Najlepsze książki pod choinkę, część I

w dziale Archiwum/Co warto czytać? by
Połowa grudnia już za nami śmiało więc można powiedzieć, że sezon prezentowo-świąteczny osiąga swoje apogeum. W zakupowym szale często napotykamy trudności w wyborze prezentu, który przywoła szczery, szeroki uśmiech na twarzy bliskiej osoby. Nawet jeśli wybieramy coś dla zatwardziałego mola książkowego sprawa nie jest prosta – w końcu książek jest tak dużo, że jak zdecydować się tylko na jedną? I to taką, która na pewno przypadnie do gustu osobie obdarowanej?


Zarówno dla mnie, jak i dla wielu fanów literatury nie ma bardziej trafionego prezentu niż starannie wybrana książka. W końcu nie ma nic lepszego od otrzymania w świątecznym podarku długo wyczekiwanej powieści, a najlepiej kilku. Książek w końcu nigdy dosyć!

Jak jednak wybrać idealną książkę na prezent? To prostsze, niż się wydaje. Wystarczy usiąść i zastanowić się, jakie typy książek (ewentualnie filmów czy seriali) preferuje bliska nam osoba. Kiedy macie już gatunek albo rodzaj literatury, który lubi adresat prezentu, trzeba jeszcze wybrać odpowiednią pozycję z wielu proponowanych przez wydawnictwa, blogerów, czy pisarzy. Aby ułatwić wam poszukiwanie prezentu idealnego, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych naszym zdaniem książek z różnych kategorii. Zapraszamy do lektury!

Dla fanów grozy
„Strach” Jozef Karika

„Strach” to mistyczny thriller przesiąknięty lękiem głęboko do samego wnętrza. Po zakończeniu długiego związku Jożo Karsky wraca do rodzinnego miasta. W końcu nic innego mu nie pozostaje. Czeka tam na niego puste mieszkanie po rodzicach, wyjątkowo ciężka zima i owiane tajemnicą podnóże góry skrywające mroczny i przerażający sekret. Strach stopniowo rozprzestrzenia się w małej miejscowości, czerpiąc z głęboko skrywanych ludzkich lęków. Obłęd jest tutaj wręcz namacalny. Szaleństwo i strach tylko potęgują lęk przed nieznanym, mającym swe źródło u podnóża gór. W świecie wykreowanym przez Karika nie można ufać nikomu – nawet samemu sobie.

„Strach” Jozef Karika - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
„Dom na Wyrębach” Stefan Darda

Kto nigdy nie chciał porzucić całego swojego dotychczasowego życia i przeprowadzić się na cichą, spokojną wieś do własnego drewnianego domu? Dla większości osób takie plany pozostają w sferze marzeń. Jednak główny bohater „Domu na Wyrębach” postanowił porzucić wszystko i wynieść się na wieś. Do podjęcia tego bądź co bądź odważnego czynu zmotywował go rozwód. Brzmi jak początek naprawdę sielankowej historii, prawda? Nie do końca. Nieznana, tajemna siła przestawia przedmioty znajdujące się w nowym domu bohatera, a sąsiad to człowiek, któremu „nic nie udowodniono”. Mężczyzna wpada w coraz większy potrzask. Czy uda mu się rozwikłać zagadkę nowego domu, zanim będzie za późno?
Stefan Darda jest jednym z czołowych polskich pisarzy grozy. „Dom na Wyrębach” to jego debiutancka powieść.

„Dom na Wyrębach” Stefan Darda - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
Dla fanów Stephena Kinga
„Śpiące królewny” Stephen King, Owen King

„Śpiące królewny” to pierwsza wspólna powieść Stephena i Owena Kingów. To przerażająca opowieść o bliskiej przyszłości, niepokojąco podobnej do naszej rzeczywistości. Kobiety zapadają tu w głęboki sen, a gdy znajdują się w śpiączce, szczelnie spowija je tajemnicza substancja przypominająca kokon. Podczas snu przenoszą się do świata pełnego harmonii i pokoju. Kiedy ktoś próbuje je zbudzić, wpadają w furię. Mężczyźni zostali pozostawieni sami i muszą radzić sobie w nowej rzeczywistości. W pewnym momencie pojawia się jednak Evie – jedyna kobieta, która wydaje się odporna na działanie dziwnej śpiączki.
Powieść ojca i syna podejmuje niezwykle trudny i aktualny temat roli kobiet w społeczeństwie i tego, jak świat wyglądałby bez nich.

„Śpiące królewny” Stephen King, Owen King - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
„Pudełko z guzikami Gwendy” Stephen King, Richard Chizmar

Do Castle View z miasteczka Castle Rock prowadzą trzy drogi: Trasa 117, Pleasant Road i Schody samobójców. Ostatnia z nich to strome i bardzo wysokie schody podtrzymywane mocnymi śrubami nad klifem. I właśnie tę drogę dwunastoletnia Gwendy Peterson przemierza z uporem każdego dnia. Na ich szczycie dziewczynka zawsze łapie oddech po morderczej wspinaczce i przysłuchuje się krzykom i piskom bawiących się dzieci. Pewnego dnia Gwendy zaczepia siedzący na ławce mężczyzna w czarnych dżinsach, czarnym płaszczu i białej jak śnieg koszuli rozpiętej pod szyją. Całości wizerunku dopełnia mały, czarny kapelusz, który niebawem zacznie gościć w koszmarach małej Gwendy… Mężczyzna ofiaruje dziewczynce tajemniczy prezent, który odmieni jej życie.
To książka na jeden wieczór, jednak nie pozostawiająca czytelnika z uczuciem niedosytu. Jest bardzo niepokojąca i sugestywna. Wyraźnie widać tu pisarski sznyt Kinga. Opowiadanie pobudza wyobraźnię, a klimat małego miasteczka przełomu lat 70. i 80. nakreślony został tu idealnie. „Pudełko z guzikami Gwendy” to zdecydowanie jedno z lepszych opowiadań napisanych przez Kinga od wielu lat.

„Pudełko z guzikami Gwendy” Stephen King, Richard Chizmar - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
Dla fanów zagadek kryminalnych
„Czarownica” Camilla Läckberg

Czarownica” to najnowsza powieść szwedzkiej królowej kryminału. Jest dziesiątą z kolei książką należącą do cyklu o Patriku Hedströmie i Erice Falck.
W gospodarstwie położonym niedaleko Fjällbacki dochodzi do zaginięcia czteroletniej dziewczynki. Owo wydarzenie do złudzenia przypomina historię sprzed 30 lat. Wtedy w tym samym miejscu zaginęła inna mała dziewczynka, a niedługo później znaleziono jej ciało. Do zbrodni przyznały się dwie nastolatki – odwołały jednak później swoje zeznania. Zostały uznane za winne, jednak z powodu wieku (obie miały tylko trzynaście lat) nie zostały ukarane. Pierwsza z nich mieszka we Fjällbace, druga natomiast została sławną aktorką i pojawia się właśnie teraz w miasteczku, żeby kręcić swój nowy film. Czy to tylko przypadek? Patrik i Erika będą musieli zmierzyć się z nową zbrodnią, a także rozwiązać zagadkę dawnej śmierci. Podczas śledztwa odkrywają historię sprzed 300 lat opowiadającą o oskarżonej o czary kobiecie. Czy te trzy zdarzenia łączą się ze sobą?

„Czarownica” Camilla Läckberg - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
„MOCK” / „MOCK. Ludzkie zoo” Marek Krajewski

„MOCK” oraz druga część „MOCK. Ludzie zoo” autorstwa Marka Krajewskiego to zdecydowanie najlepsze polskie kryminały ostatnich lat.
Pierwszy z nich rozgrywa się w 1913 roku we Wrocławiu. Eberhard Mock, komisarz policji, zostaje wplątany w głośny skandal obyczajowy. Przez tę sytuację może nawet stracić posadę. Komisarz otrzymuje jednak drugą szansę – musi rozwiązać zagadkową zbrodnię. W Hali Stulecia znalezione zostały cztery nagie ciała gimnazjalistów. Nad nimi trup ze skrzydłami doczepionymi do ramion, którego media nazywają Ikarem. Pozornie sprawa wydaje się prosta – zbiorowe samobójstwo. Jednakże jest ona bardziej złożona i mroczna niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

„MOCK” Marek Krajewski - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com

Akcja drugiej powieści dzieje się w 1914 roku. Policjant odkrywa zaskakującą prawdę o tym, co dzieje się w piwnicach nieczynnego dworca. Tym samym wystawia się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Pogoń za zbrodniarzem zaprowadzi go do granic człowieczeństwa.

„MOCK. Ludzkie zoo” Marek Krajewski - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
Dla fanów krwawych zbrodni
„Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców” John Douglas

Zrozumieć myśliwego, wejść w umysł psychopaty i spojrzeć na świat oczami seryjnego mordercy – tak właśnie wyglądała praca Johna Douglasa będącego jednym z najlepszych profilerów w dziejach FBI. Przy jego pomocy łapano najgroźniejszych przestępców i morderców. Musiał nauczyć się myśleć jak oni. Jego osoba stała się pierwowzorem agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. W książce dzieli się z czytelnikami historiami o najsłynniejszych śledztwach w swojej karierze.
Książka została napisane wyjątkowo przystępnie – czyta się ją szybko i lekko. Mimo podejmowanego tematu nie jest pozbawiona anegdot i żartów. Idealna pozycja dla fanów prawdziwych kryminalnych historii.

„Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców” John Douglas - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
„Lokatorka” JP Delaney

Piękna Emma od jakiegoś czasu nie mieszka już przy Folgate Street 1. Na jej miejsce wprowadza się tam Jane. Nowa lokatorka jest niezwykle podobna do swojej poprzedniczki. Łączą je kolor włosów, rysy twarzy, a przede wszystkim chęć rozpoczęcia wszystkiego na nowo. Nowoczesne i niezwykle charakterystyczne mieszkanie wymaga od lokatorów dostosowania się do narzuconych przez właściciela lokalu surowych reguł. Emmę i Jane łączy jeszcze jedno – specyficzna relacja i więź z właścicielem designerskiego lokum. Jednak obok pożądania stopniowo kiełkuje także strach i niepewność. Kiedy Jane rozpoczyna swoje własne śledztwo dotyczące tego, co stało się z Emmą, odkrywa coś, o czym wolałaby nigdy nie wiedzieć.
Co różni kobiety? Jedna z nich wciąż żyje, druga już nie.

„Lokatorka” JP Delaney - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
Dla fanów literatury pięknej
„Niksy” Nathan Hill

Główny bohaterów „Niksów”, Samuel, zdecydowanie nie jest szczęściarzem. W młodości opuszcza go matka, w dorosłym życiu odchodzi od niego miłość jego życia. Zostało mu niewiele – praca nie przynosząca satysfakcji oraz mitologiczna kraina Elfland. Nagle do jego życia wkracza na powrót dawno utracona matka. Kobieta zostaje oskarżona o napaść na przyszłego kandydata na prezydenta. Od tego momentu Samuel będzie zmuszony do stawienia czoła przeszłości i rozpoczęcia życia w całkowicie nowej, odmiennej od dotychczasowej atmosferze.
Mimo znacznych rozmiarów powieść urzeka i nie nuży.

„Niksy” Nathan Hill - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
„Tajemna historia” Donna Tartt

Młody Richard Papen rozpoczyna naukę w bardzo ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii, gdzie ma zamiar studiować, rozwijać się i przygotowywać do dorosłego życia. Postanawia dołączyć do wyjątkowej grupy studentów filologii klasycznej mających opinię tak samo inteligentnych, jak i ekscentrycznych. Pod przewodnictwem niezwykle charyzmatycznego wykładowcy odkrywają nowy sposób postrzegania rzeczywistości i życia zupełnie inaczej niż cała reszta otaczających ich rówieśników. Odważne eksperymenty z alkoholem, narkotykami i seksem nie przysłonią odpowiedzi na stawiane pytania. Dochodzi do morderstwa. Czy można uniknąć konsekwencji takiego czynu? Czy może istnieć zbrodnia bez kary? Czy morderstwo zmienia mordercę?
„Tajemna historia” to obfitująca w napięcie opowieść o sztuce, moralności, zbrodni i karze. Uzależnia i wciąga od samego początku.

„Tajemna historia” Donna Tartt- Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
„Król” Szczepan Twardoch

Warszawa, rok 1937. Wizja zbliżającej się wojny staje się coraz bardziej realna. Miasto jest od dawna podzielone polsko-żydowskimi konfliktami i powiązanymi z nimi wpływami. Polska część pozuje na bogatą i wykształconą – w klimacie zachodnioeuropejskich państw. Druga część zlokalizowana wokół Nalewek to definicja biedy i brudu. Mieszkają tam przede wszystkim mówiący w jidysz Żydzi. Mieszka tam również przystojny i charyzmatyczny mistrz boksu Jakub Szapiro. Podzieloną Warszawę łączy przemoc i narastający konflikt.
To idealna powieść dla miłośników brutalnych, gangsterskich porachunków pełnych alkoholu, seksu, przemocy i doskonałej literatury. Świat wykreowany przez Twardocha jest napisany tak dobrze, że wydaje się wręcz namacalny. To zdecydowanie najlepsza powieść tego autora.

„Król” Szczepan Twardoch- Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
Dla fanów reportażu
„Depesze” Michael Herr

„Depesze” Michaela Herra to absolutne arcydzieło wojennego reportażu. Sam autor to współscenarzysta wybitnego filmu Francisa Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”.
Michael Herr przez dwa lata pracował jako korespondent pisma „Esquire”. Był świadkiem prawdziwej wojny, pełnej bezsensowności i okrucieństwa. Towarzyszył żołnierzom na froncie, poruszał się wraz z nimi po Wietnamie. To doświadczenie skłoniło go do napisania „Depesz”. Jego reportaż jest uważany za niepodważalny majstersztyk. Herr ukazuje w zaskakująco literacki sposób śmierć, szał, obłęd, strach, narkotyki, zdewastowaną ludzką psychikę – czyli wszystko to, czego doświadczył w Wietnamie. Tekst jest pełen narkotycznych wizji, które hipnotyzują czytelnika.

„Depesze” Michael Herr- Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com
„Czarna” Wojciech Kuczok

„Czarna” Kuczoka to historia oparta o prawdziwe wydarzenia z 2002 roku, które miały miejsce w małej, podlaskiej miejscowości. Pozornie całkowicie banalna historia. Miłosny trójkąt, zdrada i zazdrość. Samotna nauczycielka Maria nawiązuje romans z Pawłem, bogatym przedsiębiorcą, którego związek z żoną Beatą od dawna chyli się ku końcowi. Oczywiście sekretny związek nie pozostaje długo tajemnicą w tak małej, zamkniętej społeczności. Finał historii mrozi krew w żyłach.

„Czarna” Wojciech Kuczok - Najlepsze książki pod choinkę, część I
Znajdź na Woblink.com

Martyna Gancarczyk

Najlepsze książki pod choinkę, część I

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).