Kim jest Guido Sgardoli – autor „Siódmego elementu”

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Thriller to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków literackich. Cechuje się przede wszystkim obecnością zbrodni (często niejednej) – krwawej i brutalnej, zagadki, od której rozwiązania zależy ludzkie życie, a także śledztwa, prowadzonego zarówno przez profesjonalistów, jak i ludzi przypadkowo „wplątanych” w sprawę morderstwa. Thrillery w większości są kierowane do dorosłych czytelników – pozostaje jednak część, kiedy to thriller pada na grunt literatury młodzieżowej i tworzy połączenie wyjątkowo ciekawe i warte uwagi.


Tak właśnie jest w przypadku „Siódmego elementu” Guido Sgardoliego. Powieść włoskiego autora to połączenie thrillera z elementami fantastyki z młodzieżową powieścią przygodową. O „Siódmym elemencie” pisaliśmy już wcześniej – recenzję znajdziecie TUTAJ. Jeśli jednak nie mieliście okazji sięgnąć po tę powieść, warto wcześniej poznać kilka faktów o jej autorze.

Kim jest Guido Sgardoli?

Guido Sgardoli to włoski pisarz urodzony 19 października 1965 roku w San Donà di Piave we Włoszech. Od najmłodszych lat pasjonował się pisaniem, a także rysowaniem i animacjami. Co ciekawe, z wykształcenia jest weterynarzem. Obecnie mieszka w Treviso.

Debiut

Po całej serii opowiadań opublikowanych w antologiach i czasopismach, zadebiutował jako pisarz książek dla dzieci. Współpracował z wydawcą Salani. Od tego czasu musiał dzielić swoje życie między pisanie i pracę jako weterynarz.

Popularność

Guido Sgardoli jest pisarzem płodnym, lubianym i rozpoznawalnym. Jego książki są wydawane zarówno w kraju (współpracował z ważnymi włoskimi wydawcami), ja i za granicą. Powieści Sgardoliego zostały wydane między innymi w Polsce, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Chinach, Japonii i Turcji. Jego dzieła były także adaptowane na sztuki teatralne.

Nagrody

Autor „Siódmego elementu” to laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Otrzymał między innymi Nagrodę Andersena dla najlepszego autora w 2009 roku, a także Nagrodę Bancarellino. Jego książka „Chłopiec z lodu” znalazła się w finale nagrody im. Hansa Christiana Andersena. To wyróżnienie przyznawane jest przed Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). Jest ceniony szczególnie za świeży i ciekawy głos w literaturze dla młodych.

Włoskie Stowarzyszenie Pisarzy dla Dzieci

Sgardoli to jeden z członków założycieli pierwszego Włoskiego Stowarzyszenia Pisarzy dla Dzieci (ICWA). Razem z innymi pisarzami i ilustratorami popiera ruch na rzecz uznania prawa do obywatelstwa dla zagranicznych dzieci urodzonych we Włoszech.

Znajdź książkę na Woblink.com

O czym jest „Siódmy element”?

„Siódmy element” to opowieść o kilku miesiącach z życia trzynastoletniego Liama i trójki jego przyjaciół. W wyniku całej serii tajemniczych i mrocznych zdarzeń, do jakich coraz częściej zaczęło dochodzić na wyspie, będą musieli stawić czoła niebezpiecznym sekretom z przeszłości, a zagadkowa śmierć latarnika okażę się dopiero początkiem.

„Siódmy element” – inspiracje

Co zainspirowało Guido Sgardoliego do napisania „Siódmego elementu”? Przede wszystkim była to fascynacja budowlami megalitycznymi takimi jak Carnac, Avebury, Newgrange, Harhoog, Ellested, Grobowiec Gigantów na Sardynii i przede wszystkim Stonehenge. Wszystkie te miejsca inspirowały oraz pobudzały wyobraźnie pisarza.

Inspiracją dla autora okazały się także powieści amerykańskiego mistrza grozy Stephena Kinga. Jego książki są pełne małych, hermetycznych miejscowości, których mieszkańcy zostają wplątani w walkę dobra ze złem.

Również seriale okazały się dla Sgardoliego źródłem inspiracji – „Children of the Stones”, a zwłaszcza kultowe „Twin Peaks”. Pierwsza z produkcji to pełen niepokoju serial z 1977 roku. Niezapomniane „Twin Peaks” Davida Lyncha zapewniało widzom gęsty, oniryczny klimat podszyty niepokojem i groteską.

Inne dzieła w Polsce

Na polskim rynku wydawniczym możemy znaleźć interpretację młodzieżowej klasyki w wydaniu Sgardoliego, „Biały Kieł” czy „Piotruś Pan”. Książki te należą do serii adaptacji klasycznych powieści dla młodzieży. Inną książką Sgardoliego, po jaką mogą sięgnąć polscy czytelnicy jest „Chłopiec z lodu”. Robert Warren przeżył porażkę w małżeństwie i śmierć syna, a prowadzone przez niego badania doprowadziły do stworzenia bomby atomowej. Mężczyzna wyjeżdża do dalekiej stacji badawczej położonej w okolicy Grenlandii. Warren odnajduje tam uwięzione w lodowej tafli ciało chłopca.

Stephen King

Autor „Siódmego elementu” bardzo ceni twórczość Kinga. Powieści jednego z najpopularniejszych twórców horrorów były dla Sgardoliego źródłem inspiracji – druga część książki napisanej przez włoskiego pisarza jest według niego „hołdem złożonym Mistrzowi dreszczowców z Bangor”. Ciekawostką jest, że Guido Sgardoli przynajmniej dwukrotnie chciał dostać się do posiadłości Kinga, aby zdobyć jego autograf, jednak nie udało mu się. Drzwi domu autora „To” pozostały zamknięte.

Guido Sgardoli to pisarz interesujący i warty uwagi. Miłośnik literatury i zwierząt ceniony zarówno w ojczystych Włoszech jak i za granicą. Nadprzyrodzony thriller młodzieżowy „Siódmy element” inspirowany między innymi Stephenem Kingiem czy „Twin Peaks” Davida Lyncha to powieść pełna mroku i tajemnic – idealna lektura na coraz zimniejsze jesienne wieczory, zarówno dla nastoletnich, jak i całkiem dorosłych czytelników.