Jarek Westermark – kilka pytań do autora „Opowiadań, które napisałem”

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Jak oni czytają/Sławni czytają by

Po Barbarze Sadurskiej, Oldze Hund, Marcie Dzido i Dominice Słowik czas na Jarka Westermarka.  W Stacji: Literatura marcowego wydania miesięcznika „Znak” znajdziecie nowe opowiadanie Jarka Westermarka. Tekst do przeczytania w papierowym i elektronicznym wydaniu miesięcznika „Znak”. Tymczasem na naszej stronie możecie znaleźć krótki kwestionariusz z pytaniami do pisarza.

Jarek Westermark w marcowym miesięczniku odpowiada na pytania z krótkiego kwestionariusza:

Czego szuka Pan w literaturze?

Jarek Westermark: Pomysłów. Nowych punktów widzenia. Dobra lite­ratura odsłania mechanizmy rządzące ludźmi i społeczeństwem, świetna literatura wzbudza przy tym emocje, a naprawdę turbo-superliteratura robi to wszystko bez zadęcia, pozornie od niechcenia.

W jaki sposób Pan pracuje?

JW: Etapami. Najpierw rozrysowuję ręcznie szkic tekstu, potem przerabiam go na listę wydarzeń, a potem – wreszcie! – faktycznie wbijam znaki. Lubię pracować w kawiarniach, hałas wprowadza mnie w twórczy nastrój.

Co najchętniej Pan czyta?

JW: Powieści i opowiadania science fiction. Jest to gatunek w sam raz do ukazywania rzeczywistości w nieoczywistym świetle. I w sam raz na ciekawe pomysły.

Jaką funkcję może współcześnie spełniać / spełnia literatura?

JW: Najdonioślejsze, co przychodzi mi do głowy, to: literatura może rozbudzać w ludziach empatię. Mam nadzieję, że tak właśnie jest.

Oto fragment opowiadania Kokon:

„Przedmioty. Które zdążyły już we mnie wrosnąć? Nie chcę wychodzić bez pierścionka, bez obrączki (po co te łzy), ale nie wiadomo, co będzie – kiedy zmienią się reguły, ktoś może uciąć mi za nie rękę. Albo może wymienię je w kluczowym momencie na drugą szansę, na wolność, na życie? Tylko jak żyć bez ręki? Biżuteria zostaje w pudełku.”

Jarek Westermark – biogram

Pisze opowiadania i wiersze, tłumaczy powieści, śpiewa i gra na harmonijce w zespole królduch. Prowadzi w „Przekroju” rubrykę „Dramatyczna kronika kryminalna”. Maluje żołnierzyki, które można zobaczyć na jego Instagramie. W 2016 r. zadebiutował książką Opowiadania, które napisałem. W drugim kwartale 2020 r. nakładem wydawnictwa Nisza ukaże się jego drugi zbiór Dziesięć opowiadań na krzyż.