Co czytać? Ebooki do nadrobienia w czasie kwarantanny!

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Dla zabieganych/Jak czytać?/Kolejność książek/Recenzje/TOP Książek by

Znaleźliśmy się w niecodziennej sytuacji. W związku z panującą epidemią koronawirusa, zamknięte zostały szkoły, nie działa wiele sklepów stacjonarnych, w tym księgarnie. Zamknięcie kin, teatrów, odwołanie imprez masowych oraz odgórny nakaz zostania w domu, daje szansę na nadrobienie książkowych zaległości. Na szczęście żeby kupić książki, nie musicie wychodzić z domów. Rozwiązaniem dobrym na czas kwarantanny jest zaopatrzenie się w ebooki, które można czytać na czytnikach, tabletach, z ekranu smartfona, a nawet komputera. Oto kilka pozycji, które koniecznie musicie przeczytać w czasie kwarantanny.

ebooki co czytać literatura faktu
Kliknij w banner, żeby przejść do promocji

W ciągu ostatnich lat literatura faktu zyskała ogromną popularność. Wydaje się coraz więcej książek non-fiction, wydawnictwa poszerzają swoją ofertę o reportaże i organizowane są festiwale poświęcone tylko i wyłącznie tego typu publikacjom. W pierwszej kolejności polecamy nowości. Dlatego w propozycjach Czytaj PL i Woblinka znalazło się dużo reportaży!

Warto sięgnąć po „Drzazgę”, reportaż Mirosława Tryczyka, który narodził się po odkryciu przez autora rodzinnej tajemnicy. Tryczyk odkrył, że jeden z jego dziadków brał udział w pogromie żydowskim. Po krótkim rozeznaniu, okazało się, że nie tylko jego rodzina kryje mroczne sekrety. Skala zjawiska zmusiła autora do opisania swoich odkryć.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Kolejną wartą uwagi książką jest reportaż Joanny Gierak-Onoszko pt. „27 śmierci Toby’ego Obeda”. Autorka opisała w nim drugą, mroczną i tragiczną twarz Kanady, powszechnie uważanej za ostoję tolerancji, równości i szacunku. Reportażystka porusza tu głównie temat podejścia kolonizatorów terenów dzisiejszej Kandy do rdzennych mieszkańców. Jej gorzka, trudna i bardzo smutna książka znalazła się w wielu zestawieniach najlepszych tytułów wydanych w ubiegłych roku w Polsce.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po książki ubiegłorocznego laureata Nagrody Literackiej Nike, to koniecznie w czasie kwarantanny musicie nadrobić reportaże Mariusza Szczygła. „Nie ma”, „Projekt: prawda” czy „Gottland” dostępne są na Woblinku już od 14,85 zł!

W promocji Woblinka znalazły się również bestsellerowe książki Yuvala Noah Harariego, jednego z najpopularniejszych komentatorów współczesności i prognostyka opisującego wpływ człowieka na współczesność.

co czytać ebooki kryminał i sensacja
Kliknij w banner, żeby przejść do promocji

Nie od dziś wiadomo, że wolny czas dobrze spędza się z kryminałem. I w tym przypadku nie omieszkamy polecić wam najlepszych powieści z dreszczykiem, które ukazały się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Jeśli mieliście już okazję zapoznać się z twórczością Roberta Małeckiego, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, to koniecznie musicie sięgnąć po „Zadrę”, czwarty tom z komisarzem Bernardem Grossem w roli głównej.

zadra małecki co czytać
Znajdź ebooka na Woblink.com

W promocji Woblinka polecamy również kryminały Jędrzeja Pasierskiego. Tym razem główną bohaterką jest kobieta – komisarz Nina Warwiłow. W lutym swoją premierę miała trzecia część cyklu – „Czerwony świt”. Tym razem policjantka rozwiązuje sprawę śmierci młodej aktorki, której zwłoki zostają znalezione w lofcie na warszawskiej Pradze. Przypominamy, że zarówno książkę Jędrzeja Pasierskiego, jak i Roberta Małeckiego mogliście czytać i słuchać w ramach akcji Czytaj PL. W listopadzie za darmo mogliście poznać „Skazę”, a w edycji świątecznej akcji znalazł się „Dom bez klamek”.

czerwony świt co czytać
Znajdź ebooka na Woblink.com

Warto też wrócić do nieco starszych tytułów. Na jesień dużym powodzeniem cieszył się bestsellerowy kryminał Wojciecha Chmielarza pt. „Żmijowisko”. Jest to opowieść o zaginięciu córki jednej par z wypoczywających na wakacjach w tytułówym Żmijowisko. Dziewczyny nie udaje się odnaleźć przez kilka miesięcy. Rok po zaginięciu do wioski wraca jej sfrustrowany ojciec, który zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę.

co czytac popularnonaukowe
Kliknij w banner, żeby przejść do promocji

W kategorii książek popularnonaukowych oraz poradników idealne na czas kwarantanny mogą okazać się książki poświęcone epidemiom, zdrowiu oraz rozwojowi osobistemu. Szczególnie polecamy świeżą publikację Wydawnictwa Poznańskiego „Co nas (nie) zabije”, w której autorka opisuje największe plagi w historii ludzkości – ich przebieg, skutki oraz walkę z nimi. Na szczęście Jennifer Wright opowiada o epidemiach i ich przyczynach z dystansem i dużą dawką poczucia humoru, nie bombarduje czytelników negatywnym przekazem.

co nas nie zabije co czytać
Znajdź ebooka na Woblink.com

W czasie, w którym wielu z nas musi zostać w domach, warto zwrócić uwagę na książki poświęcone gotowaniu, rozwojowi osobistemu, pracy naszego mózgu. Okres kwarantanny zmusił wielu do pracy zdalnej. Przydatne mogą okazać się książki o planowaniu czasu, organizacji pracy i wyrabiania w sobie nawyków i systematyczności. Pomóc w tym może książka „Wielki Ogarniacz Pracy, czyli jak robić i się nie narobić”, w której w humorystyczny sposób Pan Bukowy i Pani Bukowa opowiadają o pracy w korporacji. Gdy czujemy, że wypalamy się zawodowo, pomóc może „Pełnia twoich możliwości”, a o tym „Jak uczyć się szybciej i skuteczniej” piszą Natalia i Krzysztof Minge.

Przyszłym pisarzom, którzy w tym czasie tworzą swoje pierwsze teksty, polecamy poradnik napisany przez samego Stephena Kinga. „Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika” to jeden z najważniejszych przewodników pisania na świecie. Na Woblinku znajdziecie go już za niespełna 19 zł!

ebooki co czytać powieści obyczajowe
Kliknij w banner, żeby przejść do promocji

W kategorii powieści obyczajowe znajdziecie kilka książek, które nie schodzą od wielu miesięcy z list bestsellerów. Najgłośniejsze z nich to trylogia Blanki Lipińskiej, która osiągnęła zawrotne wyniki sprzedaży i doczekała się kinowej ekranizacji. Kolejnym bestsellerem, który znajdziecie w promocji jest „Tatuażysta z Auschwitz”. Jest to opowieść Heather Morris o miłości Lalego, tytułowego bohatera, który w obozie zagłady miał za zadanie tatuować numery nowoprzybyłym więźniom i Gity, więźniarki, w której Lale się zakochał. Wykorzystując swoją pozycję w obozie, Lale był w stanie uchronić ukochaną przed śmiercią. Ich uczucie przetrwało okupację – po wojnie spędzili ze sobą kilkadziesiąt lat.

Spośród nowości polecamy „Czas burzCharlotte Link – pierwszy tom sagi historycznej opiewającej kilka pokoleń. Opowieść Link zaczyna się w 1914 rok. Świat stoi u progu wojny. Bohaterka powieści, Felicja, prowadzi normalne, spokojne życie. Nastolatka, rozczarowana wyborem swojego przyjaciela, postanawia wyjść za mąż za przystojnego przedsiębiorcę. Nie wie jeszcze, że wojenne  koleje losu doprowadzą do jej ponownego spotkania z dawnym ukochanym.

co czytac czas burz
Znajdź ebooka na Woblink.com

 

Polecamy także powieści Jojo Moyes, jednej z najpopularniejszych autorek literatury kobiecej. Jej książki wydawane są w 39 krajach i w większości osiągają status bestsellerów krótko po premierze.

Kliknij w banner, żeby przejść do promocji

Z pewnością wśród was jest dużo fanów fantastyki. Z tego powodu polecamy wam również książki z tego gatunku. Na Woblinku w promocji znajdziecie nie tylko klasyczne tytuły, ale również gorące nowości. Wystarczy tu wymienić chociażby najnowszą powieść weterana polskiej fantastyki Roberta J. Szmidta. Tym razem pisarz pokazuje nam zupełnie nowe oblicze – tym razem w swojej książce „Zgasić słońce” przedstawia historię alternatywną. Początek XX wieku, świat czeka największy konflikt w dziejach. Armie największych mocarstw świata zmierzają ku Japonii, w której odrodziły się przedwieczne istoty. Józef Piłsudski snuje plan odzyskania niepodległości dla Polski – chce udowodnić Imperium Wschodzącego Słońca, że odrodzona Rzeczpospolita może być dobrym sojusznikiem.

zgasić słońce ebook co czytać
Znajdź ebooka na Woblink.com

W promocji za 12,15 zł znajdziecie wszystkie ebooki zyskującego popularność w Polsce, słowackiego pisarza Jozefa Kariki. Po dobrze przyjętych „Strachu” i „Szczelinie”, na początku roku pojawiła się jego najnowsza powieść „Ciemność”. Wywiad z autorem możecie przeczytać na naszej stronie internetowej.

problem trzech ciał co czytać ebooki
Znajdź ebooka na Woblink.com

W promocji znajdziecie też wszystkie trzy tomy trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, która zyskała rzesze fanów na całym świecie. Powieści chińskiego pisarza Cixina Liu zachwyciły Baracka Obamę, George’a R.R. Martina i jury nagrody Hugo. W pierwszym tomie pt. „Problem trzech ciał” czytelnicy zostają wprowadzeni w temat sekretnego chińskiego projektu, zapoczątkowanego jeszcze za rządów Mao. Kilkadziesiąt lat później projekt zaczyna zbierać krwawe żniwa. Wśród gronie najwybitniejszych fizyków dochodzi do serii samobójstw. W trakcie śledztwa policja trafia na grę sieciową pt. „Trzy ciała”. Gra, która polega na ratowaniu ludzkości przed zagładą, okazuje się mieć więcej wspólnego z rzeczywistością niż się pierwotnie wydaje.

co czytać ebooki literatura piękna
Kliknij w banner, żeby przejść do promocji

Literatura piękna to jedna z najobszerniejszych kategorii w promocji Woblinka. Grzechem byłoby nie wspomnieć o książkach polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. W promocji znajdziecie wszystkie powieści i zbiory opowiadań pisarki w formie ebooków, a ich ceny zaczynają się już od 12 zł! Warto zwrócić tutaj uwagę na nagrodzoną Paszportem „Polityki” powieść Dominiki Słowik pt. „Zimowla”. Jest to opowieść o małym miasteczku, w którym zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Z dnia na dzień szara, nudna rzeczywistość zmienia się nie do poznania. Kolejną powieścią, po którą koniecznie trzeba sięgnąć w czasie kwarantanny jest dwutomowe „Ósme życieNino Haratischwili. Książka znalazła się w finale tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Ponadto polecamy „Opowieść podręcznej” – jedną z najważniejszych dystopijnych powieści, na podstawie której powstał kultury serial. Margaret Atwood, dwukrotna laureatka Nagrody Bookera, w swojej bestsellerowej powieści opisała świat, w którym prawa kobiet zostały drastycznie ograniczone, a ich rola sprowadza się jedynie do służenia mężczyznom i rodzenia dzieci.

W promocji znajdziecie również powieści Szczepana Twardocha, Michaiła Bułhakowa, Carlosa Ruiza Zafóna, Wiesława Myśliwskiego, Kazuo Ishiguro i Harukiego Murakamiego i wielu innych.