polecane książki w 2018 roku

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Gdyby ktokolwiek z was martwił się, że nie będzie miał co czytać w nowym roku, uspokajam – problem będzie raczej ze znalezieniem czasu na sen niż ze znalezieniem dobrej lektury. Poniżej znajdziecie 14 tytułów, które ukażą się w 2018 roku i na które czekamy z prawdziwą niecierpliwością!

Lista polecanych książek 2018

Na wschód od zachodu, Wojciech Jagielski

(premiera 31 stycznia)
Jagielski wyrusza szlakiem hippisów i odkrywa przed nami niezwykłe Indie. Wędrując przez Afganistan, Pakistan, Nepal, by w końcu dotrzeć do Indii, stara się pokazać nam, co przyciągało tam ludzi, którzy uciekali od zachodniej cywilizacji. Co takiego próbowali odnaleźć na Wschodzie, który wydawał im się rajem? Spokój, wolność, własną tożsamość?

Autor prowadzi nas do miejsc kultu, pokazuje kastowe konflikty, opowiada trudną historię konfliktów zbrojnych. Jednocześnie przyglądając się historiom poszczególnych bohaterów i ich poszukiwaniu duchowej równowagi.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Lata szkolne Jezusa, J.M. Coetzee

(premiera: 31 stycznia)
Nowa, długo wyczekiwana powieść najbardziej poczytnego noblisty na świecie, nominowana do Nagrody Bookera nareszcie ukaże się w polskim tłumaczeniu! I to już w styczniu! “Lata szkolne Jezusa” to kontynuacja historii bohaterów, których mogliśmy poznać w “Dzieciństwie Jezusa”, choć historię tę można również czytać oddzielnie. Losy niezwykłego siedmiolatka Davida i jego opiekunów kryją wieloznaczną refleksję o naturze dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i nienawiści.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Ocalałe, Riley Sager

(premiera: 14 lutego)
Stephen King określił tą powieść najlepszym thrillerem 2017 roku. Quincy ocalała z masakry, teraz próbuje żyć dalej i zapomnieć o wydarzeniach sprzed 10 lat. Ale przeszłość nie odpuszcza tak  łatwo, właśnie ją dogania i zmusza, by stanęła z nią twarzą w twarz. A czytelnik musi rozwikłać zagadki z przeszłości razem z bohaterką, strona po stronie, bo od tej narracji nie sposób się oderwać a zakończenie naprawdę zaskakuje! Przekonajcie się sami czy Quincy i tym razem ocaleje.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Krótka historia o długiej miłości, Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze

(premiera 14 lutego)
Ich miłość rozpoczęła się od rozmów prowadzonych za pomocą alfabetu Morse’a. Stukali w dzielącą ich ścianę. Ona w swojej celi stalinowskiego więzienia, on w swojej. Tak właśnie opowiedziała mu całą historię Tristana i Izoldy, pukając palcem lub kawałkiem metalu. Gdy przeniesiono ich do różnych więzień pisali do siebie listy. Pierwszy raz – bez krat, siatek i zasuw – zobaczyli się na swoim ślubie.

Ta niesamowita historia miłosna wydarzyła się naprawdę, połączyła Wiesławę Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego, żołnierzy Polski Podziemnej. Prawdziwy must read, tym bardziej, że ukaże się w Walentynki!

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Elegia dla bidoków, J.D. Vance

(premiera: 15 lutego)
Przejmujący reportaż, który przez ponad 60 tygodni nie znikał z listy bestsellerów New York Timesa, sprzedany w USA w ponad 2 milionach egzemplarzy.

To porażająca opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku, o pogrążonej w kryzysie kulturze białych amerykańskich robotników, którzy stracili wiarę w Amerykański Sen. I o tym, jak to wszystko wpływa na wielką politykę i dalsze losy Stanów Zjednoczonych.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X, Iza Michalewicz

(premiera: 28 lutego)
Krakowska sprawa „Skóry”, bestialskie morderstwo premiera Jaroszewicza, dziwne „samobójstwo” młodej dziewczyny w Łodzi – co łączy te sprawy? Sprawcy przez długi czas pozostawali nieuchwytni lub nadal pozostają na wolności. Czasami działania prokuratury, policji, sądów zawodzą. Wtedy do akcji wkraczają policjanci z Archiwum X, którzy po latach starają się wyjaśnić skomplikowane sprawy i w końcu doprowadzić do sprawiedliwego ukarania sprawców.

Reporterce Izie Michalewicz udało się dotrzeć do akt sądowych oraz zdobyć zaufanie i chęć współpracy policjantów, świadków i rodzin ofiar. Z niezwykłą dbałością opisuje zbrodnie (prawie) doskonałe. To reportaż, który trzyma w napięciu o wiele mocniej niż kryminały Nesbø czy Horsta razem wziętych!

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Zamęt, Vincent V. Severski

(planowana premiera: luty 2018)
Były oficer polskiego wywiadu, autor cyklu „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni” i „Niepokorni” rozpoczyna nowy cykl powieściowy (a zapowiedział, że w planach ma aż 8 części!). Cykl rozpocznie ponad 600-stronicowy “Zamęt”.

W Pakistanie talibowie porywają polskiego inżyniera. Szybko okazuje się, że porwanie jest jedynie częścią większego planu a w całą sprawę zamieszane są wywiady różnych krajów. Do akcji ratunkowej rusza tajna jednostka Agencji Wywiadu, zwana “Sekcją”. W jej skład wchodzą m.in. Roman Leski – pułkownik po sześćdziesiątce, były działacz antykomunistycznego podziemia, Monika – absolwentka ASP, Dima – były nielegał. Zapowiada się świetna seria szpiegowsko-kryminalna!

4321, Paul Auster

(premiera: 14 marca)
Auster kazał czekać swoim fanom aż 7 lat na nową powieść. Ale cierpliwość została wynagrodzona, bo ta 900-stronicowa powieść została okrzyknięta najlepszą książką autora, zachwyca czytelników i krytyków, znalazła się także wśród finalistów zeszłorocznego Bookera.

3 marca 1947 roku przychodzi na świat Archibald Isaac Ferguson, jedyne dziecko Rose i Stanley’a Fergusonów.  I od samego początku Archibald Isaac Ferguson prowadzi cztery jednoczesne, odrębne życia…

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Makbet, Jo Nesbø

(planowana premiera: wiosna 2018)
Jo Nesbø pisze nową wersję Makbeta. A to wszystko za sprawą Projektu Szekspir, inicjatywy brytyjskiego wydawnictwa Hogarth Press, które zaprosiło współczesnych autorów do opowiedzenia po swojemu historii stworzonych przez Szekspira. W ten sposób wydawca chciał uczcić 400 rocznicę śmierci mistrza.

Makbet u Nesbø będzie skutecznym gliną, byłym narkomanem z mroczną przeszłością. Gnany żądzą sukcesu, pieniędzy i władzy popadnie w paranoję i obłęd, wiedząc, że żeby dostać, to co mu się należy, będzie musiał być gotowy za to zabić.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Homo Deus, Yuval Noah Harari

(planowana premiera: kwiecień/maj 2018)
Jeden z najbardziej inspirujących naukowców naszych czasów, autor bestsellerowej książki “Sapiens. Od zwierząt do bogów” powraca z nową publikacją. Teraz swoją uwagę skupia na przyszłości ludzkości oraz naszym pragnieniu zamienienia się w bogów, o pragnieniu nieśmiertelności, o wyścigu do  wiecznego życia.

Harari opowiada o tym, co nadaje sens naszemu życiu, o naszych wizjach wszechświata i miejscu człowieka w nim. Autor przygląda się współczesnemu człowiekowi z perspektywy tysięcy lat, obserwując jak się zmieniał i snując na tej podstawie przewidywania, jak będzie wyglądać nasze życie w niedalekiej przyszłości.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Blue, Maja Lunde

(planowana polska premiera: maj/czerwiec 2018)
“Historia pszczół” opowiadająca o świecie po wyginięciu pszczół norweskiej pisarki podbiła polski rynek wydawniczy i serca polskich czytelników. W 2018 roku Lunde powróci z nową powieścią, również zaangażowaną ekologicznie.

Podobnie, jak w poprzedniej książce i tu znajdziemy różne płaszczyzny czasowe.

Rok 2017: siedemdziesięcioletnia kobieta – Signe – wyrusza samotnie w podróż do Norwegii, kraju swego dzieciństwa, przewożąc tajemniczy ładunek. Ma nadzieję spotkać swoją dawną miłość –  Magnusa – kiedyś zaangażowanego w walkę na rzecz ochrony przyrody, teraz pozyskującego lód z lodowca, sprzedawany arabskim szejkom.

Rok 2041: zmiany klimatyczne zmuszają setki tysięcy ludzi do migracji na północ, w tym Davida i jego rodzinę. W czasie ucieczki zostają rozdzieleni i mężczyzna postanawia zaczekać w obozie dla uchodźców aż dotrą do niego bliscy. Pewnego dnia w czasie przechadzki David znajduje opuszczony dom, przy nim jacht, a w ogrodzie zakopane tajemnicze pojemniki z wodą.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

The Outsider, Stephen King

(planowana premiera światowa: czerwiec 2018)
To kolejna książka bardzo bliska kryminałowi w dorobku mistrza grozy. Tym razem mamy znalezione ciało 11-letniego chłopca i dowody (świadków, odciski palców, DNA), które jednoznacznie wskazują na szanowanego mieszkańca miasta, trenera baseballu, przykładnego męża i ojca – Terry’ego Maitlanda. Ten jednak ma alibi i potwierdzające je nagranie, które pokazuje, że w czasie morderstwa był w innym mieście. Nie przekonuje to jednak policji i Maitland zostaje aresztowany. Czy rzeczywiście spokojny nauczyciel angielskiego udzielający się w miasteczkowej społeczności mógł dopuścić się tak okropnego czynu? King zapewne zaskoczy nas jak to tylko on potrafi.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

The President is missing, Bill Clinton i James Patterson

(światowa premiera planowana latem 2018)
Tak, dobrze widzicie, Bill Clinton został pisarzem. Ale spokojnie, romans z pisarstwem rozpoczął w świetnym towarzystwie Jamesa Pattersona, jednego z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Razem stworzyli thriller jedyny w swoim rodzaju!

Prezydent Stanów Zjednoczonych  jest najsilniej strzeżonym,  najdokładniej monitorowanym, najpilniej obserwowanym człowiekiem na świecie. A Biały Dom jest niczym twierdza. Jak więc udało się urzędującemu prezydentowi zniknąć bez śladu?

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Lincoln in the Bardo, George Saunders

(planowana data premiery: jesień 2018)
Zdobywczyni Nagrody Bookera 2017 pojawi się w polskich księgarniach jesienią 2018 roku. Powieść została zainspirowana prawdziwym wydarzeniem – śmiercią 12-letniego Williego, syna Abrahama Lincolna. Saunders snuje historię o dziecku zawieszonym pomiędzy życiem a śmiercią. Chłopiec obserwowany jest przez zmarłych, ale jeszcze nie należy do ich świata. Czeka aż ojciec wróci po niego i przywróci do życia.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata, Maya Jasanoff

(planowana premiera: 31 października)
Najlepsza książka 2017 roku „New York Timesa”, okrzyknięta przez „The Guardian” arcydziełem i jedną z najważniejszych książek o kolonializmie. Maya Jasanoff łączy w swojej książce biografię, historię i relację z podróży, zabierając nas do  mrocznego jądra Conradowskiego świata. Autorka podąża śladami Conrada i historii z jego czterech największych dzieł: Tajnego agenta, Lorda Jima, Jądra ciemności i Nostromo. W pięknym stylu i wartkiej narracji Jasanoff zgłębia życie i czasy Conrada, zestawiając kolonializm z przełomu XIX i XX wieku ze współczesnym globalizmem.

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 roku

Co jeszcze czeka nas w 2018? Jeszcze więcej świetnych książek. Chodzą słuchy, że nad nową powieścią pracuje Szczepan Twardoch, również Olga Tokarczuk ma powrócić w tym roku z książką dla dorosłego czytelnika. Magdalena Grzebałkowska pracuje nad biografią Krzysztofa Komedy, Wojciech Chmielarz zapowiedział na 2018 dwa nowe tytuły i nic nie wskazuje też na to, żeby z pisaniem przystopował Remigiusz Mróz (już w marcu kolejna powieść z Chyłką!). Śledźcie na bieżąco portal, bo będzie pojawiać się coraz więcej smakowitych zapowiedzi

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk

Najbardziej wyczekiwane książki 2018 rokuO autorce

Zawodowo: związana z platformą e-bookową Woblink.com

Cel życiowy: przeczytać wszystkie książki świata

Ilość książek przeczytanych do tej pory: zbyt mało

Znaki szczególne: miłość do szczurów i innych futerkowców