Jak stworzyć e-booka w formacie MOBI

w dziale Archiwum/Czytelnik XXI wieku by
W ramach cyklu „Czytelnik XXI wieku” demonstrowaliśmy ostatnio jak krok po kroku digitalizować książki i jak tworzyć własne e-booki w formacie EPUB. Co jednak zrobić, jeśli chcemy czytać na czytniku Kindle? Jak stworzyć e-booka w formacie MOBI? Odpowiedź jest prosta – wystarczy przekonwertować otrzymany ostatnio plik EPUB do pożądanego przez nas MOBI.


MOBI jest to format plików dedykowanych dla publikacji elektronicznych. Został stworzony przez pochodzącą z Francji firmę Mobipocket S.A. Na początku funkcjonował jako rozszerzenie formatu PalmDOC HTML (uzupełniony o znacznik danych). W 2005 roku firmę przejął Amazon.com. Wykorzystuje on na zrobionych przez siebie czytnikach Amazon Kindle format AZW, który to jest rozszerzeniem oryginalnego MOBI o DRM.

Najprościej i zdecydowanie najszybciej jest zrobić e-booka w pożądanym formacie poprzez przekonwertowanie pliku z EPUB do MOBI. Posłuży nam do tego całkowicie darmowy program Kindle Previewer. Można go w łatwy sposób pobrać z oficjalnej strony Amazon.com.
Jednakże zanim przejdziemy do nowego programu, musimy na chwilę powrócić do Sigil i otworzyć w nim zrobiony ostatnio plik EPUB.

Jak stworzyć e-booka w formacie MOBI (krok po kroku)

1. Po otworzeniu pliku w programie Sigil należy dodać obraz okładki. Aby to zrobić, należy kliknąć na okładkę a później wybrać dokładnie ten plik, który odpowiada naszej grafice. Po kliknięciu na niego prawym przyciskiem myszy należy zaznaczyć „Obraz okładki”.

2. Teraz pozostając jeszcze w Sigil można dodać tytuł książki, który będzie wyświetlał się na samej górze stworzonego później pliku MOBI. Najpierw trzeba wybrać zakładkę na dole spisu (content.opf). Teraz w kodzie <dc:title>[No data]</dc:title> zmieniamy [No data] na wybrany przez nas tytuł książki. U nas jest to Woblink.

3. Po zapisaniu dokonanych zmian należy pobrać i zainstalować program Kindle Previewer a następnie uruchomić go.

4. Aby otworzyć w tym programie plik EPUB, wystarczy przeciągnąć go na pole programu. Zaraz po przeciągnięciu pliku zacznie się on konwertować na MOBI.

5. Po konwersji otrzymamy poniższy komunikat,

a na pulpicie utworzy się folder, w którym znajdzie się przekonwertowany z EPUB na MOBI plik.

Gotowe!
Poniżej kilka zdjęć gotowego pliku.

Aby przejść do okładki należy kliknąć zaznaczoną na czerwoni ikonkę.

I to już koniec. Konwersja przy użyciu odpowiednich narzędzi może być łatwa, szybka i przyjemna, co mam nadzieję udowodniliśmy (szczególnie na przykładzie tego, jak stworzyć e-booka w formacie MOBI).

Martyna Gancarczyk

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).