9 grudnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Poznaliśmy nominowanych do Paszportów Polityki, a premiera niepublikowanych nigdy wcześniej listów Szymborskiej i Kulmowej zbliża się wielkimi krokami. Milan Kundera odzyskał po latach czeskie obywatelstwo. Kontrowersje wokół Akademii Szwedzkiej nie ustają. O tych i wielu innych literackich newsach przeczytacie w przeglądzie książkoholicznego internetu w tym tygodniu.

Znamy nominowanych do Paszportów Polityki 2019

We wtorek poznaliśmy nominowanych do jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce – Paszportów Polityki. Paszporty będą przyznane w siedmiu kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka popularna, Muzyka poważna i Kultura cyfrowa.  Nas oczywiście najbardziej interesuje kategoria Literatura – w tym roku w tej kategorii nominowane zostały Weronika Murek („Feinweinblein. Dramaty”), Dominika Słowik („Zimowla”) oraz Urszula Zajączkowska („Patyki, badyle”). Więcej informacji w tym temacie znajdziecie na blogu Woblinka.

Wioska Muminków w Polsce

Niedaleko Jeleniej Góry, w jednej z małych miejscowości ma powstać wioska Muminków. Będzie to trzeci taki obiekt na świecie – wcześniej miejsca zainspirowane książkami Tove Jansson stworzono w Finlandii oraz Japonii. Data otwarcia obiektu w Polsce nie jest jeszcze znana. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda wioska Muminków w Finlandii zerknijcie do naszego tekstu.

Niepublikowane wcześniej listy Szymborskiej i Kulmowej

Już za kilka dni, 11 grudnia odbędzie się premiera niepublikowanego nigdy wcześniej zbioru korespondencji Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej. Pierwszy tom owej korespondencji nosi tytuł „Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!” i został wydany nakładem Wydawnictwa Znak. Poetki pisały do siebie przez ponad pół wieku. Więcej o książce przeczytacie TUTAJ.

Milan Kundera – po latach znów z czeskim obywatelstwem

Jak donosi portal Booklips, po ponad 40 latach Milan Kundera odzyskał czeskie obywatelstwo. Ambasador Republiki Czeskiej we Francji przekazał dokumenty małżeństwu Kunderów w zeszłym tygodniu. Para uciekła z Czechosłowacji w połowie lat 70. przed komunistycznym reżimem i zamieszkała we Francji. Władze kraju odebrały Kunderom obywatelstwo w 1979 roku.

Mural zainspirowany „Światem Zofii” Josteina Gaardera

Na jednym z domów w Lublińcu powstał mural inspirowany „Światem Zofii”. Jak czytamy na portalu Niestatystyczny dzieło wykonał lokalny twórca Damian Malczewski, który wcześniej wykonał murale przedstawiające Terminatora czy Jana Pawła II. Tym razem malunek miał promować czytelnictwo i wiązać się z już otwartą nową biblioteką miejską Lubiteka. Mural można zobaczyć na jednym z budynków przy ulicy Wyszyńskiego 3 w Lublińcu.

Rezygnacja z pracy w Komitecie Noblowskim dwojga niezależnych ekspertów

Dwóch niezależnych ekspertów zrezygnowało z pracy w Komitecie Noblowskim. Oboje krytykują Akademię Szwedzką. Najpierw o swojej decyzji poinformował pisarz Kristoffer Leandoer. Jego odejście jest związane z tym, że jak to określił „nie ma czasu i cierpliwości”, aby czekać na zakończenie zapowiadanych przez Komitet reform. Dodał, że przyznanie Peterowi Handke literackiej Nagrody Nobla za 2019 roku nie ma związku z jego decyzją o odejściu. Niedługo później także pisarka Gun-Britt Sundström poinformowała o opuszczeniu Komitetu. W jej przypadku powodem były kontrowersje wokół wyboru Handke.

Robert K. Massie nie żyje

Jak donosi portal Lubimy Czytać, 2 grudnia odszedł zdobywca Pulitzera i popularyzator historii, Robert K. Massie. Mężczyzna był jednym z czołowych światowych historyków. Na postawie napisanej przez niego książki „Peter the Great: His Life and World” stacja NBC wyprodukowała serial, który został nagrodzony 3 statuetkami Emmy. Massie zmarł w wieku 90 lat. 

Adam Wajrak z Nagrodą PEN Clubu im. Pruszyńskich

Adam Wajrak, dziennikarz i autor książek oraz artykułów przyrodniczych. Jest znanym działaczem na rzecz ochrony przyrody. W poniedziałek odebrał przyznawaną za twórczość eseistyczną Nagrodę PEN Clubu im. Ksawerego, Erazma i Mieczysława Pruszyńskich. W minionych latach tę nagrodę przyznano między innymi Ryszardowi Kapuścińskiemu czy Hannie Krall.

Krakowski przedświąteczny Kiermasz Książki

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. W związku z ty już w najbliższy weekend antykwariusze i bukiniści z Krakowa zapraszają na Krakowski Kiermasz Książki. Swoje zbiory antykwaryczne zaprezentują między innymi Abecadło, PiBook, Biblioteka Domowa, Szafa Pełna Książek czy 451 stopni. Projekt jest realizowany w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Po więcej newsów z książkoholicznej części internetu zapraszamy już w przyszłym tygodniu. Tymczasem zachęcamy od odwiedzania naszego facebookowego fanpage’a oraz Instagrama.