Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie!

w dziale Akcja Czytaj PL by

9. edycja Czytaj PL, największej w Polsce (a może i na świecie!) akcji promującej czytelnictwo przeszła do historii. Przystąpiło do niej aż 62 tys czytelniczek i czytelników  którzy wypożyczyli ponad 168 tys książek bijąc tym samym zeszłoroczny rekord wypożyczeń!

Listopad to wielkie święto czytelnictwa. Już od dziewięciu lat dzięki akcji Czytaj PL i aplikacji Woblink polscy czytelnicy i czytelniczki przez cały miesiąc mają dostęp do całkowicie bezpłatnej wypożyczalni ebooków i audiobooków. W tegorocznej edycji znalazło się aż 18 wyjątkowych książek, wśród których mogli znaleźć coś dla siebie fani Young Adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów. 

Sukces 9. edycji Czytaj PL, w tym roku przebiegającej pod hasłem “Akcja szyta na miarę” ogromnie nas cieszy i utwierdza w przekonaniu, że nasze działania promujące czytelnictwo mają głęboki sens – mówi Paweł Polański, prezes księgarni Woblink.com.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim czytelniczkom i czytelnikom za dołączenie do akcji, polecanie jej oraz liczne wiadomości dające nam inspirację do dalszej pracy. Rekordowa edycja Czytaj PL to przede wszystkim zasługa osób, które sięgały po książki ulubionych autorów i autorek, a także odkrywały dla siebie nowe gatunki literackie – dodaje.

W tym roku organizatorzy akcji postawili na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność. Przekonywali, że czytanie jest nie tylko znakomitą rozrywką dla każdego, ale także uwrażliwia w kwestiach istotnych społecznie, otwiera na świat i poszerza horyzonty. W Czytaj PL wzięło udział 62 tys osób, które wypożyczyły ponad 168 tys książek!

Wśród najchętniej wypożyczanych książek znalazły się Cztery tysiące tygodni Olivera Burkemana, Muchomory w cukrze Marty Bijan, Legendy i Latte Travisa Baldree i Polka w Korei Agnieszki Klessy-Shin.

Większość osób, które brały udział w minionych wydaniach akcji wraca do nas ponownie, przez lata zbudowaliśmy grono wiernych czytelników i z satysfakcją obserwujemy, że stale się ono powiększa.To najlepszy dowód na to, jak ważnym i potrzebnym wydarzeniem na mapie polskich projektów promujących czytelnictwo jest nasza akcja – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Dziękując za zaufanie przystępujemy już do pracy nad jubileuszową, dziesiątą edycją  akcji Czytaj PL – dodaje.

Książki dostępne w 9. edycji Czytaj PL:

 1. The American Roommate Experiment, Elena Armas, tłum. Marta Magdalena   Borkowska EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Otwarte
 2. Cztery tysiące tygodni, Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Insignis
 3. Polka w Korei, Agnieszka Klessa-Shin  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Znak
 4. Kabalista, Remigiusz Mróz EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Filia
 5. Muchomory w cukrze, Marta Bijan  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Kobiece / Young
 6. Wiatrołomy, Robert Małecki  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Literackie
 7. Jak płakać w miejscach publicznych, Emilia Dłużewska  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Znak
 8. Wiem, co czujesz,  Gabriela Gargaś EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Literackie
 9. Legendy i Latte, Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Insignis
 10. Schronisko, które przestało istnieć, Sławek Gortych EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Dolnośląskie
 11. Dom Oriona, Julia Fiedorczuk EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Literackie
 12. Historia na śmierć i życie, Wojciech Tochman  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Literackie
 13. Niedźwiedź w objęciach smoka, Michał Lubina  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Otwarte / Szczeliny
 14. Cmentarz osobliwości, Paulina Hendel   EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo We need YA / Wydawnictwo Błysk
 15. Motylek, Katarzyna Puzyńska  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 16. It starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak  EBOOK
  Wydawnictwo Otwarte
 17. Głusza, Anna Goc  EBOOK
  Wydawnictwo Dowody
 18. Heartstopper 4, Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda EBOOK
  Wydawnictwo Jaguar

9. edycji Czytaj PL towarzyszył konkurs “Zapoczątkuj modę na czytanie”, którego zwycięzcy otrzymali czytniki ebooków marki PocketBook oraz bony podarunkowe do wykorzystania w księgarni Woblink.com.

Jak co roku, w promocję akcji włączyły się instytucje kultury miast z całej Polski – Czytaj PL reprezentowały: Biała Podlaska, Białystok, Bochnia, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Garbów, Jordanów, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łeba, Łódź, Maszewo, Nowy Sącz, Nysa, Poznań, Przystajnia, Radom, Rzeszów, Słupsk, Służew, Szczecin, Tarnów, Tychy, Warszawa, Wrocław, Zamość. 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, zasięg akcji rozciągnął się poza granice Polski, a nawet Europy. O Czytaj PL pisały między innymi siostrzane miasta z sieci Miast Literatury UNESCO: Dublin (Irlandia), Dunedin (Nowa Zelandia), Edynburg (Wielka Brytania), Exeter (Wielka Brytania), Heidelberg (Niemcy), Iowa City (USA), Lwów (Ukraina), Melbourne (Australia), Nottingham (Wielka Brytania), Odessa (Ukraina), Quebec (Kanada), Reykjavik (Islandia). 

W promocję czytelnictwa włączyły się licznie szkoły. Do akcji Czytaj PL przystąpiły w tym roku szkoły z miast i miejscowości takich jak: Bełchatów, Będzin, Boguchwał, Brodnica, Brodnica, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Częstochowa, Góra, Grudziądz, Gubin, Jarosławie, Katowice, Kępno, Koluszki, Kraków, Kurzętnik, Lubaczów, Lublin, Malbork, Niemce, Nowa Dęba, Oleszyca, Ostróda, Poznań, Radocz, Radomsko, Radziejów, Ruda Śląska, Siedlce, Sieradz, Słupca, Sokółka, Stalowa Wola, Swarożyn, Szczecin, Szczecin, Trzebnica, Warszawa, Wieruszków, Włocławek, Zabrze, Zamość, Zgorzelec, Żywiec.

Organizatorzy i partnerzy: Woblink, KBF, Kraków Miasto Literatury UNESCO,  Miasto Kraków

Partner: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Patronat medialny: Lubimy Czytać 

Wydawcy: Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Young , Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Szczeliny, Wydawnictwo We need YA, Wydawnictwo Błysk, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Jaguar

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.