Warsztaty kryminalne w ramach Roku Conrada

w dziale Archiwum/Co słychać?/Sławni czytają by

W dwa listopadowe weekendy zapraszamy was na warsztaty kryminalne w ramach obchodów Roku Conrada 2017. Poprowadzą je nagradzany pisarz, Mariusz Czubaj, i doświadczony redaktor, czyli Filip Modrzejewski z wydawnictwa W.A.B., obaj specjalizujący się w literaturze kryminalnej.

W pierwszy weekend oddamy Wasze pomysły kryminalne w ręce Mariusza Czubaja, który wprowadzi was w podstawy tworzenia kryminału. W teorii, ale przede wszystkim praktyce poznacie „4 filary kryminału”.

Pisarz omówi 4 najważniejsze elementy powieści gatunkowej, na których opiera się kryminał: bohaterze, intrydze, zbrodni oraz sprawcy i pozostawianych przez niego mylnych tropach.

Na ich podstawie opracujesz 4 filary Twojej powieści kryminalnej, a także dowiesz się, co myśli o nich zawodowy pisarz kryminałów oraz i będziesz mieć szansę od razu poznać opinie potencjalnych czytelników. Czego chcieć więcej?

Wydawałoby się, że niczego, ale będzie na Ciebie czekać drugi weekend i coś, bez czego nie ma dobrej książki: praca warsztatowa z tekstem. Pod okiem Filipa Modrzejewskiego będziesz pisać fragmenty tekstu i od razu nad nimi pracować. Oczywiście warsztat będzie skupiony na kluczowych dla kryminału elementach:

  • czystość gatunkowa i styl
  • napięcie i zawieszenie akcji
  • sceny dynamiczne
  • dialog w prozie i realizm językowy

Dowiesz się także jak zbudować realistyczne odniesienia do rzeczywistości, odszukasz inne nawiązania do klasyki kryminału w prozie gatunkowej oraz prześledzisz narrację w „Jądrze ciemności” Josepha Conrada, która przyda Ci się również w konstrukcji Twojej przyszłej powieści. Tu konieczna będzie ponowna lektura najważniejszej powieści Conrada, więc zacznij czytać już

Jak widzisz czeka Cię mnóstwo intensywnej pracy nad tekstem, więc nie czekaj i ślij do nas zgłoszenie! W warsztatach weźmie udział 6 osób – tak, tylko tyle, bo dzięki temu Filip Modrzejewski i Mariusz Czubaj będą mogli pracować z każdym uczestnikiem indywidualnie.

Zadanie rekrutacyjne:

Żeby wziąć udział w warsztacie prześlij do nas 2-3 strony (max. 4 tys. znaków ze spacjami) dowolnego tekstu kryminalnego do 5 listopada. Jeśli to fragment większej fabuły, to koniecznie dopisz kilkuzdaniowe streszczenie całości.

Pisząc tekst, pamiętaj o tym, że na tym fragmencie będziesz ćwiczył swoje umiejętności pisarskie, a pod koniec warsztatu będziesz w stanie rozwinąć go w kompletne opowiadanie. To ważne, bo najlepsze opowiadanie napisane podczas warsztatów zostanie wydrukowane w Miesięczniku Znak!

Wspólnie z prowadzącymi wybierzemy 6 najlepszych tekstów i powiadomimy szczęśliwych uczestników do 8 listopada. Próbki tekstów prosimy wysyłać na adres: [email protected] W tytule prosimy umieścić swoje imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu.

Terminy:

5.11 – zakończenie rekrutacji

11.11 – godz. 10-18 – Warsztatay z Mariuszem Czubajem
12.11 – godz. 10-16 – Warsztatay z Mariuszem Czubajem

25.11 – godz. 10-18 – Warsztaty z Filipem Modrzejewskim
26.11. – godz. 10-16 – Warsztaty z Filipem Modrzejewskim