Czytaj PL 2020 – książki, które znalazły się w akcji

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co warto czytać? by

2 listopada 2020 roku wystartowała szósta edycja akcji Czytaj PL, czyli największej akcji w Polsce promującej czytelnictwo. Dzięki niej, przez cały listopad, czytelnicy w Polsce i za granicą mają możliwość darmowego wypożyczania 12 ebooków i audiobooków. Przedstawiamy wam książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2020!

Książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2020

W ramach tegorocznej edycji akcji dostępne będzie 12 wyjątkowych bestsellerów – osiem powieści i cztery książki non-fiction. Znajdziecie tu zarówno literaturę piękną, fantastykę, kryminały, jak i przejmujący reportaż, esej oraz poradnik. Aż dziesięc z dwunastu książek znajdziecie w formie ebooka i audiobooka.

Jakub Ćwiek „Topiel”
(Wydawnictwo Marginesy)
ebook i audiobook

„Topiel” to pełna popkulturowych nawiązań, rasowa powieść obyczajowa z elementami thrillera i kryminału. Jakub Ćwiek osadził ją w realiach katastrofalnej powodzi z 1997 roku. Autor, świadek oraz uczestnik ówczesnych wydarzeń, kreśli angażującą, momentami straszną opowieść o przyspieszonej lekcji dojrzewania, a także rozlicza się z nostalgią lat dziewięćdziesiątych. „Topiel” opisywana jest jako połączenie netflixowego serialu Stranger Things z powieścią „To” Stephena Kinga.

Końcem lipca 1997 roku żołnierze z Ukrainy pomagający powodzianom dokonują mrożącego krew w żyłach odkrycia w korycie rzeki. Na połamanym i zanurzonym w wodzie drzewie wisi ciało chłopca, który zaginął dwa tygodnie temu. Niecały miesiąc wcześniej dla czwórki młodych chłopaków zaczynają się wakacje. Nie przeszkadza im padający deszcz i powodziowe alarmy – mimo wszystko to będzie ich lato! Trzy dni później zaczyna się Powódź Stulecia, która wywoła lawinę wydarzeń, które doprowadzą do śmierci jednego z chłopców…


Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL”
(Wydawnictwo Znak)
ebook

Autor najpopularniejszego w Polsce kanału o historii powraca z kolejną książką. Tym razem Wojtek Drewniak skupia się na historii PRL-u. Jak już zdążył nas przyzwyczaić, nie zabraknie dużej dawki czarnego humoru i mrożących krew w żyłach ciekawostek. W piątej odsłonie „Historii bez cenzury” znajdziecie masę informacji o tym, jak wyglądało życie „za komuny”, kto mógł jeździć na wakacje i dlaczego, jak wyglądały programy informacyjne w telewizji, która nadawała tylko dwa programy. A do tego opowieści o wszechobecnych kolejkach, pustych sklepach i milicji.


Paulina Hendel „Strażnik”
(We Need YA)
ebook i audiobook

„Strażnik” to powieść otwierająca debiutancki cykl Pauliny Hendel, autorki bestsellerowej serii „Żniwiarz”.
Hubert budzi się w ciemnym, zamkniętym pomieszczeniu mając na sobie przetarte spodnie i starą koszulę. Zamiast w Paryżu, jest w Polsce. W dodatku jest ranny i wygląda całkowicie inaczej. Szybko okazuje się, że od wycieczki do Francji minęło aż siedem lat, a Hubert nie jest już nastolatkiem. Co więcej, zmienił się nie tylko on, ale cały świat. Zarazy i epidemie dziesiątkowały ludzkość, zdobycze techniki zostały zniszczone, a ze swoich kryjówek wyszły znane z ludowych przekazów demony. Hubert będzie musiał rozwiązać zagadkę przeszłości i odnaleźć się w nowej rzeczywistości.


Mikołaj Łoziński „Stramer”
(Wydawnictwo Literackie)
ebook i audiobook

Najnowsza książka Mikołaja Łozińskiego to rozpisana na kilka pokoleń saga rodzinna o osobistych dramatach, miłości, zdradzie i rozstaniach. W „Stramerze” poznajemy losy żydowskiej rodziny Stramerów, która zamieszkuje jednoizbowe mieszkanie przy ulicy Goldhammera w Tarnowie. Fabułę śledzimy z perspektywy różnych postaci. Na początku poznajemy Nathana i Rywkę – młode małżeństwo, które na początku XX wieku decyduje się na założenie rodziny. On jest biznesmenem, który jednak nie odnosi żadnych poważnych sukcesów. Rywka zaś jest ostoją domowego ciepła, jest postacią do której wszyscy zwracają się z problemami, w poszukiwaniu pocieszenia i dobrej energii. Następnie poznajemy Bena, brata Nathana, który ze Stanów Zjednoczonych przesyła Nathanowi pieniądze na kolejne interesy. Z czasem w rodzinie Stramerów pojawiają się dzieci – czterech chłopców i dwie dziewczynki. Historia XX wieku dopada rodzinę Stramerów, w ich życie wdziera się Zagłada, która na zawsze zmienia ich życie.


Karolina Macios „Czarne morze”
(Wielka Litera)
ebook i audiobook

Joanna od dziecka posiada nietypowy dar, który bywa również przekleństwem. Dotyk innych ludzi sprawia, że kobieta widzi ich tajemnice i wspomnienia, które chcieliby ukryć przed światem zewnętrznym. W czasie rodzinnego spaceru po klifie nagle dzieje się coś, co sprawia, że Joanna i jej mąż chcą jak najszybciej wrócić do Wrocławia. Jednak w drodze do domu ulegają wypadkowi. Joanna budzi się w szpitalu – ma wstrząśnienie mózgu i problemy z pamięcią. Po powrocie do domu bohaterka nie zastaje w nim swojej córeczki, która podobno jest u teściów. Stopniowo Joanna traci kontakt ze światem, a wspomnienia z przeszłości mieszają się z teraźniejszością. Co stało się na klifie i gdzie jest córka kobiety?
„Czarne morze” to pierwszy tytuł z serii thrillerów psychologicznych Karoliny Macios.


Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie”
(Karakter)
ebook

„O czasie i wodzie” to połączenie eseju i reportażu. Autorem książki jest Andri Snær Magnason, islandzki pisarz, poeta i działacz na rzecz ochrony środowiska. Ponadto z wykształcenia jest literaturoznawcą. W swojej karierze nie tylko pisał, ale również tworzył filmy. W 2016 roku startował w wyborach prezydenckich na Islandii.

Jak wskazuje tytuł, głównymi „bohaterami” książki są czas i woda. Czas oznacza nie tylko to co było, ale również to, co nas czeka. Magnason pisze o tym, jak duży wpływ na na przyszłość planety teraz, ma przeszłość oraz to co robimy teraz. Chodzi oczywiście o zmiany klimatyczne, topnienie lodowców, zanieczyszczenie i zakwaszenie oceanów. Magnason, w eseistycznej formie, łącząc twarde fakty z mitologiami, własnymi przeżyciami i refleksjami, kreśli obraz współczesnego świata, problemów z jakimi musimy się zmierzyć by uratować naszą planetę przed niechybną katastrofą. To nie tylko bardzo ważna i potrzebna, ale także znakomicie napisana książka, którą powinien przeczytać każdy, komu nie są obojętne losy naszej planety.


Jakub Małecki „Horyzont”
(Wydawnictwo SQN)
ebook i audiobook

Bardzo nam miło, że kolejny raz możemy w naszej akcji gościć Kubę Małeckiego. W poprzednich edycjach Czytaj PL mogliście czytać i słuchać „Ślady” oaz „Nikt nie idzie”. „Horyzont” to opowieść o przyjaźni, tęsknocie i odwadze. Bohaterami powieści są sąsiadujący ze sobą Maniek i Zuza. On – były saper, który próbuje ułożyć życie po odbyciu misji w Afganistanie. Żeby móc wreszcie wrócić do normalności próbuje spisać swoje wspomnienia. Ona – dziewczyna walcząca o to, by zacząć żyć na własny rachunek. Na drodze do samodzielności staje jej jednak rodzinna tajemnica. Pozornie nic, poza mieszkaniem na warszawskim Mokotowie, ich nie łączy. Problem z przystosowaniem się do otoczenia jednak coraz bardziej ich przyciąga.


Robert Małecki „Zadra”
(Czwarta Strona)
ebook i audiobook

„Zadra” to trzeci tom bestsellerowej serii kryminalnej Roberta Małeckiego z komisarzem Bernardem Grossem w roli głównej.Tym razem autor zabiera czytelników do Grodna, gdzie komisarz Gross bada sprawę kości odnalezionych w pobliskim lesie. Tropy zawiodą go do sprawy tajemniczego zaginięcia pary studentów, do jakiego doszło szesnaście lat temu. Śledztwo z każdą chwilą będzie stawało się coraz bardziej skomplikowane, a przedarcie się przez plątaninę wspomnień skłóconych ze sobą rodzin dwójki zaginionych okaże się niezwykle trudne. Prawda, do której chce dotrzeć Gross jest bardziej wstrząsająca, niż mogłoby się to wydawać.


Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów”
(Wydawnictwo Filia)
ebook i audiobook

Książka „Głosy z zaświatów” jest kontynuacją powieści „Listy zza grobu”, którą mogliście czytać i słuchać w zeszłorocznej edycji akcji Czytaj PL. Seweryn Zaorski chce na nowo ułożyć sobie życie, jednak niespodziewanie do żeromickiego zakładu patomorfologii zaczynają trafiać zwłoki małych dzieci z całej okolicy. Nikt nie potrafi rozwiązać zagadki śmierci młodych ofiar – nic nie wskazuje na to, że zostały zamordowane. Zaorski jest przekonany, że stoi za tym coś więcej…. Kto zabija dzieci? I dlaczego? Tymczasem Kaja Burzyńska mierzy się z coraz bardziej skomplikowanym życiem rodzinnym i głosami tych, których ma na sumieniu.


Dominika Słowik „Zimowla”
(Wydawnictwo Znak)
ebook i audiobook

Akcja powieści rozgrywa się w Cukrówce – małym miasteczku położonym w Dolinie Zmornickiej, w którym życie płynie bardzo powoli. Pewnego dnia zaczynają się w nim dziać dziwne rzeczy. Szarą codzienność przerywają nietypowe zachowania jej mieszkańców i tajemnicze zdarzenia, jak chociażby mimowolne dzwonienie kościelnych dzwonów. Za tę powieść Dominika Słowik otrzymała Paszport Polityki w kategorii literatura.


Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej, jak potrafisz”
(Wydawnictwo Otwarte)
ebook i audiobook

Stephanie Stahl to znana niemiecka terapeutka, psycholożka i autorka bestsellerowych poradników. W „Kochaj najlepiej, jak potrafisz” bierze na warsztat relacje międzyludzkie i przekonuje, że każdy człowiek ma potencjał, aby stworzyć satysfakcjonujący związek. Stahl pokazuje, jak ważne dla późniejszych relacji jest dzieciństwo i ukształtowana w nim emocjonalność oraz wrażliwość. Podpowiada także jak zadbać o siebie oraz o swoje wewnętrzne ja, a proponowane w książce ćwiczenia pozwolą czytelnikowi na chwilę autorefleksji.


Mariusz Szczygieł „Nie ma”
(Dowody na Istnienie)
ebook i audiobook

Za „Nie ma” Mariusz Szczygieł otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”, zarówno wyborem jury, jak i czytelników. To próba literackiego uchwycenia tego czego… no właśnie – nie ma. W książce znalazło się kilka eksperymentalnych tekstów, w tym reportaż zapisany w formie dokumentu w Excelu. Nie mogło tutaj zabraknąć tekstów o Czechach i Pradze – ukochanym mieście Szczygła. Są tu zatem teksty o pierwszej wizycie ojca autora w stolice Czech, czeskiej poetce czy słynnej willi państwa Müllerów. Wśród tekstów znalazły się też ważne reportaże o Polsce. Warto zwrócić też uwagę na zapiski z wyprawy reportażysty do Budapesztu, podczas której odwiedził antykwariat, w którym można kupować rzeczy po zmarłych. Szczerze polecamy przesłuchanie audiobooka, którego czytają Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska oraz sam autor – Mariusz Szczygieł.