7 stycznia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Końcówka zeszłego i początek nowego roku obfitowały w interesujące wydarzenia ze świata literatury. Świąteczna edycja akcji Czytaj PL wciąż trwa! Poznaliśmy także 10 najlepiej sprzedających się książek w USA, a także 5 najbogatszych pisarzy na świecie. A to tylko kilka newsów jakie dla was zebraliśmy. Zapraszamy do lektury – oto pierwszy przegląd książkoholicznego internetu w nowym roku!

7 stycznia przegląd książkoholicznego internetu

5 urodziny Czytaj PL i specjalna, świąteczna edycja akcji

W zeszłym roku Czytaj PL świętowało swoje 5 urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was dodatkową, specjalną odsłonę akcji z 10 ebookaami i 5 audiobookami zupełnie za darmo. Przypominamy, że akcja nadal trwa – książki, które są w niej dostępne możecie wypożyczać aż do 15 stycznia. Więcej informacji o akcji znajdziecie TUTAJ, a o tytułach, jakie się w niej znalazły TUTAJ.

Najpopularniejsze artykułu 2019 roku na Czytaj PL

Kolejny rok działalność już za nami. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie 10 artykułów, które w minionym roku czytaliście najchętniej.

10 najlepiej sprzedających się w USA książek (w latach 2010-2019)

Jak czytamy na portalu Lubimy Czytać, firma zajmująca się badaniem rynku (NPD Group) opublikowała raport dotyczących wyników sprzedaży książek w latach 2010-2019. Pierwsze trzy miejsca zajmuje seria E. L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Następne na liście są „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, „Służące” Kathryn Stockett i „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins. Pełną listę książek wraz z liczbą sprzedanych egzemplarzy znajdziecie TUTAJ.

J.K. Rowling najlepiej zarabiającą pisarką

Portal Booklips informuje, że magazyn „Forbes” znowu oszacował zarobki najpopularniejszych pisarzy na świecie. Tym razem zestawienie zostało ograniczone do pięciu nazwisk. Pierwsze miejsce na powrót zajęła J.K. Rowling i wyprzedziła tym samym swojego największego konkurenta Jamesa Pattersona. Trzecie miejsce przypadło Michelle Obamie, czwarte zajął Jeff Kinney, a piąte Stephen King.

Andrzej Sapkowski bije rekordy popularności w Amazonie

Andrzej Sapkowski, autor sagi o Wiedźminie kilka dni temu zajmował pierwsze miejsce w rankingu popularności na Amazonie. Również trzecia część gry o Wiedźminie polskiego studia CD Projekt Red bije na steamie rekordy popularności. Ma to oczywiście związek z niedawną premierą serialu „Wiedźmin” od Netfliksa, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Więcej informacji znajdziecie na portalu Niestatystyczny.

W tym momencie Sapkowski zajmuje 8 miejsce wyprzedając tym samym na przykład J.K. Rowling.

Tadeusz Dąbrowski wyróżniony przez „New Yorkera”

Instytut Książki donosi, że wiersz Tadeusza Dąbrowskiego „Sentence” w przekładzie Antonii Lloyd-Jones znajduje się na liście „New Yorkera” najlepszych wierszy 2019 roku. Wiersz został publikowany na łamach tygodnika w lipcu zeszłego roku. Przekład wiersza przeczytacie pod poniższym linkiem.

Olga Tokarczuk została honorową obywatelką województwa lubuskiego

Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury została, uchwałą radnych województwa lubuskiego, honorową obywatelką tegoż województwa. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony, a 20 grudnia radni podjęli w tej sprawie uchwałę.

Olga Tokarczuk i Mariusz Szczygieł dla WOŚP

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami – odbędzie się on już 12 stycznia 2020 roku. Dla wielbicieli literatury jest to wyjątkowa odsłona tej akcji, gdyż można na niej wylicytować Nagrodę Nike za książkę „Nie ma”, którą autor reportażu Mariusz Szczygieł przekazał do Desa Unicum, a także replikę medalu noblowskiego, otrzymanego w Sztokholmie przez Olgę Tokarczuk.

W tym roku WOŚP gra przede wszystkim „dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”.

Woblinkowy konkurs – do zgarnięcia czytnik PocketBook

Przypominamy, że zostało już tylko kilka dni do wzięcia udziału w urodzinowym konkursie księgarni Woblink.com, w którym do wygrania są trzy czytniki PocketBook. Aby zgarnąć jedną z nagród, do 9 stycznia bieżącego roku, trzeba napisać krótką recenzję przeczytanego ebooka i zamieścić ją na stronie Woblinka. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ!

Z kolejnym przeglądem książkoholicznych newsów wracamy już niebawem. Tymczasem w nowym, 2020 roku życzymy wam samych wspaniałych lektur!