Zaledwie kilka dni temu, w nocy z 8 na 9 sierpnia, minęło 50 lat od zbrodni, która wstrząsnęła światem. Właśnie wtedy w 1969 roku kilkoro członków sekty zwanej Rodziną, z inspiracji Charlesa Mansona, popełniło okrutne i głośne morderstwo w willi wynajmowanej przez Romana Polańskiego i Sharon Tate. Charakter owej zbrodni i rozgłos jej towarzyszący sprawił, że Manson, mimo iż sam nie brał czynnego w niej udziału, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych morderców-psychopatów w historii. Kolejna zbrodnia popełniona przez Rodzinę, w noc po wcześniejszym morderstwie, w której guru sekty także nie brał bezpośredniego udziału, tylko umocniła jego pozycję na liście znanych kryminalistów. Dlaczego to właśnie ten mężczyzna został mającym niepodważalny posłuch przywódcą sekty, jednym z najpopularniejszych amerykańskich przestępców i osób, które za zawsze wniknęły do popkultury?
Pewnego razu w Hollywood – historia Sharon Tate i zbrodni sekty Charlesa Mansona
W nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku kilku członków sekty Charlesa Mansona, Charles Waxton, Patricia Krenwinkel, Susan Atkins i Linda Kasabian, zamordowało Sharon Tate, Wojciecha Frykowskiego, Abigail Folger, Jaya Sebringa i Stevena Parenta. Po morderstwie napisali krwią ofiar na drzwiach słowo „PIG” (ang. świnia). Dzień później grupa Mansona zamordowała małżeństwo LaBianca w ich własnym domu. Guru sekty miał pojechać z kilkorgiem osób na przyszłe miejsce zbrodni i polecić im w jaki sposób mają dokonać morderstwa. Po zabójstwie na ścianach i lodówce wykonano napisy krwią ofiar. Jednym z nich było, napisane z błędem, Helter Skelter. Był to tytuł utworu The Beatles, o którym Manson twierdził, że zainspirował go do podejmowanych działań. Zinterpretował ją na swój sposób i używał jej do umacniania kontroli nad swoimi „wyznawcami” i do indoktrynowania ich.
Sekty, zwłaszcza te zbrodnicze, od zawsze przerażały i fascynowały jednocześnie. Na podstawie wstrząsających wydarzeń związanym z sektami powstało wiele filmów, książek, gier i wiele więcej. Jako przykład wystarczy przytoczyć postać Jima Jonesa i największego samobójstwa w historii czy Davida Koresha i masakry w Waco – na podstawie pierwszej zbrodniczej historii powstał chociażby film z 2006 roku „Jonestown” i „Ostatni sakrament” z 2013. Druga mogła być inspiracją dla twórców gry Far Cry 5. Nie dziwi więc, że morderstwa dokonane przez Rodzinę Mansona weszły do popkultury i literatury. Teraz, 50 lat po tragicznych wydarzeniach z początku sierpnia, temat ponownie odżywa w kulturze popularnej – przede wszystkim ze względu na rocznicę morderstw oraz premiery najnowszego filmu Quentina Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood”. Obraz, w iście gwiazdorskiej obsadzie (Brad Pitt, Leonado DiCaprio, Margot Robbie, Al Pacino) będzie poruszał temat morderstw grupy Mansona.
Pewnego razu w Hollywood, Quentin Tarantino
Ponad rok po premierze filmu Quentina Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood” na polskim rynku ukazało się pierwsze dzieło fabularne reżysera będące adaptacją jego nagrodzonej Oscarem produkcji. Książka uzupełnia i rozszerza przedstawioną w filmie fabułę oraz pogłębia zarysowane w nim wątki.
Premiera „Pewnego razu w Hollywood” została zapowiedziana na 29 września, ale już teraz ebooka powieści znajdziecie, w przedsprzedaży, w księgarni Woblink.com.
Oprócz tej wysokobudżetowej najświeższej produkcji powstało wiele filmów podejmujących temat Rodziny i jej przywódcy – „Helter Skelter” z 1976 roku, „Satanic” z 2016 roku czy „The Hauting of Sharon Tate” z 2019 roku to tylko kilka z nich.
Również rynek literacki nie jest obojętny na ten temat. Tylko w tym w Polsce roku ukazały się 4, a w nich jedno wznowienie, opowiadające historię Charlesa Mansona i jego kobiet oraz ofiar (przede wszystkim Sharon Tate). Temat ten porusza również jeden z pierwszych profilerów Jonh Douglas w bestsellerowym „Mindhunterze”. Dodatkowo zebraliśmy kilka powieści, w których pojawia się wątek Mansona.
Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood, Tom O’Neill, Dan Piepenbring
Zaczynamy od literatury faktu. „Manson” Toma O’Neilla to nowy obraz znanego morderstwa. W książce znalazło się wiele niepublikowanych wcześniej wywiadów, a także nieznane opinii publicznej fakty oraz dokumenty z archiwów CIA i FBI. Tom O’Neill zwraca uwagę na ciemną stronę Hollywood, eksperymenty na ludziach z wykorzystaniem LSD i innych narkotyków, projekt MKULTA, a nawet zimną wojnę. Celem autora było zagłębienie się w tajemnicę przerażającej zbrodni dokonanej przez Rodzinę Mansona – aby to zrobić przez ponad 20 lat podążał śladem sekretami Hollywood i nierozwiązanych do dzisiaj zagadek przedstawiającym tym samym inne spojrzenie na zbrodnię sprzed pięćdziesięciu lat.
Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego, Alisa Statman, Brie Tate
Autorka książki razem z siostrzenicą brutalnie zamordowanej Sharon Tate, Bire, sięga do rodzinnego archiwum aby prześledzić każdy jeden aspekt makabrycznej historii z przeszłości. Przedstawia także walkę Tatów o skazanie jednego z najokrutniejszych kryminalistów wszechczasów. Czy po 50 latach uda im się dotrzeć do prawdy o jednej z najbardziej kontrowersyjnych spraw kryminalnych, w której nadal jest znacznie więcej pytań niż odpowiedzi?
Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła, Nikki Meredith
Nikki Meredith w swojej książce „Ludzkie potwory” postanowiła skupić się na kobieta towarzyszących Mansonowi, a jego samego odsunąć w cień. Przez około dwadzieścia lat odwiedzała związane z sektą i zbrodniami Leslie Van Houten i Patricie Krenwinkel starając się zrozumieć co zmieniło zwyczajne osoby w morderczynie, które z zimną krwią odebrały życie błagającym je o litość ofiarom. Autorka odnosi się także do „banalności zła” (termin będący jednym z ważniejszych sformułowań w odniesieniu do historii totalitaryzmu i użyty przez Hannę Arendt w reportażu sądowym „Eichmann w Jerozolimie: rzecz o banalności zła”) i pytania o to co decyduje o uwolnieniu w człowieku jego wewnętrznego potwora. W swojej książce Nikki Meredith zawarła wiele wątków autobiograficznych, a także odniesień do Holokaustu.
Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood. Kulisy zbrodni Mansona, Vincent Bugliosi, Kurt Gentry
„Helter Skelter” wydane pierwotnie w 1974 roku szybko stało się światowym bestsellerem i kroniką jednej z najgłośniejszych amerykańskich zbrodni. Autor, Vincent Bugliosi był głównym oskarżycielem w procesie Mansona. Oprócz samego morderstwa i procesu przybliża życie przywódcy Rodziny, jego dzieciństwo i czas spędzony w więzieniu. Opisuje samą sektę i jej członków, pokazuje co The Beatles mieli wspólnego z Helter Skelter i co to w ogóle oznaczało. Bugliosi chciał także dociec motywu zbrodni i udowodnić, że ofiary nie były przypadkowe.
Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI, John Douglas, Mark Olshaker
„Mindhunter” to jedna z najpopularniejszych książek o pracy profilera. To opowieść Johna Douglasa, niezwykle skutecznego profilera FBI i osoby, która przecierała szlaki w tym zawodzie. Opisuje najbardziej interesujące, kontrowersyjne i brutalne śledztwa przy jakich miał okazję pracować. Nie zabrakło tu również sprawy Mansona, a zdanie Douglasa na jego temat jest zaskakujące. Sądził, że Manson potrafił wywierać wpływ na ludzi i był tego świadomy, a zarazem twierdził, że w pewnym monecie zaczął tracić kontrolę nad swoją sektą. Ukształtował członków Rodziny, ale oni także mieli na niego wpływ i formowali go do swoich potrzeb.
Kociarz, Kristen Roupenian
Zbiór dwunastu krótkich opowiadań będących panoramą naszych czasów. Są związanie z pożądaniem, wstrętem, seksem, samotnością, poczuciem winy, zagrożeniem i zagubieniem. Minimalistyczna literatura, która jednocześnie fascynuje i odstręcza, oburza i zachwyca. Jedno z opowiadać „Look at Your Game, Girl”, dziejące się dwadzieścia cztery lata po zbrodni Mansona podejmuje temat tego, jak ten niebezpieczny ale i charyzmatyczny mężczyzna przyciągał zahipnotyzowanych jego osobą ludzi.
Dziewczyny, Emma Cline
„Dziewczyny” to powieść inspirowana życiem Charlesa Mansona. Dla charyzmatycznego i drapieżnego przywódcy sekty odurzone narkotykami i rzekomą wolnością młode kobiety były gotowe na wszystko. Północna Karolina, koniec lat 60 ubiegłego wieku. Evie jest oczarowana grupą dziewcząt jakie widzi w parku – otacza je aura nieskrępowanej wolności. Niedługo później Evie ulega ich wpływowi, przede wszystkim Suzanne, która przyciąga ją do sekty jak magnez, a także mężczyzna będący jej liderem. Obsesja Evie na ich punkcie przybiera na sile – dziewczyna nie uświadamia sobie, że jej życie coraz bardziej zbliża się do brutalnej przemocy i chwili, kiedy z obranej ścieżki nie będzie już odwrotu.
Randka w ciemno, Jerzy Kosiński
Powieść Jerzego Kosińskiego z licznymi wątkami autobiograficznymi, których autentyczność prawdopodobnie nigdy nie zostanie potwierdzona czy obalona. Wykształcony mężczyzna pochodzący z Europy Wschodniej emigruje do USA, gdzie odkrywa różne aspekty życia. Tak najogólniej można opisać tę kontrowersyjną książkę. Jedną z opowiedzianych przed narratora historii jest ta o spóźnieniu na przyjęcie, w wyniku którego unika on tragicznej śmierci – wszyscy obecni goście zostali zamordowanie przez Rodzinę Mansona. Kosiński, który znał się z Romanem Polańskim uniknął obecności w kalifornijskiej willi w noc zabójstwa także przez spóźnienie – zagubiony bagaż nie pozwolił mu dotrzeć na miejsce o czasie.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej przerażającej zbrodni, Mansonie, oprawcach i ofiarach sięgnijcie po którąś z wymienionych powyżej książek. Oprócz wyczerpującej analizy morderstw oraz późniejszych procesów w ich sprawie autorzy części z tytułów starają się znaleźć odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego doszło do zbrodni i czym była ona spowodowana. Oddają także głos ofiarom, które w tej sprawie powinny być najważniejsze i rozprawiają się z „legendą” Mansona.