Rozpoczął się kolejny rok kalendarzowy. Styczeń to czas noworocznych postanowień, wyzwań i planów. To także czas na nowe… książki. Jak co roku przedstawiamy wam najciekawsze premiery roku według redakcji Czytaj PL. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy fantastyki, reportaż, jak i literatury pięknej. Oto najbardziej wyczekiwane książki 2020 roku.
W pierwszej kolejności prezentujemy najświeższe zapowiedzi – początku 2020 roku. Przez cały rok będziemy tę listę dla was uaktualniać. Jeszcze nie wszyscy wydawcy zaprezentowali swoje noworoczne zapowiedzi. Dlatego koniecznie zaglądajcie tu czasem!
JEŚLI TU TRAFILIŚCIE, TO MAMY DLA WAS GOTOWE ZAPOWIEDZI NA 2021 ROK!
LINK PONIŻEJ
Oto najbardziej wyczekiwane książki 2020 roku:
15 stycznia
Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji – Jelena Kostiuczenko
tłum. Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
Wydawnictwo Czarne
Nie od dziś wiadomo, że Rosja to kraj wielkich kontrastów. Jelena Kostiuczenko opisuje ludzi z marginesu społecznego – ubogie rodziny, walczące o prawo do mieszkania, koczowników, narkomanów, dzikich lokatorów, stalkerów. Świat przedstawiony w książce pozbawiony jest sprawiedliwości, równości i solidarności. To opowieść o ludziach, którym „przyszło tu żyć”.
Podróż Cilki – Heather Morris
tłum. Kaja Gucio
Wydawnictwo Marginesy
Po ogromnym sukcesie „Tatuażysty z Auschwitz”, Wydawnictwo Marginesy zapowiada premierę kontynuacji książki Heather Morris pt. „Podróż Cilki”. Książka jest historią dziewczyny, którą Lale Sokołow, tytułowy tatuażysta z Auschwitz, uważał za jedną z najdzielniejszych ludzi jakich poznał. Mimo dużych zastrzeżeń, dotyczących zgodności historycznej, powieść osiągnęła ogromy sukces i zapoczątkowała niebezpieczny trend na wydawanie książek z „Auschwitz” w tytule.
„Podróż Cilki”: po wyzwoleniu obozu w Auschwitz Cilka trafia do kolejnego więzienia – zostaje uznana przez władze radzieckie za kolaboranta i zostaje zesłana na Syberie. Tak zaczyna się jej dramatyczna podróż w głąb Rosji.
Gdyby to nie był Everest… – Leszek Cichy
Wysłuchał Piotr Trybalski
Wydawnictwo Literackie
„Gdyby to nie był Everest… to byśmy chyba nie weszli“ – te słowa 17 lutego 1980 roku wypowiedział Leszek Cichy podczas rozmowy radiowej z wierzchołka Everestu. Kilka minut później Cichy razem z Krzysztofem Wielickim byli pierwszymi ludźmi, którzy w zimie zdobyli ośmiotysięcznik. To opowieść nie tylko o zdobyciu Góry Gór, ale także o przygotowaniach do wyprawy i rekordach, które padały po wyczynie Polaków.
Ich siła – Meg Wolitzer
tłum. Maria Zawadzka-Strączek
W.A.B.
„Ich siła” to nowa powieść autorki „Żony”. Książka przedstawia historię Greer Kadetsky, nieśmiałej studentki, którą niepokoi niesprawiedliwość świata. Punktem zwrotnym w jej życiu jest spotkanie Faith Frank, kobiety, która zabrała ją na wiec feministyczny.
Slumberland – Paul Beatty
tłum. Witold Kurylak
Sonia Draga
Sonia Draga zapowiada publikację kolejnej książki laureata Bookera Paula Beatty’ego. W książce dominują jazz, seks i dywagacje na temat kwestii rasowych. Głównym bohaterem “Slubmerlandu” jest DJ Darky, który postanowił odszukać Charlesa Stone’a, niezbyt popularnego awangardowego muzyka jazzowego, by namówić go, by ten zagrał w jednym z jego kawałków. Tropy prowadzą go do świeżo zjednoczonego Berlina.
Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych – Andrea Pitzer
tłum. Bartłomiej Pietrzyk
Wydawnictwo Znak
Historia obozów koncentracyjnych nie zaczyna i nie kończy się na latach istnienia nazistowskiej III Rzeszy. Idea tworzenia miejsc koncentracji ludzi w celu ich zabicia powstała dużo wcześniej. Książka Andrea Pitzera poświęcona jest historii jednego z najpotworniejszych pomysłów ludzkości. Trudna i wstrząsająca, ale w zalewie rynku kiepskimi marnymi książkami opowiadającymi historię Holocaustu, jest to bardzo ważna zapowiedź.
Zaufasz mi – Diana Brzezińska
Wydawnictwo Otwarte
O pierwszym tomie serii z Adą Czarnecką pisaliśmy na jesień ubiegłego roku. Wydawnictwo Otwarte zapowiedziało już premierę drugiej książki Diany Brzezińskiej. Policja w Szczecinie kolejny raz ma pełne ręce roboty. Miasto prześladuje kolejna fala samobójstw. Wątpliwe wydaje się to, że młody chłopak, nastolatka i szczęśliwy ojciec dwójki dzieci odebrali sobie życie sami.
Królowa niczego – Holly Black
tłum. Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo Jaguar
„Królowa niczego” to trzeci tom serii Holly Black. Na tę książkę zwracamy szczególną uwagę, ponieważ pierwszy tom cylku – „Okrutny książę” – mogliście poznać w naszej akcji, która trwała przez cały listopad 2019 roku. Książkę w formie ebooka i audiobooka mogliście czytać i słuchać całkowicie za darmo! „Królowa niczego” to kontynuacja przygód Jude i Taryna.
22 stycznia
Niegrzeczne. Dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera – Jacek Hołub
Wydawnictwo Czarne
Jacek Hołub wraca z kolejnym ważnym reportażem. Poprzednia publikacja wydana pod szyldem Wydawnictwa Czarne poświęcona była rodzicom (głównie matkom) niepełnosprawnych dzieci. Tym razem głównym tematem jego książki będą ADHD i autyzm, a konkretnie dzieci, które na nie chorują. Hołub nie skupia się na przyczynach i objawach chorób, a na rodzinach i środowiskach, w których żyją i wychowują się chore dzieci.
Ciemność i partnerzy – Sigitas Parulskis
tłum. Izabela Korybut-Daszkiewicz
Wydawnictwo Czarne
W serii „proza świata” Czarne zwraca się w kierunku Litwy. 22 stycznia w Polsce ukaże się powieść Parulskisa – „Ciemność i partnerzy”. Jej akcja rozgrywa się na Litwie, w roku 1941. Wrażliwy fotograf zawiera pakt z oficerem SS by uratować siebie i swoją ukochaną. Tym samym dołącza do nazistowskiego szwadronu śmierci – jego zadaniem ma być fotografowanie masowych egzekucji przeprowadzanych na Żydach. Na dodatek dostaje potworną instrukcję – zdjęcia mają ukazywać piękno tej masowej śmierci.
Loteria – Shirley Jackson, Miles Hyman
tłum. Mira Michałowska
Marginesy
Szymon Holcman odkąd dołączył do ekipy Marginesów wyczynia cuda. Kolejnym dowodem na to jest kolejna komiksowa zapowiedź wydawnictwa – w styczniu ukaże się bowiem “Loteria”. Jest to komiks, którego scenariusz oparty został na opowiadaniu Shirley Jackson, które zostało opublikowane w 1948 roku na łamach „The New Yorkera”. Opowieść przedstawia małe, sielankowe amerykańskie miasteczko, w którym wszyscy się dobrze znają. Co roku, każdy zapisuje swoje imię na kartce, które wkłada do specjalnie przygotowanego pudełka. Losowane jest jedno imię – „szczęśliwca” czeka jednak niemiły los.
Warto podkreślić, że Miles Hyman, znakomity ilustrator i twórca komiksu, jest wnukiem Shirley Jackson.
Jane Goodall. Pani od szympansów – Danuta Tymowska, Jerzy A. Wlazło
Wydawnictwo Znak
Jane Goodall jest aktywistką, podróżniczką i pisarką. O jej poznaniu marzyła Wisława Szymborska. W styczniu nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się pierwsza pełna opowieść o tej ikonie nauki i ekologii.
27 stycznia
Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć – Mirosław Tryczyk
Wydawnictwo Znak
Mirosła Tryczyk odkrył dramatyczną historię rodzinną – jego dziadek, z którym chętnie spędzał czas w dzieciństwie, zamieszany był w tragiczne zbrodnie dokonywane na niewinnych ludziach. Po tym doświadczeniu postanowił wyruszyć śladem odkryć w innych rodzinach. Na podstawie rozmów i własnych poszukiwań powstała „Drzazga”. Premiera już 27 stycznia!
29 stycznia
Słone ścieżki – Raynor Winn
tłum. Kamila Sławińska
Wydawnictwo Marginesy
“Słone ścieżki” to wzruszająca opowieść o małżeństwie, które w krótkim czasie straciło wszystko. Na dodatek żona dowiedziała się o śmiertelnej chorobie męża. Z braku perspektyw na poprawę sytuacji para ruszyła tysiąckilometrowym szlakiem wzdłuż południowo-zachodniego brzegu Wielkiej Brytanii.
No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku – Beata Kowalik
Wydawnictwo Kobiece
„No pasa nada!” to historie o współczesnych kobietach, mieszkających w zdominowanym przez mężczyzn Meksyku. W kraju, w którym prawdziwy macho szanuje jedynie Matkę Boską z Guadelupe, kobiety uważane są na szalone, nieczyste, gorsze… Beata Kowalik w swojej książce opisała mieszkanki wiosek, domów i niebezpiecznych dzielnic – opowiada o kobietach przy pracy, w czasie fiesty i te pozostające w osamotnieniu.
Trawka – Box Brown
tłum. Marcin Wróbel
Wydawnictwo Marginesy
„Trawka” to kolejny znakomity pomysł Szymona Holcmana. Autor opisywanego przez nas „Tetrisa” tym razem przedstawia historię marihuany. W ironicznej, czarno-białej odsłonie przedstawia opowieść o jednej z najbardziej zmitologizowanych używek na ziemi.
Święte słowo – Sigríður Hagalín Björnsdóttir
tłum. Jacek Godek
Wydawnictwo Literackie
Islandzka autorka „Wyspy” powraca z powieścią o rodzeństwie, które zostaje wciągnięte w rozgrywkę sił chcących zmienić losy świata. „Święte słowa” to wedle zapowiedzi mieszanka dramatu rodzinnego, z domieszką thrillera i mrocznej powieści, charakterystycznej dla ponurej atmosfery panującej w Islandii.
Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości – Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Wydawnictwo W.A.B.
Po „Ginekologach” i „Tajemnicach pielęgniarek”, Wydawnictwo W.A.B. przedstawia książkę o „najstarszym zawodzie świata”. Magda i Piotr Mieśnik przedstawiają zawód, który na przestrzeni wieków został owiany romantycznym mitem. Ile w opowieściach o niezależnych kurtyzanach i ladacznicach jest prawdy, a ile potwornej rzeczywistości, znanej z różnych wstrząsających reportaży, przekonacie się 29 lutego.
Cyberpunk – Michał Wojtas
Wydawnictwo Znak
Ekspansja polskiej kultury trwa. Wiedźmin, Behemoth, filmy Pawlikowskiego, Leszek Możdżer, książki polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Już niebawem do tego grona dołączy „Cyberpunk” – gra, która rozgrywać się będzie w świecie znanym z takich filmów jak „Blade Runner”. Michał Wojtas opowiada jak powstało całe uniwersum i czego możemy spodziewać się po produkcji, która niebawem podbije gamerski rynek na całym świecie.
Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych
tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Dwie Siostry
Obok Tokarczuk, Behemotha, Cyberpunka i polskiego jazzu warto też wyróżnić sukces książek małżeństwa Mizielińskich. Ich kultowe „Mapy” zdobyły międzynarodowe uznanie. Tym razem Dwie Siostry wyda ich książkę o parkach narodowych. „Którędy do Yellowstone” ukaże się już w styczniu!
5 lutego
Mołdawia. Państwo niekonieczne – Kamil Całus
Wydawnictwo Czarne
W kultowej serii Sulina przyszedł czas na książkę o Mołdawii. Kamil Całus przedstawia historię kraju, który uzyskał niepodległość w 1991 roku. Miał być to tylko krótki przystanek w drodze do zjednoczenia z Rumunią. Nie wszyscy mieszkańcy Mołdawii jednak podzielali tę opinię – w związku z tym marzenia o połączeniu zakończyły się tak szybko, jak się pojawiły. Całus opisuje historię kraju, który stanął w obliczu stworzenia się na nowo – bohaterowie reportażu starają się znaleźć odpowiedź „co to znaczy być Mołdawianinem?”
12 lutego
Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii – Małgorzata Sidz
Wydawnictwo Czarne
Niebawem w Polsce powstanie wioska Muminków! Pisaliśmy o tym w listopadzie. Jednak wcześniej ukaże się książka „Kocie chrzciny”, z charakterystycznym, niebieskim domem Muminków na okładce. Będzie to reportaż Małgorzaty Sidz o życiu w Finlandii – zabawie, życiu rodzinnym, mentalności Finów. Szykuje się jedna z ciekawszych premier tej zimy!
13 lutego
Pionierki Internetu – Claire Evans
Przeł. Magdalena Rabsztyn-Anioł
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Narracja o narodzinach internetu zdominowana jest przez mężczyzn. To oni uważani są za pionierów technologicznych, którzy w garażu, w pocie czoła, wymyślali nowe rozwiązania. Rzadko wspomina się w kontekście postępu o kobietach-wizjonerkach, które odegrały ważną rolę w dziedzinie nowych technologii. To im poświęcona jest książka Claire Evans.
19 lutego
Nocą drony są szczególnie głośne. Reportaże ze stref kryzysu – Wolfgang Bauer
tłum. Elżbieta Kalinowska
Wydawnictwo Czarne
20 lutego
Korporacja kościół. Wyznania księdza – Piotr Babiński
Krytyka Polityczna
Skąd się biorą księża? Jak i przez kogo są formowani? Czego oprócz ślepego posłuszeństwa i liczenia pieniędzy można się nauczyć w seminarium? Ile kosztuje dobre probostwo w bogatej parafii, ile w gorszej, biedniejszej? Ile zarabia ksiądz i na czym? Jak manipuluje wiernymi? – na te pytania w swojej książce odpowiada były ksiądz Piotr Babiński.
26 lutego
Testamenty – Margaret Atwood
tłum. Paweł Lipszyc
Wydawnictwo Wielka Litera
„Testamenty”, kontynuacja kultowej „Opowieści podręcznej” to książka wyróżniona Nagrodą Bookera za rok 2019! Niewątpliwie to jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2020 w Polsce. Jeżeli nie możecie doczekać się premiery, a przeczytaliście i obejrzeliście „Opowieść podręcznej” polecamy wam artykuł z książkami, które powinny wam się spodobać.
Normalni ludzie – Sally Rooney
tłum. Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo W.A.B.
„Normalni ludzie” to jedna z najpopularniejszych książek 2018 roku. Powieść znalazła się na liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award i Specsavers National Book Award w 2018 r. Telewizja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie zaadaptowana na potrzeby telewizji, a produkcję wyreżyseruje Lenny Abrahamson.
„Trzy kobiety” – Lisa Taddeo
tłum. Aga Zano
Marginesy
Solane, Maggie, Taddeo – to trzy tytułowe bohaterki, które podzieliły się z autorką tajemnicami swojego życia emocjonalnego i erotycznego. „Trzy kobiety” to reporterski portret kobiecego pożądania. Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier pierwszej połowy 2020 roku. Książka, która stała się bestsellerem New York Timesa ujrzy w Polsce światło dzienne 26 lutego.
Marzec 2020
Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę
tłum. Rafał Lisowski
Wydawnictwo Czarne
W marcu nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się długo wyczekiwane tłumaczenie bestsellera „New York Timesa”. „Król darknetu” to opowieść o Rossie Ulbrichcie – założycielu słynnej platformy Silk Road – darknetowego sklepu internetowego, na którym można było kupić wszystko… co nielegalne.
Kwiecień
Polska przydrożna” – Piotr Marecki
Wydawnictwo Czarne
Zbiór opowieści o Polsce A/B/C/D… Piotra Mareckiego, który tym razem występuje nie w postaci redaktora, a autora. Redaktor naczelny krakowskiej Korporacji Ha!Art zjechał kraj by opisać „Polskę przydrożną” – małych mieścin, szrutowych dróg,. Monika Sznajderman zapowiada, że będzie to proza, choć możemy spodziewać się tu czegoś z pogranicza gatunków – eseju, reportażu i dziennika.
„Osobisty przewodnik po Pradze” – Mariusz Szczygieł
Dowody na Istnienie
Nowa książka Szczepana Twardocha
W poście podsumowującym 2019 rok Szczepan Twardoch zdradził, że intenswynie pracuje nad swoją nową książką. Na razie wiadomo, że napisane ma kilkadziesiąt tysięcy znaków tekstu i że będzie to powieść. Pozostaje nam czekać na kolejne informacje.
Nowa książka Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, swoją ostatnią książkę wydała w 2018 roku – „Opowiadania bizarne” był zbiorem kilku krótkich opowiadań, których wspólnym motywem była dziwność, określona w tytule jako bizarność. Warto podkreślić, że książka znalazła się w naszej akcji w 2018 roku! W czasie kilkudziesięciu spotkań po zdobyciu Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk wielokrotnie mówiła, że pracuje nad kolejną książką. Kiedy się ukaże i o czym będzie? Na razie nie wiadomo. Być może nową książkę noblistki będziemy mogli przeczytać już w 2020 roku!
Nowa książka Andrzeja Stasiuka
Jak donosi najnowszy, noworoczny numer „Polityki” – we wrześniu 2020 możemy spodziewać się nowej powieści Andrzeja Stasiuka. Fabuła książki rozgrywać się będzie w czasie II wojny światowej, w małej wsi nad Bugiem. Między Niemcami i Sowietami stanie przewodnik, który będzie próbował przewieźć przez grupę młodych ludzi.
Nowa książka Roberta Małeckiego
Najchętniej wypożyczaną książką ubiegłorocznej akcji Czytaj PL była „Skaza” Roberta Małeckiego. W rozmowie z Adamem Szają Robert Małecki zdradził, że rzuca pracę i na pełny etat poświęca się pisaniu. Ujawnił też kilka szczegółów nowej książki – „Zadry”, która ukaże się już w styczniu.
Zebrał i opracował Kuba Krasny
O autorze
Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali.
Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.
Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Absolwent Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.
Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.