Trzy książki z akcji Czytaj PL nominowane do Nagrody im. Gombrowicza!

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki by

Z wielką dumą ogłaszamy, że aż trzy książki nominowane do tegorocznej Nagrody im. Witolda Gombrowicza mogliście czytać całkowicie za darmo w ramach akcji Czytaj PL. Podczas zimowej edycji specjalnej w akcji dostępny był ebook „Patyki, badyle” Urszuli Zajączkowskiej, natomiast podczas edycji „Poleć dalej” na kwarantanne, mogliście czytać „Dropie” Natalki Suszczyńskiej i „Mapę” Barbary Sadurskiej!

Spośród stu pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza Kapituła wskazała pięć nominowanych tytułów.  Laureata konkursu poznamy we wrześniu. To piąta edycja Nagrody przyznawanej przez Prezydenta Radomia, której współorganizatorem jest Muzeum Witolda Gombrowicza. Wyróżnieniu patronuje Rita Gombrowicz. Mecenasem jest Jarosław Krzyżanowski, a Partnerem Głównym Unidevelopment S.A. Nagroda przyznawana jest za debiut lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną, w języku polskim.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza 2020 – nominacje

1. Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda” opublikowaną przez Wydawnictwo Dowody na Istnienie;

nagroda nike 27 śmierci
Kup ebooka lub audiobooka na Woblink.com

2. Dorota Kotas za „Pustostany” wydane przez Wydawnictwo Niebieska Studnia;

pustostany gombrowicza nagroda ebook kotas
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

3. Barbara Sadurska za „Mapę” wydaną przez Niszę;

mapa sadurska ebooki nisza
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

4. Natalka Suszczyńska za zbiór opowiadań „Dropie” opublikowany przez Ha!art;

gombrowicza nagroda 2020 dropie
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

5. Urszula Zajączkowska za książkę eseistyczną „Patyki, badyle” wydaną przez Marginesy.

gombrowicza nagroda 2020 patyki badyle
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Laureatka nagrody otrzymuje 40 000 złotych. Od ubiegłorocznej edycji także nominacjom towarzyszą skromne nagrody pieniężne.

Nominowanych i laureata wybiera kapituła, w skład której wchodzą: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska

Wszystkie wyróżnione książki to pierwsze prozatorskie publikacje ich autorów. Przez najbliższe tygodnie na stronach Nagrody oraz Muzeum Witolda Gombrowicza będziemy zamieszczać wypowiedzi jurorów o nominowanych książkach. Teraz kilka słów o ich autorach.

Joanna Gierak-Onoszko

Joanna Gierak – Onoszko to dziennikarka, reportażystka, felietonistka. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie Reportażu. Publikowała m.in.
w Polityce i w Gazecie Wyborczej. Przez kilka lat mieszkała w Kanadzie i tam właśnie powstała jej książka, która otrzymała też nominację do Nagrody Nike.

Dorota Kotas

Dorota Kotas studiowała socjologię stosowaną i antropologię społeczną
w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz animację kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Jest laureatką wielu konkursów dziennikarskich, m.in. konkursu dla młodych dziennikarzy im.
Z. Moszkowicza. Brała też udział w licznych projektach teatralnych
i artystycznych.

Barbara Sadurska

Barbara Sadurska to autorka nagradzanych opowiadań i scenariuszy. Ukończyła prawo, specjalizuje się w zagadnieniach prawa autorskiego, a także polonistykę oraz rozliczne studia podyplomowe, np. na Wydziale Fizyki, Astronomii
i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też zwyciężczynią organizowanego przez Onet plebiscytu O!lśnienia 2020 w kategorii literatura.

Natalka Suszczyńska

Natalka Suszczyńska, pisarka. Finalistka szóstej edycji konkursu literackiego organizowanego w ramach projektu stypendialnego Telewizji Polskiej „Dolina kreatywna” – w 2013 r. Publikowała opowiadania między innymi
w czasopismach: „Rita Baum”, „Wakat”, „Elewator”, „Helikopter”, „Fabularia”
i zinie „Girls to the Front”.

Urszula Zajączkowska

Urszula Zajączkowska to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, adiunkt
w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Bada ich aerodynamikę oraz biomechanikę. Jej debiutancki tomik poezji „Atomy” (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Kościelskich.

Festiwal Opętani Literaturą

Laureata, bądź laureatów Nagrody Gombrowicza poznamy we wrześniu, jednak inaczej niż w poprzednich edycjach ogłoszeniu zwycięzcy nie będzie towarzyszył festiwal OPĘTANI LITERATURĄ. Ze względu na ograniczenia związane
z pandemią organizatorzy postanowili przenieść wydarzenia festiwalowe oraz wręczenie Nagrody na listopad, mając nadzieję, że będzie on wtedy całkowicie dostępny dla publiczności, licznej w poprzednich edycjach.

Nagrodę w 2015 roku ustanowił Radomski Samorząd, po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów: Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji (2017)  Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej (2018) Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej (2019) Olga Hund za „Psy ras drobnych”.

Nagrodę i festiwal „Opętani Literaturą” wspierają także, podobnie jak w poprzednich latach, Wodociągi Miejskie w Radomiu.

Patroni medialni V edycji: Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, TVP Kultura, Lubimyczytac.pl. Współpraca redakcyjna: RMF Classic.