Październik 2017 – najciekawsze artykuły książkoholicznego internetu

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku/TOP Książek by

Kilka razy w miesiącu na portalu Czytaj PL staramy się podsumowywać doniesienia ze świata literackiego. Tworząc przeglądy książkoholicznego internetu, sięgamy zarówno po artykuły największych portali poświęconych literaturze, jak i po małe blogi oraz kanały z filmami wideo. W październiku pojawiło się wiele interesujących artykułów, głównie tych poświęconych laureatom najważniejszych nagród w Polsce i na świecie, ze względu na przyznawane w tym miesiącu literackie nagrody Nobla, Man Bookera, Nike czy Conrada. Jednak nie tylko takimi informacjami na co dzień żyje internet. Zobaczcie, jakie artykuły najbardziej nas grzały w październiku.

Jak stworzyć własnego e-booka?

Według corocznych badań nad stanem czytelnictwa łatwo zauważyć tendencję rosnącej popularności książek elektronicznych, czytników e-booków i aplikacji pozwalających na słuchanie audiobooków na urządzeniach mobilnych. Na naszym portalu pisaliśmy jak konwertować pliki do dwóch najpopularniejszych formatów mobi i epub oraz czym jest DjVu.

Opowiadanie 10-letniego Hemingwaya

W archiwach przyjaciela i szofera Ernesta Hemingwaya znaleziono notes, w którym znajdowało się opowiadanie z młodzieńczych lat autora „Komu bije dzwon”. Według specjalistów jest to jeden z pierwszych utworów napisanych przez przyszłego laureata Nagrody Nobla. Na portalu Booklips ukazał się artykuł, w którym streszczono opowiadanie oraz umieszczono skany oryginalnych zapisków Hemingwaya.

Catus Geekus o „tej” scenie

Coraz częściej filmowcy przy tworzeniu swoich produkcji sięgają po teksty Stephena Kinga. Tylko w tym roku ukazało się kilka adaptacji jego prozy – między innymi „1922”, „Mroczna wieża”, „Gra Geralda” czy „Pan Mercedes”. Najgłośniej jednak było o kinowym remake’u filmu „To”, kultowego horroru z klaunem Pennywisem w roli głównej. W swoim artykule Catus Geekus wskazuje na pominięcie w ekranizacji pewnego istotnego, kontrowersyjnego szczegółu, który pojawia się w powieści amerykańskiego mistrza grozy.

Wystartowała akcja Czytaj PL

2 listopada wystartowała największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce – Czytaj PL. W całym kraju pojawiło się przeszło 7 tysięcy darmowych wypożyczalni książek elektronicznych. Plakaty z kodem umożliwiającym ich zdobycie znajdują się między innymi na przystankach autobusowych, w restauracjach i szkołach. Akcja opanuje blisko 500 miast i mniejszych miejscowości, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W listopadzie zupełnie za darmo dostępnych będzie 12 bestsellerowych książek – wśród nich „Shantaram”, „Wanda”, „Sekretne życie drzew” oraz wyróżnione nagrodą Zajdla „Czterdzieści i cztery”.

Akcja Czytaj PL wystartowała! 12 bestsellerowych książek za darmo!

Jak czytać nawet kilka tysięcy słów na minutę?

Zastanawialiście się kiedyś, jak przyspieszyć swoje tempo czytania? Odpowiedzi na to pytanie szukali ambasadorzy akcji Czytaj PL – vlogerzy z kanału Emce Kwadrat, którzy w atrakcyjny sposób przedstawiają ciekawostki ze świata nauki. W jednym z październikowych odcinków omówili, na czym polegają metody szybkiego czytania, jak ich stosowanie wpływa na zapamiętywanie treści oraz ich rozumienie. Wszystko zostało przedstawione za pomocą animacji, w którą wpleciono różnego rodzaju statystyki i wyniki badań dotyczących technik szybkiego czytania.

Dziesięć książek o krytykach i krytyce

Bardzo często wcielamy się w rolę krytyków lub piszemy o krytykach literackich, recenzentach czy felietonistach. W październiku trafiliśmy na bardzo ciekawy wpis Oczytanego Faceta, który postanowił sięgnąć po publikacje dotyczące tego, jak uprawiać krytykę literacką. W swoim artykule zebrał dziesięć książek wybitnych pisarzy i znawców literatury, którzy napisali o tym, jak podchodzić do rzetelnej oceny i krytyki dzieł innych.

11 klasycznych opowieści o duchach

Duchy pojawiają się w literaturze od setek lat, raz groźne, raz pomocne, jednak zawsze tajemnicze. Motyw duchów inspirował wielu pisarzy, zarówno piszących krwawe horrory, jak i powieści obyczajowe z wplecionymi w nie elementami nadprzyrodzonymi. Na portalu Booklips pojawiło się opracowane przez Marcina Waincetela zestawienie 11 klasycznych opowieści o duchach. Wśród wymienionych pisarzy znaleźli się między innymi H.P. Lovecraft, Edgar Allan Poe i Charles Dickens.

Angelus dla Olega Pawłowa

Laureatem tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus został Oleg Pawłow za swoją książkę „Opowieści z ostatnich dni”. Na portalu Booklips pojawił się bardzo ciekawy artykuł opisujący krótko laureata oraz zwycięską książkę.


Akcja Czytaj PL działa w aplikacji Woblink. Jeśli podoba Wam się aplikacja i to co robimy, to pamiętajcie, żeby zostawić jej 5 gwiazdek. Bardzo nam to pomaga w przygotowywaniu kolejnych niespodzianek dla Was.

O autorze

Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali.
Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.

Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.

Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.