Czytaj PL – przegląd najlepszych artykułów grudnia

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by
Grudzień jako zarazem świąteczny i ostatni miesiąc w roku to niezwykle klimatyczny i intensywny okres dla wszystkich książkoholików. To wtedy dokonujemy przeróżnych podsumowań i zestawień – wybieramy najlepsze książki, a także robimy listy pozycji, które mamy nadzieję nadrobić jeszcze przed nieuchronnie zbliżającym się końcem roku.

W grudniu sięgamy również chętniej niż kiedykolwiek po powieści pełne ciepła i nadziei. Stajemy też przed trudnym zadaniem wybrania dla bliskich prezentu idealnego. A tegoroczny grudzień minął pod znakiem premiery kolejnej części kultowych „Gwiezdnych wojen”.

Wszystko to spowodowało, że ostatni miesiąc 2017 roku był jednym z najintensywniejszych okresów w całym roku. Dlatego też zanim wszyscy na dobre zapomnimy o starym roku i zanurzymy się w nowym, przedstawiamy wam zestawienie najciekawszych artykułów, które pojawiły się na Czytaj PL w grudniu.

10 zagranicznych książek roku 2017

Grudzień to miesiąc wszelkich podsumowań – dla nas przede wszystkim tych literackich. W związku z tym nie mogło zabraknąć naszej listy dziecięciu zagranicznych książek, które w 2017 roku zachwyciły nas najbardziej. W zestawieniu naszej redakcji umieściliśmy przede wszystkim powieści, ale oczywiście nie pominęliśmy esejów, bajek czy reportaży.

10 polskich książek roku 2017

Po zestawieniu dziesięciu najlepszych zagranicznych książek przyszła kolej na listę z naszego rodzimego podwórka. Zawarliśmy na niej książki, które uznaliśmy za wyjątkowe, takie, które naszym zdaniem koniecznie trzeba poznać. W stworzonym przez nas zestawieniu pojawiły się zarówno powieści, biografie czy reportaże, jak i eseje. Nasze top 10 nie obyło się również bez zaskakujących debiutów i naprawdę wielkich powrotów.

Najlepsze książki pod choinkę

Aby pomóc wam w wyborze prezentu idealnego, przygotowaliśmy listę najlepszych książek, które każdy zapalony mól książkowy z radością odnalazłby pod choinką. Podzieliliśmy nasze propozycje według gatunków i czytelniczych preferencji. Na naszej liście znajdziecie książki dla fanów grozy, krwawych thrillerów, zagadkowych kryminałów − a to dopiero początek zestawienia.

Książki do nadrobienia w 2017 roku

W kolejnym bardzo ciekawym artykule stworzonym przez naszą redakcyjną koleżankę podzieliśmy się z wami subiektywnym przeglądem książek, na które warto zwrócić uwagę przed końcem roku. Dowiecie się z niego, które pozycje szczególnie warto nadrobić w 2017 roku. Jeśli jeszcze ich nie czytaliście, być może to z nimi właśnie rozpoczniecie nowy rok. Szczególnie, że każda z nich to must read − zaczynając od prozy zdobywcy literackiego Nobla, przez laureata Nike, na najmodniejszych książkach ubiegłego roku kończąc.

Lektury obowiązkowe dla fanów Gwiezdnych wojen

W połowie grudnia, po całym roku oczekiwania Gwiezdne wojny wróciły do kin. Na srebrny ekran trafiła VIII już część sagi – „Ostatni Jedi”. Z okazji tej wyjątkowej premiery, na którą czekali więksi i mniejsi fani stworzonego przez Lucasa uniwersum, zaprezentowaliśmy wam lektury obowiązkowe dla wszystkich fanów Gwiezdnych wojen. W zestawieniu nie zabrakło książki poświęconej życiu Carrie Fisher, która odeszła zaledwie rok temu.

Akcja Czytaj PL 2017 – podsumowanie

Jak co roku akcja Czytaj PL 2017 cieszyła się ogromną popularnością, a informacje o niej dotarły za pośrednictwem mediów tradycyjnych i społecznościowych do milionów Polek i Polaków. W ramach tej jednej z największych na całym świecie akcji promujących czytelnictwo wypożyczono przeszło 90 tysięcy darmowych ebooków i audiobooków. Książki dostępne w akcji trafiły w najodleglejsze zakątki Ziemi – między innymi na Antypody. A to jeszcze nie wszystko! W tegorocznej, piątej już edycji akcji Czytaj PL Polacy przeczytali 12 milionów stron. Sam projekt trafił do 1000 szkół, a w ponad 500 miastach w całej Polsce pojawiło się 7000 charakterystycznych żółtych plakatów.

7 książek o Śląsku na Barbórkę

W artykułach na portalu Czytaj PL oprócz omawiania głośnych wydarzeń literackich pokazujemy, że właściwie każde święto można obchodzić w literacki sposób. Wyjątkiem nie jest świętowana corocznie 4 grudnia Barbórka, czyli święto górników. Ponadto obchody Barbórki są jednym z najbardziej znanych śląskich zwyczajów. Z okazji tego święta zaproponowaliśmy wam kilka wyjątkowych i wartych poznania książek o Śląsku.

„Labirynt duchów” czyli Xięgarnia o IV tomie „Cmentarza zapomnianych książek”

Jeden z naszych redaktorów napisał wyjątkową recenzję najnowszej powieści Carlosa Ruiza Zafóna zatytułowanej „Labirynt duchów”. Jeśli rozczarowani poprzednimi częściami nie planowaliście już nigdy sięgać po prozę Zafona, gwarantujemy, że po lekturze tego tekstu zmienicie zdanie.

Martyna Gancarczyk

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).