Erik Vogler powrócił!

w dziale Archiwum/Recenzje by

Ekscentryczny chłopiec, którego los co rusz wikła w sprawy dotyczące sensacyjnych zbrodni, powrócił! Właśnie ukazała się druga część tej niezwykle obiecującej kryminalnej serii dla nastolatków!

Okładka drugiego tomu przygód Erika VogleraErik Vogler, po tym jak ledwo uniknął śmierci z rąk psychopatycznego „Białego Króla”, decyduje się pojechać wraz ze swoją babcią do najbardziej luksusowego spa w alpejskich Włoszech: uwielbianego przez milionerów Celeste Aida. Liczy, że dzięki relaksowi i zaplanowanym zabiegom, uda mu się uwolnić od traumatycznych wspomnień. Jednak gdy tylko decyduje się złamać hotelowe zasady i skorzystać z zamkniętego pomieszczenia z kąpielami błotnymi, zaczynają się kłopoty. Chłopiec staje się świadkiem zbrodni, do której, co gorsza, nieintencjonalnie przykłada rękę. 

Choć powieść przeznaczona jest dla młodszych czytelników, bawiłem się przy niej doskonale. Ekscentryzm Erika Voglera połączona z jego skrupulatnością przypomina zachowania Sheldona Coopera znanego z kultowego sitcomu Big Bang Theory. Wrzucenie tak skonstruowanego bohatera w mrożące krew w żyłach sytuacje, w dodatku uprzedzonego do, znanego z poprzedniej serii, Alberta Zimmera, który jako jedyny jest skłonny mu pomóc, rodzi mnóstwo zabawnych sytuacji. Dodatkowo Beatriz Osés García bardzo sprawnie stopniuje napięcie, co sprawia, że od książki trudno się oderwać. 

Warto też w tym miejscu wspomnieć o stylu autorki i konstrukcji książki. Są one świetnie przystosowane do młodszego czytelnika. Nie tylko język powieści jest prosty, choć obrazowy, ale też zawartość poszczególnych rozdziałów nie przekracza pięciu stron. Czyni to książkę niezwykle lekką w lekturze. Czy w tak skromnej formie można w ogóle zmieścić ciekawą fabułę, intrygujące detale i emocje? Beatriz García udowodniła, że jak najbardziej! 

Podobnie jak w poprzednim tomie, także i tu znajdują się opisy zbrodni, które mogą najmłodszych czytelników przestraszyć. Z tego powodu książka przeznaczona jest dla czytelników od 12 roku życia. 

Połączenie emocjonującej fabuły, zabawnego i intrygującego bohatera, języka i konstrukcji tekstu przyjaznego dla młodego czytelnika sprawia, że to książka, którą można polecić każdemu nastolatkowi. Zakładam, że będą się przy niej bawić tak dobrze jak ja. 

Mikołaj Kołyszko

Przeczytaj recenzję poprzedniego tomu z tej serii:

Detektyw Erik Vogler – kryminał dla nastolatków z potencjałem na hit!