebanalna i naprawdę wyjątkowa powieść. Emily Jenkins, autorka książki „Byliśmy łgarzami”, określiła ją jako „realizm magiczny w najbardziej magicznym wydaniu”. Lektura wzrusza, bawi i przeraża jednocześnie. To historia o zmianach w postrzeganiu świata będąca wybuchową mieszanką mitu, nauki, realizmu oraz magii. Ruby stara się na kartach powieści udzielić odpowiedzi na pytania o empatię i o to, jak postrzegamy kochanych przez nas ludzi.
Bone Gap to zapadła dziura, w którą można wpaść i zniknąć. Pewnego dnia ginie piękna dziewczyna o imieniu Róża. Jednak jej zaginięcie nikogo nie zastanawia. Tylko Finn wie, co się stało. Podejrzewa, że Różę porwał bardzo niebezpieczny mężczyzna, którego twarzy Finn nie może sobie w żaden sposób przypomnieć.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Słońce też jest gwiazdą, Nicola Yoon

„Słońce też jest gwiazdą” to nowa powieść Nicoli Yoon, która zachwyciła czytelników na całym świecie wzruszającym bestsellerem „Ponad wszystko”.
Główna bohaterka Natasha pochodzi z Jamajki, ale mieszka w Nowym Jorku i to właśnie tam ma całe swoje życie, łącznie z chłopakiem i przyjaciółmi. Jest tylko jeden, ale za to bardzo duży problem – rodzina Natashy przebywa w Stanach Zjednoczonych nielegalnie i niedługo zostanie deportowana. Dziewczyna jest pogrążona w rozpaczy i wściekła na ojca, przez którego są zmuszeni do powrotu na Karaiby. Jakby życie Natashy nie było już wystarczająco okropne, zdradza ją także chłopak. Kiedy nastolatka myśli, że całe jej życie właśnie legło w gruzach, poznaje Daniela. Zaczyna zastanawiać się, czy miłość od pierwszego wejrzenia jest możliwa. Ale czy ma to jakiekolwiek znaczenie, jeśli już wkrótce nie będzie jej w USA?

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Nieodgadniony, Maureen Johnson

Jest to pierwsza część nowej trylogii kryminalnej „Truly Devious” pełnej zagadek i tajemnic. Akcja powieści toczy się dwutorowo: w 1936 roku i w czasach współczesnych. Konstrukcja powieści przypomina klasyczne i nigdy niestarzejące się kryminały Agathy Christie czy Arthura Conana Doyle’a, ale pozostaje przy tym całkowicie współczesną książką pełną odniesień do toczącej się tu i teraz rzeczywistości. Akademia Ellinghama jest prywatną, elitarną szkołą położoną w Vermont. Zgodnie z dewizą nauczycieli „nauka jest zabawą”, a cała instytucja jest pełna zagadek, łamigłówek, sekretnych korytarzy i ukrytych przejść. W 1936 roku, niedługo po otwarciu szkoły w tajemniczych okolicznościach giną żona i córka założyciela akademii. Zniknięcie rodziny Ellinghama z biegiem lat staje się kolejną nierozwiązaną zbrodnią w mrocznej historii Stanów Zjednoczonych. Wiele lat później zafascynowana rozwiązywaniem spraw kryminalnych Stevie Bell postanawia za wszelką cenę rozwikłać sprawę z przeszłości, a jednocześnie odnaleźć się w nowej szkole pełnej ekscentrycznych dzieciaków.

Kup ebooka na Woblink.com
Naznaczeni śmiercią, Veronica Roth

„Naznaczeni śmiercią” to najnowsza powieść autorki bestsellerowej serii „Niezgodna”. Pewną planetę położoną w odległej galaktyce zamieszkują dwa ludy – Thuvhe i Shotet – które od dawna nienawidzą się i toczą krwawe batalie o władzę. W wyniku walk losy Akosa i Cyry nagle splatają się w brutalny sposób, jednak odczuwana przez nich początkowo nienawiść zaczyna zmieniać się w zrozumienie i ukojenie. Budzące się między nimi płomienne uczucie jest całkowitym zaprzeczeniem dawnych relacji oraz wyobrażeń. Cyra i Akos będą musieli stawić czoła podsycanej przez lata nienawiści i zawalczyć o uczucie. Naznaczeni śmiercią mają szansę na wyzwolenie przez miłość.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Ciotka Zgryzotka (Jeżycjada), Małgorzata Musierowicz

Małgorzata Musierowicz powróciła z nową powieścią! „Ciotka Zgryzotka” to kolejny i długo wyczekiwany tom rewelacyjnej i międzypokoleniowej „Jeżycjady” – cudownej serii, którą do dzisiaj zaczytują się babcie, mamy i ich córki. „Ciotka Zgryzotka” to książka, która zachwyci i rozczuli przede wszystkim fanów serii, wyczekujących, aby dowiedzieć się, co nowego słychać u rodziny Borejków. Kim jest tytułowa Ciotka Zgryzotka? Czy skład rodziny Borejków zmienił się od ostatniej wizyty? U Borejków trwają właśnie przygotowania do ślubu Doroty i Józefa, a Agnieszka i jej mąż oczekują narodzin dziecka. Nastoletnia Nora jest skonfliktowana ze swoim tatą, a to jeszcze nie koniec wszystkich zgryzot i przeciwności losu, z jakimi zetkniemy się w najnowszej części „Jeżycjady”.

Kup książkę na Woblink.com
Without Merit, Colleen Hoover

„Without Merit” to jedna z lepszych książek w dorobku Colleen Hoover, wstrząsająca i angażująca czytelnika. Siedemnastoletnia Merit zdecydowanie nie prowadzi normalnego i spokojnego życia. Jej chora mama mieszka w piwnicy, ojciec żyje na górze wraz z nową małżonką i dziećmi z pierwszego i drugiego małżeństwa. Bliźniaczka Merit jest idealna, a brat Utah perfekcyjny. W przeciwieństwie do głównej bohaterki powieści, która czuje się ich zupełnym przeciwieństwem. Najgorsze dla dziewczyny jest jednak utrzymywanie w sekrecie kolejnych niszczących rodzinę tajemnic, w tym swojego własnego – Merit kocha chłopaka własnej siostry. Cała sytuacja zaczyna ją przerastać, dziewczyna zaczyna opuszczać szkołę, zaszywa się w domu i postanawia zniknąć. Jej plan nie kończy się tak, jak chciała, i teraz dziewczyna musi zadecydować, czy chce dać drugą szansę zarówno sobie samej, jak i rodzinie.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Twój Simon. Simon oraz inni homo sapiens, Becky Albertalli

„Twój Simon” to niezwykła opowieść, która zachwyciła czytelników na całym świecie i doczekała się ekranizacji z udziałem topowych młodych aktorów Hollywood. Jest nietypową opowieścią o nastoletniej miłości Simona i Blue. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ Simon to oddany fan Harry’ego Pottera, pożeracz ciasteczek oreo, słuchacz muzyki alternatywnej i gej ukrywający swoją orientację przed najbliższym otoczeniem. Simon nie zamierza zmieniać tego stanu rzeczy, jednak pewnego dnia napisany przez niego e-mail trafia w niepowołane ręce – sekret chłopaka jest zagrożony. Co gorsza nie tylko Simon znajdzie się wtedy w niebezpieczeństwie, ale również Blue, z którym Simon pisze. Sprawa zaczyna przybierać coraz bardziej niepokojący obrót, przyjaciele Simona zaczynają się sprzeczać, a wiadomości wymieniane z Blue stają się coraz bardziej fascynujące. Całe życie siedemnastoletniego bohatera zaczyna się komplikować. Simon będzie musiał wziąć sprawy w swoje ręce i wyjść z utkanego przez siebie kokonu bezpieczeństwa, by zawalczyć o przyjaźń i miłość. To lekka i pełna humoru opowieść z bardzo mądrym przekazem. „Twój Simon” pokazuje, że każdy zasługuje na miłość i akceptację.

Kup książkę na Woblink.com
Kłamstwo minionego lata, Sue Wallman

Zeszłego lata siostra Skye zginęła w tragicznym wypadku. Dziewczyna nie może pogodzić się z jej stratą – zamyka się w sobie, ucieka od otaczającego ją życia i odcina się od bliskich. Rodzice, aby pomóc córce, wysyłają ją na obóz dla młodzieży, która w swoim życiu doświadczyła tragedii. Wszystko idzie w dobrym kierunku aż do momentu, w którym Skye zaczyna dostawać wiadomości od swojej zmarłej siostry. Co kryje się za wiadomościami? Czy dziewczynie uda się odkryć prawdę?
„Kłamstwo minionego lata” jest pełnym emocji młodzieżowym kryminałem z dreszczykiem. Autorka podejmuje trudny temat żałoby i godzenia się ze śmiercią bliskich. Powieść nie jest przytłaczająca, a lektura gwarantuje rosnące z każdym zdaniem poczucie zagrożenia, napięcie wywołane tajemnicą i zagadką, na której rozwikłanie przyjdzie czytelnikowi trochę poczekać – mogę jednak zapewnić, że finał powieści nie powinien nikogo zawieść.

Kup książkę na Woblink.com

Lekka, przyjemna, a często również bardzo pouczająca lektura książek młodzieżowych może umilić wakacyjny odpoczynek. Każdy, nawet starszy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ ten typ literatury to nie tylko opowieści o przyjaźni, miłości czy problemach w szkole, ale także mroczne thrillery, klimatyczne kryminały oraz książki podejmujące ważne i aktualne problemy tożsamości czy postrzegania samego siebie. W zestawieniu znalazły się stosunkowo nowe książki, które pozwolą młodszym czytelnikom znaleźć ciekawą lekturę na lato, a tym, którzy już dawno zakończyli edukację, umożliwią wakacyjny powrót do czasów, kiedy sami byli nastolatkami.

Martyna Gancarczyk


Zabójstwa, mordercy, zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę - TOP 10 najmroczniejszych książek

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).