9 października – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Ostatnie dni obfitowały w interesujące wydarzenia z literackiej części internetu. Poznaliśmy laureata Nagrody Literackiej Nike, a także finalistów National Book Awards 2019. Dowiedzieliśmy się, że bukmacherzy dają Oldze Tokarczuk duże szanse na otrzymanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – laureatów poznamy już jutro! O tych i innych newsach przeczytacie w dzisiejszym przeglądzie. Zapraszamy do lektury.


Nagroda Nobla i wysokie notowania Olgi Tokarczuk

Jak czytamy na stronie Instytutu Książki, prestiżowe firmy bukmacherskie prognozują, że duże szanse na otrzymanie Nobla w dziedzinie literatury ma Olga Tokarczuk. Dwóch laureatów tej prestiżowej nagrody poznamy już jutro (10 października) po godzinie 13:00.

Nagroda Nike 2019 dla Mariusza Szczygła

W tym roku laureatem Nagrody Literackiej Nike, za książkę „Nie ma”, został Mariusz Szczygieł. Oprócz wyróżnienia przyznawanego przez jury, Szczygieł otrzymał również Nike Czytelników. Oprócz „Nie ma” w finale znalazły się „Błoto słodsze niż miód” Małgorzaty Rejmer, „Krótka wymiana ognia” Zyty Rudzkiej, „Prymityw. Epopeja narodowa” Marcina Kołodziejczyka, „Królestwo” Szczepana Twardocha, „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego oraz „Turysta polski w ZSRR” Juliusza Strachoty.

„Nie ma” Mariusza Szczygła jest zbiorem reportaży o ludziach i rzeczach, które przeminęły. Książkę, w formie elektronicznej, znajdziecie na Woblinku.

Znajdź audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Nowa książka Stephena Kinga

Nie minął nawet miesiąc od premiery „Instytutu” Stephena Kinga, a już zapowiedziano kolejną książkę amerykańskiego mistrza grozy. Booklips informuje, że ma ona ukazać się w przyszłym roku (światowa premiera zapowiadana jest na 5 maja), pod tytułem „If It Bleeds”. Nie będzie to powieść, a zbiór czterech obszernych nowel. W jednej z nich ma wystąpić Holly Gibney, znana z serii „Pan Mercedes” i zeszłorocznej powieści „Outsider”. Poniżej znajdziecie oficjalne okładki „If It Bleeds” w wersji amerykańskiej i brytyjskiej.

Wersja amerykańska
Wersja brytyjska

Serialowa adaptacja „Króla”

Na blogu Woblinka pojawiła się informacja o tym, że zdjęcia do serialowej adaptacji powieści Szczepana Twardocha zostały zakończone. O tym fakcie, na swoim facebookowym profilu, 2 października poinformowało Canal+ Polska.

Reżyserem produkcji jest Jan P. Matuszyński, a w serialu zobaczymy między innymi Michała Żurawskiego, Borysa Szyca, Magdalenę Boczarską i Arkadiusza Jakubika. Data premiery serialu nie jest jeszcze znana.

Kup ebooka, książkę lub audiobooka na Woblink.com

Olga Tokarczuk poza finałem National Book Awards 2019

Jak podaje Onet Kultura, jurorzy tegorocznej edycji National Book Award przedstawili finalistów w pięciu kategoriach konkursowych. Niestety w kategorii literatury tłumaczonej nie zobaczymy, obecnej na długiej liście nominowanych, powieści Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Do National Book Award 2019 zgłoszono prawie dwa tysiące książek. Poniżej prezentujemy listę finalistów:

Fikcja

Susan Choi, „Trust Exercise”
Kali Fajardo-Anstine, „Sabrina & Corina: Stories”
Marlon James, „Black Leopard, Red Wolf”
Laila Lalami, „The Other Americans”
Julia Phillips, „Disappearing Earth”

Literatura faktu

Sarah M. Broom, „The Yellow House”
Tressie McMillan Cottom, „Thick: And Other Essays”
Carolyn Forché, „What You Have Heard is True: A Memoir of Witness and Resistance”
David Treuer, „The Heartbeat of Wounded Knee: Native America from 1890 to the Present”
Albert Woodfox i Leslie George, „Solitary”

Poezja

Jericho Brown, „The Tradition”
Toi Derricotte, „»I«: New and Selected Poems”
Ilya Kaminsky, „Deaf Republic”
Carmen Giménez Smith, „Be Recorder”
Arthur Sze, „Sight Lines”

Literatura tłumaczona

Khaled Khalifa, „Death Is Hard Work” (tłum. Leri Price)
László Krasznahorkai, „Baron Wenckheim’s Homecoming” (tłum. Ottilie Mulzet)
Scholastique Mukasonga, „The Barefoot Woman” (tłum. Jordan Stump)
Yoko Ogawa, „The Memory Police” (tłum. Stephen Snyder)
Pajtim Statovci, „Crossing” (tłum. David Hackston)

Literatura młodych

Akwaeke Emezi, „Pet”
Jason Reynolds, „Look Both Ways: A Tale Told in Ten Blocks”
Randy Ribay, „Patron Saints of Nothing”
Laura Ruby, „Thirteen Doorways, Wolves Behind Them All”
Martin W. Sandler, „1919: The Year That Changed America”

Powieść Quentina Tarantino

Quentin Tarantino, reżyser znany z takich klasyków jak „Wściekłe psy”, „Kill Bill” czy „Pulp Fiction”, postanowił spełnić swoje marzenie o napisaniu powieści. Tarantino podał informację o książce podczas rozmowy z Martinem Scorsese, opublikowanej w jednym z numerów kwartalnika Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. Twórca „Nienawistnej ósemki” pracuje nad książką, której bohaterem ma być mężczyzna biorący udział w II wojnie światowej. W jej czasie widział wiele krwi i cierpienia – po powrocie do domu nie może oglądać hollywoodzkiego kina, gdyż wydaje mu się naiwne. Wtedy odkrywa filmy zagranicznych twórców, takich jak Kurosawa czy Fellini, odkrywając tym samym zupełnie inny wymiar kina. Więcej informacji o książce reżysera „Pulp Fiction” przeczytacie TUTAJ.

Amerykanie czytają coraz mniej

Jak donosi portal Niestatystyczny, coraz mniej Amerykanów sięga po książki. Według przeprowadzanych corocznie badań dotyczących czytelnictwa w Stanach Zjednoczonych liczba czytelników w tym kraju spada. W tym roku do nieprzeczytania ani jednej książki przyznało się 27% Amerykanów. W tym miejscu warto przypomnieć, że w Polce ta liczba sięga 60%. Więcej o badaniu przeprowadzonym przez Pew Research Center przeczytacie TUTAJ.

Mural Marka Krajewskiego

Na początku października we Wrocławiu został odsłonięty mural Marka Krajewskiego. Powstał on z okazji 20-lecia pracy artystycznej pisarza. Wyjątkową grafikę z podobiznami twórcy i bohaterów jego powieści można oglądać przy ulicy Jedności Narodowej 42/44a. Więcej informacji na ten temat, a także zdjęcia muralu znajdziecie na blogu Woblinka.

Mural Marka Krajewskiego gotowy [zobacz zdjęcia]

Magdalena Tulli na Wolnych Lekturach

Kilka dni temu, 4 października, w bibliotece Wolne Lektury ukazała się książka „Sny i kamienie” Magdaleny Tulli. Jest to pierwsze cyfrowe wydanie tej powieści. Zostało poprawione i uzupełnione przez autorkę. Pierwsza wersja „Snów i kamieni” ukazała się w 1995, a autorka pisała ją w latach osiemdziesiątych. Przez pierwsze dwa miesiące po ukazaniu się publikacji będzie ona dostępna wyłącznie dla Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektury. Dopiero po tym czasie książka zostanie udostępniona szerokiemu gronu czytelników.

I na tym kończymy przegląd książkoholicznego interentu w tym tygodniu. Po więcej literackich newsów zapraszamy w przyszłym tygodniu. Tymczasem zapraszamy do śledzenia naszego konta na Instagramie.