„Niedźwiedź w objęciach smoka” – recenzja książki Michała Lubiny [Pod kocem z książką w ręku]

w dziale Akcja Czytaj PL by

Relacje Rosji i Chin od dawna są bacznie analizowane przez Zachód. Te dwa kraje, które wydają się swoimi totalnymi przeciwieństwami, łączy poczucie niesprawiedliwości historycznej, nienawiść do Stanów Zjednoczonych oraz chęć panowania nad resztą świata. Oczywiście zarówno Rosja, jak i Chiny nowy porządek świata wyobrażają sobie ze sobą w roli przywódcy.

Jak zatem Putin oraz Jinping marzący o tym samym, mogą niejednokrotnie stać ramię w ramię? Wypuszczane w świat komunikaty o wzajemnym wsparciu i zrozumieniu jawią się jako mocne deklaracje. Czy jednak na pewno? Co tak naprawdę łączy Putina i Jinpinga? I co to oznacza dla nas?

Michał Lubina, doktor habilitowany nauk politycznych, w swojej najnowszej książce „Niedźwiedź w objęciach smoka” przedstawia początki relacji rosyjsko-chińskich po ich współczesny wymiar. Dzięki temu możemy zrozumieć, jak kształtował się ich związek, jak decyzje podjęte w przeszłości rzutowały na późniejsze stosunki oraz teraźniejsze wydarzenia. Autor omawia, w tym kontekście także naturę społeczeństw obu państw.

Książka jest fascynującą lekcją historii, z którą powinien zapoznać się każdy, kto interesuje się współczesnym światem. Język jakim operuje autor, choć czuć w nim akademicki styl nie jest nużący i monotonny. Nie czułam się przytłoczona datami, nazwiskami, a częste cytaty, porównania i odniesienia urozmaicają lekturę. Widać, że Lubina świetnie orientuje się w relacjach rosyjsko-chińskich, jest prawdziwym ekspertem w tym zakresie, co ogromnie doceniam.

To prawdziwa perełka wydawnicza, istna kopalnia wiedzy, która łączy w sobie merytoryczną i głęboką wiedzę akademicką z bardzo atrakcyjną formą przekazu, która jest zrozumiana dla zwykłego czytelnika. Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, których interesuje współczesny świat. Dobrze samemu wyciągnąć wnioski płynące z tego tytułu i na tej podstawie analizować spływające do nas informacje medialne. Mam nadzieję, że będzie powstawać więcej takich książek, bo wiedzą w dzisiejszych czasach jest bezcenna. Jakkolwiek blacho by to nie brzmiało.

Za możliwość publikacji recenzji dziękujemy blogowi: Pod kocem z książką w ręku

Autor recenzji: Molarnia

Tytuł: Niedźwiedź w objęciach smoka

Autor: Michał Lubina

Premiera: 9 listopada 2022

Wydawnictwo: Wydawnictwo Szczeliny