Szymborska – Kulmowa – niepublikowane dotąd listy już w grudniu

w dziale Archiwum/Co warto czytać? by

11 grudnia odbędzie się premiera niepublikowanego dotąd zbioru korespondencji Joanny Kulmowej i Wisławy Szymborskiej. Wcześniej Wydawnictwo Znak opublikowało listy Szymborskiej i Kornela Filipowicza pt. „Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy”.

Listy Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej

„Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!” to pierwszy tom korespondencji Wisławy Szymborskiej z inną kobietą – Joanną Kulmową. Wcześniej nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się korespondencja Wisławy Szymborskiej z Kornelem Filipowiczem. Ponadto Wydawnictwo a5 wydało zbiór listów polskiej noblistki ze Stanisławem Barańczakiem i Zbigniewem Herbertem.

Szymborska – Kulmowa – 50 lat korespondencji

Poetki pisały do siebie przez ponad pięćdziesiąt lat. Zanim do różowego domku Kulmów w Strumianach dotrą kolaże Szymborskiej, pierwsze będą listy. Adresowane z redakcji „Życia Literackiego”, z ulicy Sarego 1. Najstarszy z nich, na papierze firmowym „Życia Literackiego”, podpisany przez Szymborską, nosi datę 14 lutego 1954 roku. To dzięki Szymborskiej wiersze Kulmowej znajdą swoje szczególne miejsce w „Życiu Literackim”. Już w jednym z pierwszych listów Szymborska wyrazi swoje uznanie dla twórczości młodszej koleżanki.