„Polka w Korei” – recenzja książki Agnieszki Klessy-Shin [Chiny to lubię]

w dziale Akcja Czytaj PL by

Książka Polka w Korei to publikacja wydawnictwa Znak. Agnieszka Klessa-Shin to autorka książki oraz kanału na YouTube Pyra w Korei. Absolwentka koreanistyki, a obecnie żona obywatela Korei Południowej napisała książkę o państwie, które poznaje już kilkanaście lat.

No dobrze, o czym jest ta książka?

Agnieszka Klessa-Shin w książce Polka w Korei opisuje, jak dużo zaskoczyło ją w kraju, którego język i kulturę poznawała na studiach. To historia jej osobistych doświadczeń, ale również obszerna garść porad i definicji, które powinien znać każdy, kto zaczyna swoją podróż z Koreą Południową. Blisko 400 stron napakowanych interesującymi faktami.

Kilka moich osobistych przemyśleń, czyli polecam czy nie?

Sam o Chinach piszę od ponad 10 lat. Agnieszkę, która opowiada o Korei Południowej, zdążyłem już poznać dzięki temu dużo wcześniej. Nie osobiście. Poznać jej filmy i to, o czym w nich opowiada. Do dziś pamiętam, że pierwszą kawę dalgona zrobiłem z jej przepisu. Za czytanie książki zabrałem się z wielką przyjemnością. Dopiero teraz mogłem pozwolić sobie na poznanie Korei Południowej w dużo większym stopniu.

Sama autorka zwraca uwagę już na początku, że studia koreanistyki nie przygotowały ją na wszystko. W kraju tym, czekało na nią wiele niespodzianek. Stąd wiem, że i moja wiedza o Korei jest wciąż na początkowym etapie, ale mimo wszystko książka Polka w Korei warta jest polecenia.

To ogrom informacji o tym kraju, których czasem musielibyście szukać w wielu źródłach. Tutaj macie wszystko w jednym miejscu i do tego opisane z perspektywy Polki, która tego wszystkiego doświadczyła.

Dzięki Agnieszce ewentualna wyprawa do Korei Południowej będzie jeszcze łatwiejsza do zaplanowania. Znajdziecie tam miejsca warte zobaczenia, podstawowe zdania zebrane w słowniczku, a także potrawy, zwyczaje oraz listę piosenek, od których musicie zacząć tę przygodę.

To pozycja obowiązkowa dla osób, które ten kraj dopiero poznają, są na początku drogi. To również książka warta polecenia dla osób, które o Korei Południowej czytają, słuchają już od lat. Z pewnością wiele Was jeszcze może zaskoczyć. Tak jak lata temu samą autorkę.

Agnieszka nie boi się również poruszać tematów tabu, takich jak jedzenie psiego mięsa, czy mukbang, czyli obżarstwo przed kamerą. Jak to jest z tymi psami na prawdę, oraz jaką mroczną tajemnicę skrywa mukbang? Odkrycie tych zagadek zostawiam Wam. Wystarczy, że sięgnięcie po najnowszą publikację Polka w Korei, autorstwa Agnieszki Klessy-Shin.

Za możliwość publikacji recenzji dziękujemy blogowi: Chiny to lubię

Autor recenzji: Piotr Chodak

Tytuł: Polka w Korei

Autor: Agnieszka Klessa-Shin

Premiera: 6 września 2023

Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak