21 listopada – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać? by

Ostatnie dni obfitowały w interesujące newsy i wydarzenia z literackiej części internetu. Powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Tokarczuk znalazła się na liście najlepszych książek według Amazona, a Colson Whithead został laureatem Nagrody Kirkusa. Wielkimi krokami zbliżają się Targi Książki Historycznej i Targi Ciekawej Książki w Łodzi. Akcja Czytaj PL oficjalnie pojawiła się na każdym kontynencie, a my przypominamy o trwających konkursach, w których do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody. Zapraszamy do lektury przeglądu!


Zdobyliśmy Antarktydę i Afrykę!

Akcja Czytaj PL oficjalnie pojawiła się na wszystkich kontynentach – w tym roku zdobyliśmy Antarktydę i Afrykę, a w poprzednich latach dotarliśmy do Azji, Australii i obu Ameryk. W 2019 roku Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego, znana powszechnie jako „Arctowski”, dołączyła do naszej akcji. Do Afryki zawędrowaliśmy dzięki Polakom prowadzącym w Marrakeszu sklep Marokańskie Cuda.

Antarktyda i Afryka zdobyte – Czytaj PL na wszystkich kontynentach!

Powieść Olgi Tokarczuk na liście najlepszych książek tego roku według Amazona

Jak czytamy na portalu Onet Kultura, książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk znalazła się na liście najlepszych książek 2019 roku stworzonej przez Amazona. Tytuł ten pojawił się na 38 pozycji. W pierwszej dziesiątce znalazły się miedzy innymi takie książki jak „The Testaments” – kontynuacja „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood, „Miedziaki” Colsona Whiteheada, „Miasto dziewcząt” Elizabeth Gilbert czy „Pacjentka” Alex Michaelides.

Znajdź audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Zostań Emisariuszem Superksiążek – konkurs Czytaj PL!

Nie mieliście szansy dołączyć do akcji Czytaj Pl, bo plakat z kodem nie pojawił się w Waszej okolicy? Nic straconego. Możecie sami pobrać, wydrukować i powiesić plakat – oczywiście w ramach konkursu, w którym możecie wygrać warte uwagi nagrody. Wszystkie szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Zostań Emisariuszem Czytaj PL – wywieś plakat i wygraj nagrody

Colson Whitehead laureatem Nagrody Kirkusa

„Kirkus Revies” to najbardziej rozpoznawalny amerykański magazyn, który jest w całości poświęcony recenzjom książek. Od 2014 roku władze „Kirkus Reviews” ustanowiły nagrodę przyznawaną rokrocznie autorom w trzech kategoriach – powieść, literatura faktu i książka dla młodego czytelnika. Pod koniec października poznaliśmy laureatów szóstej edycji konkursu. W kategorii powieść uhonorowany został Colson Whithead za powieść „Miedziaki”. Książka została wydana w Polsce 16 października nakładem wydawnictwa Albatros. W kategorii literatura faktu wygrał pamiętnik poety Saeeda Jonesa pod tytułem „How We Fight fir Our Lives”, a nagrodę w kategorii książka dla młodego czytnika otrzymał Jerry Craft za powieść graficzną „New Kid”. Więcej informacji znajdziecie na portalu Niestatystyczny.

Znajdź audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Targi Ciekawej Książki

22 listopada, w Łodzi, rozpoczną się 9. Targi Ciekawej Książki. Impreza odbędzie się w hali Expo Łódź i potrwa do 24 listopada. W tym roku jej hasło przewodnie brzmi „tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie”. Jak czytamy na portalu Booklips, odwiedzający targi będą mogli zapoznać się z tytułami wszystkich gatunków – zaczynając od literatury pięknej, przez popularnonaukową, na horrorze i komiksie kończąc.

The 2019 National Translation Award dla prof. Billa Johnstona za przekład „Pana Tadeusza”

Profesor Bill Johnston otrzymał główną nagrodę „The 2019 National Translation Award”, czyli amerykańskiego wyróżnienia za najlepsze tłumaczenia, za przekład „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Prof. Bill Johnston jest wykładowcą komparatystyki oraz dyrektorem Polish Studies Center na Indiana University – to również laureat licznych nagród translatorskich. Tłumaczył dzieła takich twórców jak m.in. Kochanowski, Prus, Słowacki, Gombrowicz, Myśliwski czy Lem.

Serial „Żmijowisko” sukcesem?

Instytut Książki informuje, że wyemitowane dotychczas odcinki serialu „Żmijowisko” odniosły znaczący sukces. Pierwsze trzy odcinki serialu emitowanego w Canal+ oglądało prawie 200 tysięcy widzów.

Z raportu Wirtualnemiedia.pl wynika, że odcinki tej produkcji pokazywane z godzinnym opóźnieniem, gromadzą przed ekranami 33 tysiące widzów. Serial powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Targi Książki Historycznej

W Warszawie, już po raz 28, odbędą się Targi Książki Historycznej. Impreza rozpocznie się 28 listopada i będzie trwała do 1 listopada. Oprócz stoisk wydawców książek historycznych na targach znajdą się Salon Książki Muzealnej, Salon Antykwariatów i salony poświęcone wydawcom z innych państw jak na przykład Salon Książki Białoruskiej. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Prywatna korespondencja Iana Fleminga i jego żony trafi na aukcję

Prywatna korespondencja Iana Fleminga, autora serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem, z jego żoną ma trafić na aukcję. Zostanie wystawiona na sprzedaż przez Sotheby, londyński dom aukcyjny. Pakiet listów będzie możliwy dokupienia w dniach 3-10 grudnia, a jego spodziewana cena mieści się w przedziale 200-300 tysięcy funtów. Cała korespondencja liczy przeszło 160 listów i dotyczy okres dwudziestu lat relacji tej pary – od nieformalnego romansu po rozstanie.Więcej informacji TUTAJ.

Napisz notkę i wygraj czytnik

Kilka dni temu, 15 listopada, wystartował kolejny konkurs związany z akcją Czytaj PL – tym razem na portalu Lubimy Czytać. Aby wziąć w nim udział wystarczy napisać krótką notkę polecającą jedną z dwunastu książek dostępnych w ramach tegorocznej edycji akcji Czytaj PL. Więcej informacji o nagrodach i o samym konkursie znajdziecie na portalu Lubimy Czytać.

Jeśli jeszcze nie dołączyliście do akcji Czytaj PL 2019 to gorąco do tego zachęcamy! Na wejście do akcji macie czas do końca listopada. Krótki przewodnik, o tym jak skorzystać z dwunastu całkowicie darmowych bestsellerów, znajdziecie TUTAJ.

To już koniec newsów z książkoholicznej części internetu. Z kolejną porcją informacji wracamy już w przyszłym tygodniu, a Was zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a i profilu na Instagramie.