Woblink Dźwigaczem Kultury za akcję Czytaj PL

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Z wielką dumą ogłaszamy, że Woblink został uhonorowany tytułem Dźwigacza Kultury za przygotowanie, koordynację i obsługę techniczną akcji Czytaj PL. Nagroda przyznawana jest przez KBF jego partnerom, sponsorom i partnerom medialnym. Wyróżnienie jest symbolem tego, jak istotne dla rozwoju kultury miejskiej jest wsparcie biznesu i mediów.

Woblink Dźwigaczem Kultury za rok 2021

Woblink otrzymał tytuł Dźwigacza Kultury za przygotowanie, koordynację i obsługę techniczną akcji Czytaj PL – największej tego typu akcji czytelniczej w Polsce. Czytaj PL ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Przez cały listopad, po zeskanowaniu w aplikacji Woblink specjalnego kodu QR, można było skorzystać z wirtualnej biblioteki. Tradycyjnie znajdowało się w niej 12 bestsellerów dostępnych do czytania i słuchania zupełnie za darmo.

Organizatorami akcji byli Woblink, Miasto Kraków i KBF. Partnerem strategicznym akcji był Instytut Książki. Akcja nie odbyłaby się bez wydawców, którzy udostępnili elektroniczne wersje książek całkowicie za darmo. W tym roku byli to: Wydawnictwo Literackie, Cyfrant, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Rebis, Dowody na Istnienie, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Otwarte, Audioteka, StoryBox.

dźwigacz kultury woblink czytaj pl
W imieniu Woblinka nagrodę odebrał koordynator akcji Jakub Krasny

Dźwigacze Kultury

Nazwa wyróżnienia – Dźwigacze Kultury – symbolicznie nawiązuje do pierwszego kręgu kręgosłupa, który dźwiga czaszkę i umożliwia ruchy głowy. Nazwa powinna kojarzyć się również z mitycznym Atlasem. Motywem przewodnim tegorocznej nagrody, jest postać dźwigająca wielkie szklane kule kryjące w sobie piękno sztuki. Wedle zamysłu artystki, mają „odzwierciedlać kulturę jako byt ulotny, taki na chwilę, lekki, a czasem wręcz coś, czego nie widzimy”. Identyfikację wizualną zaprojektowała Beata Śliwińska „Barrakuz” – ceniona graficzka i ilustratorka.

Gala rozdania Dźwigaczy Kultury odbyła się 1 marca 2022 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Goście oraz organizatorzy tegorocznej gali Dźwigaczy Kultury podczas swoich wystąpień wyrażali solidarność z Ukrainą. Koncert Jana Lisieckiego w ramach cyklu ICE Classic wieńczący wydarzenie również został zadedykowany naszym wschodnim sąsiadom.

Profesjonalna organizacja wydarzeń kulturalnych wymaga wsparcia partnerów, sponsorów oraz mediów – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. – Dźwigacze Kultury powstały po to, abyśmy mogli podziękować naszym przyjaciołom. To właśnie ich zaangażowanie i wsparcie sprawiają, że jakość organizowanych przez KBF wydarzeń jest tak wysoka.

Akcja Czytaj PL 2021

Nie z tej Ziemi – pod takim hasłem wystartowała w tym roku akcja Czytaj PL. Jak inaczej bowiem nazwać przedsięwzięcie, dzięki któremu przez cały miesiąc można czytać książki za darmo? W tym roku hasło nawiązywało do książek Stanisława Lema, bowiem w 2021 roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin autora „Solaris”. Czytaj PL czynnie włączyło się w obchody jubileuszowego Roku Lema. Wśród 12 tytułów dostępnych w akcji wyjątkowe miejsce zajęły pozycje związane ze Stanisławem Lemem. Na czytelników czekały opowiadania mistrza polskiej fantastyki, czyli „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” oraz „Awantury na tle powszechnego ciążenia” Tomasza Lema – biografia pisarza napisana przez jego syna.

Pełna lista książek dostępnych w tegorocznej odsłonie Czytaj PL:

 1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
 2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
 3. Tomasz Lem „Awantury na tle powszechnego ciążenia” (Cyfrant)
 4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
 5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
 6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
 7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
 8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
 9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
 10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
 11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
 12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

Autorką zdjęć jest Joanna Gałuszka.