20 sierpnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Kolejny przegląd książkoholicznego internetu pełen jest doniesień z naszego rodzimego literackiego poletka. W artykule między innymi o polskich przodkach J.R.R. Tolkiena, programie festiwalu Miasto Słowa, nowościach wydawniczych oraz wzrastającej na świecie popularności Olgi Tokarczuk.

Przodkowie Tolkiena pochodzili z… Polski?

W czasie zakończonego w niedzielę festiwalu Literacki Sopot Ryszard Derdziński, znawca twórczości J.R.R. Tolkiena, podzielił się z widzami swoim odkryciem. Chodzi o przodków jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku, twórcy „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Badania Derdzińskiego wskazują na to, że w XVIII wieku w Londynie mieszkało dwóch przodków pisarza o nazwisku Tolkien. Badaczowi udało się ustalić, że byli to bracia, którzy przyjechali na Wyspy z terenów ówczesnej Rzeczpospolitej. Jeden z nich w dokumentach jako miasto urodzenia wpisany miał Danzig (Gdańsk). Więcej przeczytacie na stronie Onet Kultura.

Quiz wiedzy o literaturze brytyjskiej

A skoro już wspominamy o J.R.R. Tolkienie, to polecamy też wzięcie udziału w zabawie przygotowanej przez Onet Kultura. Mowa o quizie wiedzy o literaturze brytyjskiej. Wśród dwunastu zadań znalazły się pytania m.in. o Agathę Christie, Tolkiena, Virginię Woolf czy Mary Shelley. Quiz dostępny jest tutaj.

Urodziny Lovecrafta

20 sierpnia 1890 roku urodził się Howard Phillips Lovecraft, amerykański pisarz, znany jest przede wszystkim z pisania horrorów i fantastyki naukowej. Jest twórcą mitologi Cthulhu. Na naszej stronie internetowej wielokrotnie pisaliśmy o jego książce i życiorysie. Na wstępie polecamy artykuł o tym, jak zacząć czytać książki Lovecrafta. W swoim artykule Mikołaj Kołyszko wprowadza początkujących czytelników w świat mitologii Cthulhu. W drugim zaś opisuje liczne inspiracje Lovecrafta, które napędzały go do pisania i stworzenia jednego z najbardziej charakterystycznych uniwersów w świecie horroru.

Książki Lovecrafta – jak zacząć czytać? Poradnik dla początkujących

Awatary będą czytać audiobooki?

Jak podaje portal Booklips, już niedługo możemy spodziewać się rewolucji na rynku książek elektronicznych. W Chinach trwają prace nad technologią, która dzięki sztucznej inteligencji będzie zamieniać tekst w mowę oraz imitować postać autora czy prezentera, która ma materializować się w formie awatara. Rodzi się pytanie – czy do słuchania audiobooka potrzebny jest nam widok osoby, która go czyta? Póki co twórcy wychodzą z założenia, że proces powstawania audiobooka jest długi i kosztowny. Wprowadzenie awatara miałoby zapewnić większy dostęp do książek w formie elektronicznej, zaś obraz miałby wzbogacać audiobooki wizualnie. Pierwsze próbki możecie obejrzeć na platformie YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=5ofv2ClS44A

Ogłoszono program festiwalu Miasto Słowa

Na portalu Booklips możecie zapoznać się z programem zbliżającego się festiwalu Miasto Słowa, który będzie towarzyszyć tegorocznemu rozdaniu Nagrody Literackiej Gdynia. W dniach 26 sierpnia–1 września w Gdyni odbędzie się szereg spotkań autorskich, koncertów, prelekcji, paneli dyskusyjnych i wielu innych wydarzeń towarzyszących. Wśród gości festiwalu znajdą się między innymi: Marek Bieńczyk, Wit Szostak, Zyta Rudzka czy Marcin Wicha. Swoje najnowsze książki przedstawią Tomasz Organek, Łukasz Orbitowski i Jacek Dehnel. Na scenie wystąpi między innymi zespół Dylan.pl. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Nowości wydawnicze

Na portalu niestatystyczny.pl możecie przeczytać artykuł Martyny Gancarczyk o nowościach wydawniczych, które warto przeczytać. Wśród nich znalazło się kilka książek poświęconych Sharon Tate i potwornej zbrodni, której aktorka padła ofiarą 50 lat temu. Ponadto w artykule o nowych powieściach Wojciecha Chmielarza, Guillaume Musso i Anny Kańtoch. Koniecznie poznajcie wszystkie tytuły!

Kup ebooka na Woblinku

Dwóch laureatów literackiego Nobla poznamy…

…10 października 2019 roku. Dlaczego dwóch? Wszystko wiąże się z kontrowersjami, jakie w zeszłym roku wstrząsnęły Akademią Szwedzką. W wyniku doniesień o wyciekach informacji z tajnych narad Akademii oraz oskarżeń o molestowanie skierowanych w stronę męża jednej z członkiń w zeszłym roku nie poznaliśmy laureata Literackiej Nagrody Nobla. W tym roku zdecydowano o przyznaniu nagrody dwóm pisarzom. Oficjalne ogłoszenie nastąpi o godz. 13.00. Terminy pozostałych ogłoszeń znajdziecie na stronie internetowej Nagrody Nobla.

Olga Tokarczuk coraz bardziej popularna w Stanach Zjednoczonych

Mimo że w tym roku Olga Tokarczuk nie otrzymała drugiej Nagrody Bookera, to jej sława za oceanem stale rośnie. Krytycy z wielu prestiżowych gazet i portali internetowych jednogłośnie chwalą tłumaczenie jej powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Choć powieść ukazała się w Polsce w 2009 roku, to dzięki tłumaczeniu na angielski przeżywa drugie życie. Recenzenci wyróżniają feministyczny głos Tokarczuk oraz jej niecodzienny styl. Warto przypomnieć, że w tym roku zostaną przyznane dwa literackie Noble, a Olga Tokarczuk wielokrotnie wymieniana była w gronie faworytów do zdobycia tego najważniejszego wyróżnienia w świecie literatury. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Znajdź ebooka na Woblink.com

To wszystko w porannym przeglądzie książkoholicznego internetu. W sierpniu wrócimy z jeszcze jedną dawką literackich informacji ze świata.