Czytaj PL 2023, czyli akcja szyta na miarę!

w dziale Akcja Czytaj PL by

Już od dziewięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. Dziś, 2 listopada, rozpoczyna się wielkie święto czytelnictwa! W tegorocznej edycji stawiamy na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność przekonując, że czytanie jest naprawdę dla każdego. Przedpremierowo, już od 26 października, książki udostępnione w ramach tegorocznej odsłony Czytaj PL mogli wypożyczyć uczestnicy 26. Międzynarodowych Targów Książki  w Krakowie oraz czytelnicy i czytelniczki portalu LubimyCzytac.pl.

Akcja szyta na miarę – rozpoczęła się 9. edycja największego w Polsce projektu promującego czytelnictwo!

Czytaj PL to całkowicie bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Dzięki aplikacji Woblink miłośnicy literatury zyskają dostęp do 18 wyjątkowych książek, wśród których znajdą coś dla siebie fani Young Adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów.

Zainteresowanie ubiegłoroczną edycją Czytaj PL, podczas której blisko 165 tysięcy razy pobrano darmowe ebooki i audiobooki, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Tak ogromne zaangażowanie czytelników i czytelniczek dodaje nam wiatru w żagle i jest najlepszym dowodem na to, że akcje takie jak nasza mają głęboki sens, chcemy i lubimy czytać – mówi Paweł Polański, prezes księgarni Woblink.com.

Staramy się pokazywać, że czytanie książek jest rozwijające, sprawia, że stajemy się bardziej otwarci i lepiej rozumiemy innych ludzi, uwrażliwia w kwestiach istotnych społecznie oraz jest fantastyczną rozrywką. I jest naprawdę dla każdego – niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy poziomu sprawności – dodaje Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych książek dostępnych jest w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych.

Zdecydowaliśmy się na połączenie obu bibliotek po wielu rozmowach z czytelnikami. Wierzymy, że każdy, niezależnie od wieku powinien czytać to, na co ma ochotę. Po książkę Young Adult mogą sięgnąć i przeczytać z przyjemnością zarówno nastolatkowie, jak i ich rodzice  – mówi Maria Świątkowska, koordynatorka akcji Czytak PL z ramienia KBF.

Nie lubimy sztucznych kategoryzacji w literaturze bo prowadząc dialog z czytelnikami doskonale wiemy, że wbrew stereotypowym opiniom kobiety czytają literaturę faktu, mężczyźni sięgają po romanse, a książki wybieramy według potrzeb i możliwości jakie mamy w danym momencie. Czasem jest to reportaż na trudny temat, a innym razem książka, która pomoże się zrelaksować i nas rozbawi. Wszystkie te wybory są w porządku, a każdy tytuł dostępny w naszej bibliotece jest wartościowy i czegoś nas uczy. Lista książek, którą proponujemy jest różnorodna jak świat, w którym żyjemy. Jesteśmy przekonani, że czytanie naprawdę jest dla każdego i każdej z nas – dodaje Martyna Latkowska, koordynatorka akcji Czytaj PL z Księgarni Woblink.com.

Książki dostępne w 9. edycji Czytaj PL:

 1. The American Roommate Experiment, Elena Armas, tłum. Marta Magdalena   Borkowska EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Otwarte
 2. Cztery tysiące tygodni, Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Insignis
 3. Polka w Korei, Agnieszka Klessa-Shin  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Znak
 4. Kabalista, Remigiusz Mróz EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Filia
 5. Muchomory w cukrze, Marta Bijan  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Kobiece / Young
 6. Wiatrołomy, Robert Małecki  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Literackie
 7. Jak płakać w miejscach publicznych, Emilia Dłużewska  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Znak
 8. Wiem, co czujesz,  Gabriela Gargaś EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Literackie
 9. Legendy i Latte, Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Insignis
 10. Schronisko, które przestało istnieć, Sławek Gortych EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Dolnośląskie
 11. Dom Oriona, Julia Fiedorczuk EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Literackie
 12. Historia na śmierć i życie, Wojciech Tochman  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Literackie
 13. Niedźwiedź w objęciach smoka, Michał Lubina  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Otwarte / Szczeliny
 14. Cmentarz osobliwości, Paulina Hendel   EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo We need YA / Wydawnictwo Błysk
 15. Motylek, Katarzyna Puzyńska  EBOOK I AUDIOBOOK
  Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 16. It starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak  EBOOK
  Wydawnictwo Otwarte
 17. Głusza, Anna Goc  EBOOK
  Wydawnictwo Dowody
 18. Heartstopper 4, Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda EBOOK
  Wydawnictwo Jaguar

Do uszytej na miarę akcji Czytaj PL organizatorzy będą zapraszać w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, TikToku i we współpracy z influencerami. Jak co roku, dzięki zaangażowaniu miast partnerskich, Czytaj PL będzie dostępne także w przestrzeni miejskiej.

By cieszyć się bezpłatnym dostępem do ebooków i audiobooków z listy 18 tytułów wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na grafikach promujących Czytaj PL.

 1. edycji Czytaj PL będzie towarzyszył konkurs “Zapoczątkuj modę na czytanie”, w którym będzie można wygrać czytniki ebooków marki PocketBook.

Organizatorzy i partnerzy: Woblink, KBF, Kraków Miasto Literatury Unesco, Miasto Kraków

Partner: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Patronat medialny: Lubimy Czytać

Wydawcy: Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Young , Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Szczeliny, Wydawnictwo We need YA, Wydawnictwo Błysk, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Jaguar

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.